Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Achizitie masina din EU

TinaB
 Share

Question

Doresc sa achizitionez o masina neinmatriculata vanduta de un cetatean roman, si care a ajuns in tara pe urmatorul traseu:

- achizitie initiala din Belgia/service in Germania (in consecinta nu cunosc cetatenia primului proprietar

- achizitionata de o firma din Luxemburg

- vanduta pe o firma din Bulgaria

Intrucat nu am suficienta experienta pentru a evalua corect potentialele riscuri si ma tem ca masina sa nu aiba vreo problema la inmatriculare, va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:

- care sunt actele necesare pentru inmatriculare (contract V/C cu firma din Bulgaria, dar cred ca am nevoie si de actele de origine din Belgia, nu?)

- cum as putea verifica masina inainte de inmatriculare (ma refer la bazele de date cu masini cu probleme)

- cum as putea evita probleme ulterioare inmatricularii (spre exemplu, chiar daca am inmatriculat-o, la o eventuala iesire din tara).

- as exclude posibilitatea de a avea probleme daca i-as cere vanzatorului sa o inmatriculeze mai intai pe numele lui si apoi sa facem noi contract de vanzare-cumparare? In acest caz mai am nevoie de documentele de origine (din Belgia)?

Multumesc.

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

În prezent unde este înmatriculată mașina? Ce numere de înmatriculare are?

• 0

In present nu e inmatriculata. proprietar: firma inregsitrata in Bulgaria. Banuiesc ca s-a dorit realizarea profitului in Bulgaria, unde nivelul de impozitare este mai mic.

Multumesc pentru raspuns.

• 0

Masina nu este inmatriculata in present. Nu pot sa ies cu ea nici macar pe traseu. Am dus-o doar la o evaluare tehnica pe platforma.

Multumesc.