Jump to content
POLITISTI.ro
YouKnowNothingJS

Religia si libertatea de gandire

Recommended Posts

YouKnowNothingJS

Anul acesta voi candida pentru Academia de Politie din Bucuresti. Am citit regulamentul, si stiu in mare parte despre ce este vorba. Intrebarea mea este, avand in vedere ca libertatea confesionala este garantata in regulament ( si Constitutie ), daca ati intalnit vreodata cazuri de discriminare religioasa. Eu sunt ateu, si m-am declarat ateu in autobiografia pe care chiar azi am depus-o la Inspectorat. Ma rog, poate imi fac griji degeaba, dar sunt curios. Voi ce parere aveti? Credeti ca la testul psihologic (interviu) o sa ma macine cu intrebari doar pe baza acestui criteriu? Cateva opinii nu strica, doar na... suntem pe un forum, si purtam discutii.

Marius

Cred că vei întâmpina probleme la testarea psihologică.

• Upvote 3
  • Downvote 2

YouKnowNothingJS

Nu stiu ce sa zic, eu am fost sincer... nu are niciun rost sa ascund un asemenea fapt. Cu ce m-ar face pe mine un politist mai bun daca mint in autobiografie?.. Sper ca evaluatorul de la testarea psihologica sa fie intelegator...

Ben

Mda ... e o dilema. Si eu, dupa ce stiam la perfectie toate cele 3 materii si scoteam fara probleme baremele la sport, m-am intors la adevaratele probleme ale admiterii si ma intrebam noaptea ce parerea o avea Cel de sus despre autobiografia mea, ce parerea or avea cei de la resurse umane ca sunt adventist de ziua a saptea sau de religie "ateu"  :wacko:

Putin le pasa celor de la cadre cat de puternica sau nu e credinta ta in Dumnezeuu. Pur si simplu e vorba de o cunoastere elementara a persoanei tale, in ce religie ai fost botezat. Nu-i intereseaza pe ei de convingerile tale despre existenta lui Dumnezeu, e o chestie personala, dar tu ai vrut sa epatezi, sa te dai in spectacol (cel putin eu asa vad) si in loc sa treci ortodox, catolic sau care o fi religia declarata te-ai gandit sa faci pe istetul si sa le arati ce "darwinist" esti tu si ca nu crezi in Dumnezeu.

Dar repet, asta chiar e o problema. BIne naiba ca ai scapat de celelalte probleme ale admiterii.

Edited by Ben
  • Upvote 7
  • Downvote 1

zcatalin

Esti ateu, te priveste. Dar tu pari sa fii edgy, de asta cred si eu ca vei avea probleme la psihologic.

A bit later edit: Ben, mai sus, a spus mai complet exact ce vroiam sa-ti zic si eu:))

Edited by zcatalin
  • Upvote 4

iav

Nu știu de ce, dar am impresia că ți-e frică că nu vei trece proba psihologică și-ți pregătești un motiv pe care să-l invoci în fața prietenilor.

Psihologii nu te vor „macina” mai mult decât pe cei care fac parte din cultele religioase legale și nici nu vor fi mai „înțelegători” cu tine decât cu alții. Cunosc asta mai bine decât tine.

• Upvote 1
  • Downvote 1

sorinel

religia, oricare este, nu iti ingradeste libertatea de gindire! totul depinde de tine!

YouKnowNothingJS

Nu cred ca o sa intampin probleme la testul psihologic. Eu doar am vrut sa stiu parerile voastre...Nicidecum nu folosesc un asemenea motiv pentru un eventual esec la testul psihologic. Nu am spus ca vreau ca evaluatorii sa fie mai intelegatori cu mine decat cu altii, am spus doar ca sunt curios daca religia este un factor determinant sau nu la testul psihologic. Daca se abordeaza vreodata aceasta tema la interviu, sunt sigur ca pot sa-mi sustin punctul de vedere.

• Downvote 2

BGeorge

Te-au botezat parintii la nastere? Daca da, atunci esti ortodox, catolic etc. Nu intereseaza pe nimeni ce crezi sau in cine crezi.

skip

Mare e gradina Domnului si multi ii sar gardul.

• Upvote 2
  • Downvote 1

iav

Mai rău este că au început să se grupeze.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

Câteodată eram nedumerit cum dracului pică unii testările psihologice de admitere. Acum am văzut de ce.

• Upvote 2

MIhayR

Acum vreo 600-700 de ani ai fi avut mari probleme, dar stai linistit, cei de la resurse umane si psihologul nu sunt inchizitori...succes!

Edited by MIhayR
  • Upvote 1

CITADELA

Daca as fi in postura psihologului mi-as face griji daca as avea in fata un candidat prea religios, indiferent de cult, si nu un ateu, pentru eventualele probleme ce pot aparea in cariera profesionala... de tipul: nu pot sa port arma pentru ca nu imi permite religia, nu pot sa retin un infractor pentru ca incalc anumite reguli ale confesiunii, trebuie sa intrerup programul pentru anumite obicee religioase etc.

Nu cred ca se risca nimeni sa te respinga pe motive religioase, fie chiar si din lipsa unei confesiuni declarate de candidat... Dhe, chestiuni legate de discriminare etc.

• Upvote 1