Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Eliberare permis dupa examen

Alexandru1608

Question

Alexandru1608

Am fost declarat admis la examen in data de 28 aprilie 2015. Puteti sa-mi spuneti cand primesc permisul? Sunt din Tg.Carbunesti jud.Gorj.  Va multumesc.

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator
Marius

După ce ai fost admis la examenul în vederea obţinerii permisului de conducere, documentul emis de serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor (NU de către Poliţia Română) se transmite numai prin poştă la domiciliul titularului folosind serviciul de curierat al Poştei Române. Nu se eliberează dovadă înlocuitoare a permisului de conducere.

• 0

Buna seara, daca ieri am luat permisul si inca nu am primit permisul in format fizic, e vreo problema legala? Teoretic ar trebui ca datele mele sa apara daca un politist verifica faptul ca eu am permis,nu?

Edited by AlexZed
  • 0
  • Membru

Poti conduce autovehicule pe drumurile publice conform categoriei pe care ai obtinut-o insa risti o sanctiune contraventionala intrucat nu vei avea permisul de conducere fizic in asupra ta.

• 0
Mariusstefan

Miercuri am avut examenul si astept sa imi vina permisul,am fost la posta si inca nu a ajuns,eu sunt domiciliat in buzau.

Se poate ridica de la bucuresti?in caz ca maine nu ajunge?eu trebuie sa plec in italia miercuri dimineață,rog seriozitate. Multumesc

• 0
Mariusstefan

Miercuri am avut examenul si astept sa imi vina permisul,am fost la posta si inca nu a ajuns,eu sunt domiciliat in buzau.

Se poate ridica de la bucuresti?in caz ca maine nu ajunge?eu trebuie sa plec in italia miercuri dimineață,rog seriozitate. Multumesc

• 0
cristian2569

Salutare , pe 1 septembrie am sustinul examenul de condus si am fost declarat admis.Problema este ca nici pana azi nu a ajuns permisul la posta.Am fost si la DRPCIV sa intreb acolo , dar nu prea am fost ajutat , mi s-a spus sa mai astept sa vina la posta.Ma puteti ajuta voi cu o indrumare sau ce as putea face in cazul asta.Stiu ca la foarte multi le au venit permisul intr o saptamana maxim...

• 0
  • Moderator
Marius

Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestui document NU se mai realizează de către Poliţia Română încă din anul 2002 (de mai bine de 18 ani). Cu toatea astea, vă putem informa că permisele de conducere emise de serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, ca urmare a obţinerii prin examen se transmit numai prin poştă la domiciliul titularilor folosind serviciul de curierat al Poştei Române. În aceste cazuri nu se eliberează dovadă înlocuitoare a permisului de conducere.

• 0

Buna seara! Ieri (Joi, 17 septembrie 2020 ) am fost declarat admis la examenul auto pentru categoria B. Eu duminica ma voi muta din tara pentru a merge la facultate in Londra. Intrebarea mea este daca exista vreo sansa ca permisul sa ajunga pana sambata la posta (sectorul 3). De asemenea, as dori sa intreb care sunt consecintele conducerii fara permis fizic (in cazul in care figurez in baza de date, voi incerca sa intreb un echipaj pe strada daca pot sa ma ajute si sa verifice). Va multumesc!

• 0
  • Membru

Permisul ti se va trimite la adresa de domiciliu și ma îndoiesc ca va ajunge saptamana asta.

La întrebarea a doua nu iti răspund...pt ca fiind proaspăt admis, ar cam trebui sa știi și tu ce pățești daca esti depistat conducând fara a avea permis la tine.