Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Simulare zgomot de pistol

andreimaxim
 Share

Question

Buna ziua,

Lucrez ca voluntar la un club de dresaj canin pentru câini utilitari. Examenele pe care câinii trebuie să-i promoveze conțin zgomote puternice, printre care și zgomote de pistol, iar câinii trebuie obișnuiți să nu reacționeze negativ la acel tip de zgomot.

Îmi puteți recomanda un anumit gen de pistol sau o altă metodă de a simula acel gen de zgomote care eventual să nu necesite un permis de port armă sau care să fie cât mai simplu de achiziționat și folosit în mod legal? Important este ca zgomotul să fie suficient de aproape și suficient de puternic ca să putem antrena câinii, fără să existe riscul unei împușcături.

Mulțumesc mult!

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Când eram mici foloseam un dispozitiv pe bază de carbid. Aveam o țeavă din P.V.C, la care atașam un tub de spray tăiat la capătul unde este pulverizatorul, iar la celălalt capăt la o distanță de circa 2-3 cm de bază, în peretele lateral practicam o gaură. Puneam câteva bucățele de carbid(în funcție de cât de tare vroiam să fie zgomotul), turnam apă și apropiam o flacără deschisă la gaura laterală. Producea un zgomot destul de mare. Cred că se poate folosi cu succes și în activitatea ta.

• 0
  • Membru

eu cred ca este greoi ce zici tu si nici zgomotul nu prea seamana....

ma intreb totusi daca mai exista pistoale de jucarie cu capse care pocnesc...