Jump to content
POLITISTI.ro

Dany763

Discuţii şi întrebări referitoare la admitere 2015 - Academie şi scolile de poliţie

Recommended Posts

Marius

Mă bucur foarte mult pentru tine. Felicitări George!

Niciodată nu e târziu. ;)

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

BGeorge

Multumesc mult!

Zelea

Se pare ca a 2-a incercare fost cu noroc pentru mine. Ne vedem acolo.

BogdanAlx

Felicitari tuturor!

CristianG

Din a doua încercare am intrat și eu. :D Știe cineva în ce dată se pleacă la Drajna?

Edited by CristianG

Elena7991

As dori sa va intreb un lucru referitor la vizita medicala.Poti trece de aceasta daca nu poti citi cu un ochi literele de pe panou?(dioptriile nu sunt mari:0.75 stangul;0,50 dreptul).Imi cer scuze daca s-a mai pus aceasta intrebare,dar as dori un raspuns cat mai sigur,va rog.

Paul90

Da. Cu intarziere, dar am intrat :D:P

Felicitări, George ! La anul nu scapi de mine  :clip:

• Upvote 1

BGeorge

Mersi frumos! Sper ca la anul sa ne vedem la examene! :D

razvan0209

Felicitări!

BGeorge

Multumesc!

Romeo27Is

Salut !

In primul rand, scuze moderatorilor, ca poate trebuia sa fac un nou topic despre subiecte de genul ... dar nu pot, deoarece am primit restrictie ... si cred ca este un subiect foarte delicat ca sa nu fie rezolvat... intrucat consider ca : 1 punct rezolvat / nerezolvat poate sa faca diferenta dintre admis / respins.

Multumesc anticipat !

Am si eu o nelamurire, in care asi dori sa ma ajutati daca sunteti familiarizati cu ceea ce voi cere...

Referitor la subiectele date in anul 2014 la Campina... spuneti-mi si voi care e raspunsul la urmatoarea intrebare, intrucat sunt intr-o dilema cam mare... deoarece eu unul nu inteleg ce vrea sa zica in raspuns .... ori omografe, ori omofone deoarece sunt total deosebite una fata de cealalta.

Ce varianta de raspuns ati alege ? De ce ?

5. Sunt omografe omofone:
a) sau, s-au;
b) cele, ce-le;
c) odată, o dată;
d) casă (de locuit), casă (de bani).

La intrebarea de mai jos ... raspunsul este " a " ... dar de cuvantul " datoreste " nu am auzit sa fie considerat corect, deoarece are forma arhaica... asa si " trebuieste " putea sa fie ... nu inteleg.

12. Arătaţi care dintre următoarele serii conţine exclusiv variante literare libere (ceea ce înseamnă că ambele forme sunt considerate corecte):
a) anticipă/ anticipează; datorează/ datoreşte; înseamnă/ însemnează;
b) bănuie/bănuieşte; cheltuie/ cheltuieşte; îndrumă/ îndrumează;
c) înconjură/ înconjoară; stăruie/ stăruieşte; trebuie/ trebuieşte;
d) ignoră/ ignorează; manifestă/manifestează; filosofează/filozofează.

BogdanAlx

La intrebarea 5 problema e intocmai ca cele doua sunt diferite.Intrucat se mentioneaza omografe omofone, eu unul ,inteleg ca, respectivele cuvinte din raspunsul ales trebuie sa intruneasca caracteristicile ambelor categorii.Astfel as alege raspunsul D, cele 2 cuvinte avand forma scris identica ,in acelasi timp pronuntandu-se la fel. 

La intrebarea 12 singurul mod in care iti poti da seama este consultarea DOOM-ului.

Edited by BogdanAlx

Romeo27Is

Salut !

BogdanAlx, multumesc pentru raspuns. Varianta adevarata este " d " ... dar in varianta " d " sunt omonime, nicidecum omografe - se scriu identic dar se pronunta diferit  (accentul cade pe alta vocala) ; omofone - se pronunta identic dar se scriu diferit ( cu cratima de ex ).

In concluzie... alta interpretare ? Mai vreau si alte pareri ... si la cealalta intrebare va rog !

Multumesc anticipat !

PS : Mie imi iese ca si varianta de raspuns : a,b,c - omofone ; d - omonime, intrucat accentul pe ambele cuvinte (casa) cade pe vocala " a ".

Mentionez ca, anul acesta si eu particip la Scoala de Agenti de Politie " Vasile Lascar " Campina.

Edited by Romeo27Is

BNik

La întrebarea 12 nu ai decât să-i asculți sfatul lui Bogdan și să te uiți în DOOM, nu există alta variantă de interpretare sau de învățare a formelor multiple ale unor cuvinte.

La varianta 5,ca acele cuvinte să fie omografe-omofone, interpretarea mea a fost aceea ca, în primul rând, cele două cuvinte trebuie să îndeplinească rolul de omografe (scriere identică, iar pronunția în funcție de accent), pe când omofone nu sunt, pentru că nu se scriu diferit. E o grilă nașpa, a căzut anul trecut sau acum 2 ani la Câmpina, parcă.

Edited by BNik

Romeo27Is

Salut !

BogdanAlx, multumesc pentru raspuns. Varianta adevarata este " d " ... dar in varianta " d " sunt omonime, nicidecum omografe - se scriu identic dar se pronunta diferit  (accentul cade pe alta vocala) ; omofone - se pronunta identic dar se scriu diferit ( cu cratima de ex ).

In concluzie... alta interpretare ? Mai vreau si alte pareri ... si la cealalta intrebare va rog !

Multumesc anticipat !

PS : Mie imi iese ca si varianta de raspuns : a,b,c - omofone ; d - omonime, intrucat accentul pe ambele cuvinte (casa) cade pe vocala " a ".

Mentionez ca, anul acesta si eu particip la Scoala de Agenti de Politie " Vasile Lascar " Campina.

La întrebarea 12 nu ai decât să-i asculți sfatul lui Bogdan și să te uiți în DOOM, nu există alta variantă de interpretare sau de învățare a formelor multiple ale unor cuvinte.

La varianta 5,ca acele cuvinte să fie omografe-omofone, interpretarea mea a fost aceea ca, în primul rând, cele două cuvinte trebuie să îndeplinească rolul de omografe (scriere identică, iar pronunția în funcție de accent), pe când omofone nu sunt, pentru că nu se scriu diferit. E o grilă nașpa, a căzut anul trecut sau acum 2 ani la Câmpina, parcă.

PS : La variantele de raspuns de la grila 5, varianta b NU EXISTA ... nu exista cuvantul " ce-le " ( cu cratima ) deci situatia e si mai complicata... deoarece testele au fost date candidatilor din anul precedent...

Bnik, sunt omofone : a si c ( b nu exista ) ... iar d ... omonime / cuvinte polisemantice, intrucat vocala cade doar pe "a " din cuvantul " casa " ... nu exista in cuvantul casa ... un cuvant in care sa cada accentul pe " ă "

La grila 12 : am consultat si dictionarul .... degeaba ... dupa cum am zis prima data ...

Multumesc pentru interventie !

razvan0209

Inseamna ca nu stii sa te uiti in doom.

datorá1 (a ~)/(înv.) datorí1 (a ~) (a avea o datorie materială sau morală) vb., ind. prez. 3 sg. datoreáză/datoréște, imperf. 3 sg. datorá/datoreá;conj. prez. 3  datoréze/să datoreáscă; ger. datorấnd/datorínd 
Sursa: DOOM 2 (2005) 

• Upvote 1

razvan0209

Cat despre prima grila, o alta definiție a omonimelor este aceea ca sunt și omografe și omofone.

• Upvote 1

Romeo27Is

Salut Razvan !     Asa ca sfat : lasa ignoranta deoparte si daca ai un raspuns corect, nu-l spune sub forma de repros sau... este o vorba ... " nu te da artist " ... fii modest, deoarece inseamna ca persoana careia ii vei raspunde, intradevar are nevoie de ajutor, indeferent ca sunt eu sau X. Cu stima !

I-auzi .... ceva nou. Merci ! Grila aceasta a fost printre intrebarile din subiectul  de anul trecut, cat despre omonimele sunt si omografe si omofone, nu stiam. Multumesc pentru raspuns, dar totusi ... care varianta e corecta pana la urma ? Probabil, nu ai inteles ce se intelege prin raspuns.... te ajut eu : varianta corecta este " d " ( la ei ) de ce ? Nu stiu nici eu, intrucat sunt omonime " casa " ... nicidecum si omograf si omofon... dar nah' ...

PS : este si cuvantul " trebuieste " in DOOM ? Merci !

Edited by Romeo27Is
  • Downvote 3

razvan0209

Nu ma lua pe mine la rost pentru ca încerc sa te ajut, oricum nu e o rușine sa nu știi sa te uiți în doom, multa lume nu știe. (atenție doom 2 nu dex).

Eu ți-am dat un răspuns din care se subintelegea și varianta corecta: D. De ce? Pai ți-am spus omonimele sunt și omografe și omofone și ori de cate ori găsești formularea asta nu te mai gândești la altceva, ci doar la omonime. Cat despre "trebuiește" aceasta forma nu este corecta. Doom-ul nu funcționează prin corelații, sunt anumite verbe care au doua forme și trebuie sa le înveți pe de rost, nu exista nicio regula. (biciuie/biciuieste, orbecaie/orbecaieste, dar sovaie, se bizuie etc.)

viobra

...

fii modest, deoarece inseamna ca persoana careia ii vei raspunde, intradevar are nevoie de ajutor, indeferent ca sunt eu sau X. Cu stima !

...

PS : este si cuvantul " trebuieste " in DOOM ? Merci !

In DOOM-ul in care ai cautat tu este si "INTRADEVAR" ? Eu as scrie INTR-ADEVAR. Daca tot vrei sa ne dai exercitii de gramatica...

Zelea

Pentru cei care dau admiterea anul viitor, aveti aici doua liste cu forme corecte ale verbelor si forme corecte de plural. Formele sunt luate din carti de exercitii , iar formele care nu pareau/sunau corect au fost verificate in DOOM.

1. http://www.fileshare.ro/e31812116

Edited by CodreanuE

BNik

Domnilor, calmați-vă.. 

Referitor la grila cu omografe-omofone, am vorbit cu o profesoară și mi-a spus că formularea enunțului este greșită. Un cuvânt NU poate fi în același timp și omograf și omofon.

Răspunsul la acea grilă este d), însă au nimerit-o cei care au dat-o la plesneală, pentru că o logică nu are acel răspuns.

Edited by BNik

bimd

La varianta D, nu sunt omonime ?

razvan0209

Dacă îți spune o profesoara nu înseamnă că are dreptate, am întâlnit multi profesori care sa greșească. Dacă nu știu logica unei grile spun ca e greșită :)).

Bimd, repet, omonimele sunt omografe și omofone, deci rezulta cu omografe le omofone sunt omonime.

CristianG

BNik are dreptate. Omonimele pot fi omografe sau omofone. Omografele se scriu la fel dar se pronunță diferit (accentul diferă: acele/acele, veselă/veselă) pe când omofonele se pronunță la fel dar se scriu diferit (mai/m-ai, neam/ne-am).