Jump to content
POLITISTI.ro

Discuţii şi întrebări referitoare la admitere 2015 - Academie şi scolile de poliţie

Dany763

Recommended Posts

Au apărut cifrele de școlarizare aprobate de Guvernul României pentru învățământul preuniversitar și superior de stat pentru anul 2015-2016. Așteptăm repartizarea lor.

Locurile pentru 2015-2016: - invatamant militar pentru MAI - 1.085 locuri

- invatamant militar pentru MApN - 797 locuri

- invatamant militar pentru MJ - 240 locuri;

Iar anul trecut au fost: - invatamant special cu frecventa - zi: 200

- invatamant militar (1.082-M.A.I. si 566-M.Ap.N): 1.648
                                   - invatamant pentru Ministerul Justitiei: 240

Edited by bimd
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BGeorge

19

• BNik

8

• razvan0209

7

• Dany763

7

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Baftă tuturor, spor la învățat și cât mai multe locuri pentru anul viitor !

Multumesc deocamdata !

Posted Images

Cifrele sunt cam la fel, cu exceptia MApN-ului, la care au mai fost adaugate locuri, in rest.. cred ca o sa fie repartizate ca anul trecut la SAP si ADP.

Buna ziua! Stie cineva cand incep inscrierile pentru scolile de politie si ce documente sunt necesare? Pe site nu am gasit inca nimic in legatura cu admiterea 2015. Multumesc!

Așa a fost de câțiva ani.

Principalele documente cuprinse în dosarul de recrutare al candidaţilor pentru şcolile postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne şi pentru şcolile postliceale ale Ministerului Apărării Naţionale sunt:

a). cererea de înscriere şi CV 

b).declaraţia de confirmare a cunoaşterii şi acceptării condiţiilor de recrutare.

c). copii ale actului de identitate, carnetului de muncă şi, dacă este cazul, livretului militar;

d). copii legalizate ale documentelor care atestă nivelul studiilor impuse (pentru candidaţii care provin din promoţiile anterioare) sau adeverinţă eliberată de liceu din care să reiasă faptul că este înscris la sesiunea de bacalaureat 2014 şi copia legalizată după foaia matricolă (numai pentru absolvenţii promoţiei 2014). Adeverinţa eliberată de liceu (numai pentru absolvenţii promoţiei 2014) în care se menţionează media generală de la bacalaureat, notele probelor susţinute în cadrul examenului de bacalaureat şi mediile obţinute în anii de liceu se va prezenta la sediul şcolii postliceale a Ministerului Afacerilor Intern, cu ocazia înscrierii; e). următoarele documente în copie legalizată: certificatul de naştere al candidatului, soţului/soţiei şi fiecărui copil, certificatul de căsătorie, precum şi hotărârile judecătoreşti privind starea civilă;

f). autobiografia şi tabelul nominal cu rudele candidatului;

g). cazierul judiciar al candidatului;

h).caracterizarea de la ultimul loc de muncă, respectiv din instituţia de învăţământ în cazul absolvenţilor în primul an de la absolvire;

i). 3 fotografii tip buletin de identitate;

j). două fotografii color 9 x 12 cm;

k). fişa medicală-tip de încadrare în Ministerul Afacerilor Interne;

l). certificatul de examinare psihologică.

Daca am fost la facultate 1 an dar apoi am abandonat de la facultate sau de la liceu trebuie caracterizarea?

• 2 weeks later...

Va salut. Am o mica nelamurire :) . Din moment ce s-a stabilit numarul de locuri pentru acest an, inseamna ca ma pot duce la sediul M.A.I din judetul meu pentru a-mi face dosarul? Si daca da, trebuie sa platesc taxa de inscriere la Academie sau aici, in judetul meu? Va multumesc mult si o seara buna! :)

• Membru
BGeorge

Am auzit ca inscrierile vor incepe de la 1 mai, dar poti suna la IPJ sa te interesezi. Taxa aceea o vei plati la Academie.

Multumesc mult, am fost ieri la IPJ, si mi s-a comunicat ca pot veni de marti, insa nu eram sigur si de accea am intrebat! Multumesc mult pt lamurire! :good:

Buna,

Dar locurile la scolile de politie cand se anunta? nu stie nimeni?...imediat incep inscrierile dar nu se stiu numarul de locuri

Din ce am auzit pe intrapol s-a afisat numarul de locuri aprobate. In urma aprobarii au ramas doar 65 locuri la Drept fata de 100. La OSP au ramas 250.

@Copilu, nu cred.. pentru că anul trecut s-au afişat locurile pe 2 Aprilie, iar inscrierile au inceput pe 24 Aprilie, deci...

Tocmai ce am sunat la inspectorat. Mi s-a spus ca azi au primit notificarea ce tocmai a fost pusa mai sus, referitoare la locuri, acte necesare etc, si mi s-a spus sa sun vineri pentru mai multe detalii, iar de saptamana viitoare s-ar incepe dosarul. 

Insa, domnul cu care am vorbit la telefon mi-a spus ca prima data voi merge la cabinetul lor medical din cadrul inspectoratului pentru a-mi face niste investigatii pentru a sti sigur daca mai incep sau nu dosarul. Asa se face? caci e prima data cand aud lucrul asta.

*Eu am telefonat la IPJ IASI

• Membru

Noutăți cu privire la admitere

Cererile de înscriere ale candidaţilor pentru concursul de admitere în instituțiile de învățământ superior ale M.A.I., M.Ap.N. și S.R.I. precum și pentru şcolile postliceale ale Ministerului Apărării Naţionale se primesc de către structurile de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, respectiv din Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti până la data de 29.05.2015, iar pentru şcolile postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne se primesc până la data de 07.08.2015.

Data limită până la care candidaţii vor depune la dosarul de recrutare documentele necesare pentru finalizarea acestuia este 12.06.2015 pentru instituțiile de învățământ superior și pentru şcolile postliceale ale Ministerului Apărării Naţionale, iar pentru şcolile postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne este 21.08.2015.

La concursul de admitere la instituţiile de învăţământ ale MAI a candidaţilor care au fost declaraţi „apt” psihologic şi medical în etapa I de selecţie se realizează la sediile instituţiilor de învăţământ, potrivit calendarului concursului de admitere stabilit de fiecare instituţie de învăţământ.

Probele și baremele de promovare rămân aceleași.

Etapa a II-a de selecţie a candidaţilor la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, respectiv concursul de admitere, se desfăşoară potrivit calendarului admiterii stabilit pentru fiecare facultate, în perioada 19 iulie – 02 august 2015.

Sunt unele noutăți la candidații pentru învățământ cu frecvență redusă.

Candidații trebuie să îndeplinească baremele şi criteriile de aptitudine medicală, fizică şi psihică prevăzute la art. 20 alin. (1) lit. d) din ordinul anterior invocat, precum şi următoarele criterii specifice de recrutare:

1. au o vechime de minimum 1 an în cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, în calitate de agent de poliţie, respectiv subofiţer sau maistru militar;
  2. au recomandarea şefului nemijlocit şi a şefului cu competenţe de aprobare a evaluării performanţelor profesionale individuale, recomandare care înlocuieşte caracterizarea de la ultimul loc de muncă;
  3. au fost apreciaţi la ultima evaluare anuală realizată cu calificativul de cel puţin «bine», în cazul poliţiştilor, respectiv «foarte bun», în cazul cadrelor militare;
  4. nu sunt puşi la dispoziţie ori nu sunt suspendaţi din funcţie în condiţiile art. 65 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 360/2002, cu modificările şi completările ulterioare, sau, după caz, în condiţiile art. 89 din Legea nr. 80/1995, cu modificările şi completările ulterioare;
  5. nu se află sub efectul măsurii penale de interzicere a ocupării unei funcţii, exercitării profesiei sau activităţii;
  6. nu sunt sub efectul unei sancţiuni disciplinare;
  7. au vârsta de până la 40 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere, pentru candidaţii pe locurile destinate formării iniţiale a personalului militar;

Proba de verificare a aptitudinilor fizice se susţine de către candidaţi la unitatea în care sunt încadraţi, anterior susţinerii probei de verificare a cunoştinţelor, potrivit prevederilor Ordinului ministrului administraţiei şi internelor nr. 154/2004 privind activităţile de educaţie fizică şi sport în MAI, cu modificările şi completările ulterioare, pentru categoria de solicitare fizică „normală”, în raport de grupa de vârstă, distinct pentru bărbaţi şi femei.

Candidaţii sunt evaluaţi de către o comisie, care va întocmi calendarul activităților de evaluare a candidaților astfel încât să se respecte termenele stabilite și care va fi constituită prin ordin/dispoziţie la nivelul unităţii, cu următoarea componență:

- șeful structurii de resurse umane / ofițerul desemnat la conducerea serviciului – Președinte;

- ofițerul cu atribuții pe linie de pregătire a personalului – membru;

- instructorul sportiv desemnat prin Dispoziția șefului unității de deschidere a anului de   pregătire – membru examinator;

- lucrătorul de resurse umane responsabil cu recrutarea – secretar.

În cazul candidaţilor declaraţi „promovat”, o copie a borderoului, conformă cu originalul, se transmite structurii de recrutare şi se introduce în dosarul candidatului.

În O.M.A.I. 154/2004 se face referire la patru probe pentru băieți și trei probe pentru fete. La fiecare probă se dă o notă. Trebuie obținută o performanță minimă de nota 5 la fiecare probă, iar media notelor la cele trei sau patru probe să fie minimum 6.

Probele la băieți sunt flotări, abdomene, alergare de viteză pe o distanță de 50 metri și alergare de rezistență pe o distanță de 1000 m.

Probele la fete sunt abdomente, alergare de viteză pe o distanță de 50 metri și alergare de rezistență pe o distanță de 800 m.

Celor interesați, dați-mi un mail pentru a vă trimite ordinul în cauză cu baremele aferente.

Edited by blue1guardian
  • Upvote 1

Este intreaga dispozitie? Nu exista nimic despre locurile aprobate pentru Academia de Politie?

// Mersi mult , blue1guardian.

Edited by CodreanuE
  • Upvote 2
  • Membru

Strict pentru poliție - 250 OSP și 65 Drept. Restul de 35 sunt tot la specializarea drept DAR sunt alți beneficiari. Mai exact, 10 la jandarmi, 2 la pompieri, 2 DGMRU, 10 IGI, 5 DRPCIV, 6 SPP.

• Upvote 1

In regulamentul de admitere nu au modificat nimic.In ce dispozitie sunt precizate aceste modificari cu privire la FR?

claudiu1234

Salut ! Am mare nevoie de o informatie pentru un prieten .Vrea anul asta sa dea la politie , anul trecut la sfarsit undeva niste prieteni comuni ( de la bloc) au fost arestati pentru droguri. In dosarele acelea cica ar aparea si numele lui si a multora ca doar nah , au fost vecini, el nu a fost chemat la politie pentru declaratii, nu a primit citatie sau alte cele deci nu are nici o calitate in acel dosar doar ca este si numele lui pe acolo. Poate sa mai candideze la acest examen sau o sa fie picat din start de la resurse umane sau psihologic sau stiu eu.Altii care au fost chemati la declaratii au declarat despre el ca munceste e baiat bun si nu are legatura cu drogurile .Dosarul mi se pare s-a solutionat.Ce ziceti poate incerca sau sa se reprofileze? Se verifica chiar asa in amanunt? Si daca el nu are nici o vina ca doar daca nu a facut el nimic , nu vad care ar fi treaba , ca prietenii lui au gresit...e partea a doua . Va multumesc anticipat.

Salut. Vreau sa dau la Campina la scoala de politie, stie careva daca se da vreun sold lunar? si daca ai voie sa pleci acasa in weekend? Si as mai vrea sa stiu are e salariul debutant si daca iti este decontata toata chiria. Stiu ca la Sc. Nat. de pregatire a agentilor de penitenciare "tg ocna", dupa ce termini ai la inceput 16 mil, in afara de faptul ca iti decondeaza toata chiria si iti da si bani de mancare si de haine in plus (am un prieten acolo). Si au venit azi la liceu la noi cei de la pentitenciare si au spus ca ei dau si sold lunar...

Si care sunt pasi mai concreti pentru a te inscrie plecand de la 0, ca de pe site-ul lor nu prea inteleg clar...

• 2 weeks later...
AndreiTGV

Salut!
Am o nelamurire legata de caracterizarea necesara la dosar si sper sa ma ajutati, va rog.

Eu am terminat liceul in 2013, in 2014 am m-am inscris la Academie, am facut totul corect, inclusiv aceasta caracterizare de la diriginta. Din pacate am picat si anul asta doresc sa dau din nou. In regulament acest document este prevazut asa: "caracterizarea de la ultimul loc de muncă, respectiv din instituţia de învăţământ în cazul absolvenţilor în primul an de la absolvire;"

Acolo zice clar (unde am bolduit) dar vreau un raspuns sigur, poate de la cineva care a fost in situatia mea, eu mai trebuie sa am aceasta caracterizare sau nu, avand in vedere ca am terminat liceul de 2 ani si n-am urmat nicio facultate.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

• Marius unpinned this topic