Jump to content
POLITISTI.ro

Examenul medical - dioptrii

Ionut22
 Share

Recommended Posts

Salut ! 

Ma numesc Ionut, sunt clasa a XI-a intr-un liceu din capitala si imi doresc sa intru la Academia de Politie si apoi sa devin politist, asemenea tatalui meu.

Tata lucreaza in domeniu de foarte mult timp (30 ani+) asa ca examenele s-au mai schimbat de atunci sau cel putin asa banuiesc, asa ca el nu imi poate raspunde clar la urmatoarea intrebare: Am dioptrii destul de mari, anume -4 la ambii ochi. Ar putea fi o problema lucrul asta ?

Din ce motive se poate pica examenul medical ?

-----------------

Cum e viata unui criminalist ? 

Intrebarea...ce-i drept, e putin pusa aiurea. 

Ca si criminalist exista sansa sa fii sunat noaptea si sa trebuiasca sa vii intr-un anume loc sau e un program fix ? (ma refer la 24h lucru apoi pauza 3 zile)

------------------

Odata intrat la Academie, este absolut necesar sa stau la camin ?

Multumesc mult, o seara buna !

Edited by Ionut22

Salut. Nu sunt inca student nici la academie, nici la vreo scoala de politie, dar iti pot raspunde la unele intrebari care au fost puse ori de altii, ori de mine, si au primit raspuns ulterior. 

Vorbind de dioptrii, eu avand de asemenea dioptrii, dar mai mici, din cate stiu, baremul in care trebuie sa ne incadram este de +/-3, deci pentru faptul ca ai -4, s-ar putea sa fii picat la oftalmologic.

Iar odata intrat in Academie, este obligatoriu sa stai in camin.

Sper sa te-am lamurit cat de cat in privinta acestor doua chestiuni. Bafta!

Ah...nu e bine..nu e bine deloc treaba cu dioptriile. Nu m-am gandit la asta pana in momentul de fata.

Dar mie nu mi se pare corect sau cinstit lucrul asta, adica eu personal sunt miop asa de la mama natura, dioptria mi-a crescut foarte mult in ultimii ani si nu pentru ca stau prea mult in fata calculatorului, televizorului, etc. pur si simplu, a crescut, de aceea spun ca nu mi se pare corect sa fim declarati inapti doar pentru ca avem probleme cu vederea. Pana la urma porti ochelari sau lentile de contact si se rezolva orice problema.

Oricum, iti multumesc mult de tot pentru raspuns, copilu ! Mai ramane o singura intrebare in picioare:

Cum e viata unui criminalist ? 

Intrebarea...ce-i drept, e putin pusa aiurea. 

Ca si criminalist exista sansa sa fii sunat noaptea si sa trebuiasca sa vii intr-un anume loc sau e un program fix ? (ma refer la 24h lucru apoi pauza 3 zile)

Edited by Ionut22

• Moderator

Normal că ţi se pare nedrept pentru că e vorba de tine şi eşti subiectv, în realitate există motive întemeiate pentru care este impusă această regulă şi e cât se poate de corect.

Referitor la sibiectul "criminalişti", acest topic nu e este locul potrivit unde să se dezvolte o asemenea discuţie.

Caută şi citeşte pe forum discuţiile ce tratează aceste subiecte.

Topic închis.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.