Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
manicclaudiu

Folii auto aplicate in Germania

Întrebare

manicclaudiu

Buna ziua,

Am adus o masina din Germania si are aplicate folii pe geamurile din spate (usi si luneta) folia are stampila cu "3M" am facut programare la RAR in vederea inmatricularii in Romania. Fostul proprietar din Germania mi-a spus ca asa e din fabrica.  Intrebarea mea este:

Daca nu am document care sa justifice aplicarea foliilor intr-un service autorizat ce se intampla? Sunt primit la RAR?

Va multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

1 răspuns la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Foliile de protecţie aplicate pe geamuri trebuie să fie certificate şi marcate corespunzător. Atelierele autorizate să efectueze operaţiuni de aplicare a foliei colorate, trebuie să elibereze un document privind certificatul de conformitate şi licenţa emisă de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Român, iar la inspecţia tehnică periodică se verifică eticheta ce conţine marcă de omologare a geamului precum şi gradul de transparentă.

Mai multe informaţii referitoare la acest subiect cu siguranţă primeşti de la RAR - Registrul Auto Român.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Alexwst
      de Alexwst
      Buna ziua ! Sunt un conducator auto ce doreste sa monteze folie auto pe geamurile autoturismului, pe geamurile spate si luneta, care este legislatia in vigoare privind foliile auto si ce acte imi sunt necesare ( atat la Inspectia tehnica periodica cat si in cazul ca sunt oprit in trafic) . Intreb toate acestea pentru ca nu este specificat nicaieri ce acte am nevoie sa prezint si imi este teama sa nu iau teapa de la firma de montaj si sa raman fara talon la un posibil control.
    • tomita
      de tomita
      Va salut domnilor.In primul rand vreau sa va multumesc ptr timpul acordat si anume de a raspunde sutelor de intrebari adresate dumneavoastra. Daca toti  ar fi la fel de profesionisti in ceea ce fac, ca si  dv.,atunci sistemul nostru ar fi fost altfel structurat azi.Dar...sigur ca nu putem fi toti la fel.  
      Acum vin si eu cu o intrebare si anume: am cumparat  o masinuta cu vreo doi ani in urma si am folie pe geamuri, inclusiv geamurile laterale fata. Nu este prea inchisa la culoare, nu ma deranjeaza deloc. Am fost oprit in trafic de  multe ori si nimeni nu mi-a spus nimic in toata ceasta perioada asta ... pana zi. Am si certificatul de omologare, aplicarea foliei  a fost facuta autorizat.
      Intrebarea este:

Este legala folia pe geamurile din fata???  Sau a fost vreodata legal sa avem folie pe geamurile fata???

Va scriu ptr ca am fost oprit chiar azi in trafic de catre un coleg de-al dv. si mi s-a spus ca, ..,."cam prea fumurii geamurile fata"mi s-a explicat ca este ilegal  folie pe geam fata (habar nu aveam). Insa agentul sef a fost de omenie si m-a iertat, insa in acelasi timp m-a pus in tema cu sanctiunile ptr folie geam fata.  
      Ce ma sfatuiti sa fac??? din experienta dv. se mai poate inchide un ochi si data viitoare in ceea ce priveste geamul usor fumuriu???

Va multumesc anticipat.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.