Jump to content
POLITISTI.ro

Claudiu24

Procedura reîncadrare

Recommended Posts

Claudiu24

Cine are idee care este procedura de reîncadrare in sistem ? Menționez ca am absolvit cursurile unei instituții de învățământ al M.A.I. iar raporturile de serviciu au fost încheiate cu ministerul prin transfer in cadrul altei instituții.

Multumesc.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Dacă vrei răspunsuri pertinente trebuie să renunţi la această formulare vaga şi interpretabilă. Oferă detaliile necesare, să ştim despre ce vorbim!

Ce instituţie de învăţământ ai absolvit şi despre ce "sistem" (ce instituţie) vorbeşti?

• Upvote 1

Claudiu24

Am terminat Campina, iar in prezent am grad militar

Edited by Claudiu24

Bogdanel

Adică ești jandarm sau pompier și vrei înapoi polițist.

Edited by Bogdanel
  • Upvote 1
  • Downvote 1

erasmus

Procedura e aceeasi ca atunci cand ai trecut dincolo.

Claudiu24

Am plecat din minister,singura posibilitate de a pleca in prezent este trecerea in rezerva prin demisie.

sorinel

Plecat si incadrat din sursa externa cu avantajele aferente(grad si functie), iar acum doresti revenire in politie bineinteles cu echivalarea gradului actual care surpriza, este de ofiter! ma insel? daca da mii de scuze, dar cred ca nu! oricum succes; stii cum se spune: de ce x face asta? raspuns: pentru ca poate!

Claudiu24

Echivalarea gradului actual care surpriza este de..subofiter,imi pare rau ca te-ai înșelat.

Plus ca,commentul tau nu m-a ajutat fix cu nimic.

Daca poti veni cu o idee buna ti-as fi recunoscător,daca vrei sa faci comentarii răutăcioase..nu e cazul. Te salut domnule subofiter.

• Downvote 2

drAGO5

Claudiu daca ti-ai dat demisia din politie nu mai poti reveni decat pe posturi scoase la concurs din sursa externa.Deci,slabe sperante.

Claudiu24

Transfer.

iav

De ce ai plecat și de ce vrei să te întorci? Bănuiesc că ai plecat atunci când au fost vremuri de restriște în poliție și ai plecat într-un loc mai bun, mai liniștit, iar acum când apele s-au liniștit vrei să te întorci crezând că în poliție se trăiește mai bine. Nu te-aș dori să-mi fii coleg pentru că la greu lași totul baltă și fugi.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Claudiu24

Nici eu nu as vrea sa te am coleg pt ca eu am pus o intrebare la obiect si tu bati campii. De ce am plecat si de ce vreau sa ma intorc nu te priveste,nici in ce locuri am plecat. Daca poti sa imi raspunzi la intrebare bine,daca nu..se vede invidia in vorbele tale ca si in cele ale unui coleg de mai sus. Multumesc

Sache

Claudiu24, nu este vorba de invidie sau de rautate! Ne-am cam saturat de unii ca tine care se tot plimba prin ministerul asta sau de la un minister la altul, de la o structura la alta, atunci cand dau de greu, iar marea majoritate ne vedem in continuare de treaba indiferent ca este sau nu greu. Ne-am saturat de nepotei si de nepoate, de soti sau de sotii ori amante care ocupa posturile caldute in sistem, sau care s-au trezit politisti peste noapte.

Pentru stiinta ta, in Politia Romana nu mai exista subofiteri!

Te sfatuiesc sa nu mai jignesti sau sa raspunzi cu postari neadecvate acestui site prin care aduci atingere unor membri.

Daca nu gasesti raspuns aici, intreaba-i pe cei care te-au ajutat sa pleci din MAI.

• Upvote 2

iav

Claudiu24, nu te invidiez, pentru că nu am pentru ce.

Edited by iav

Claudiu24

Dar ce exista in Poliṭia romană daca nu te deranjeaza sa raspunzi la intrebare ? Eu nu am jignit pe nimeni,am pus o intrebare simpla in ideea ca cineva imi va da un raspuns,o idee..ceva.. Dar unii sunt mai preocupați de capra vecinului.

Plus ca,daca te-ai saturat de sistemul asta de care faci vorbire..nu te tine nimeni cu forta,daca tu nu iti poti arata valoarea profesională din cauza lui X sau Y

Elvis

Claudiu esti subofiter in M.A.I.?

Daca te-ai mutat la cere la jandarmi sau pompieri procedura este aceiasi numai ca in sens invers, cu o singura modificare.

Unitataea cesionara, unde vrei sa te muti,  prin inspectorul sef, trebuie sa confirme ca are functii libere si ca este de acord.

Edited by Elvis

MDDaniel

Asa cum bine spunea Sache ''intreaba-i pe cei care te-au ajutat sa pleci'',si are un mare + de la mine ! :emo-yessir:

Elvis

Claudiu daca nu vrei sa ne spui unde te-ai transferat o sa fie greu sa ne dam cu parerea.

SPP, STS, SRI?

Este posibil dar o sa fie putin mai greu.

Edited by Elvis

Ben

Cred ca unii au inceput sa uite anii 2011, 2012 cand promotii de ofiteri si agenti, absolventi de Academie si scoli de agenti stateau pe bara fiindca nu aveau locuri si bani pt salarii sa fie angajati, iar altii isi fataie curul intre arme sau institutii si acum cauta sa-si ia catrafusele si sa se mute ca tiganul cu cortul. Se mai mira de ce genul asta de practici starneste o repulsie.

Elvis, nu inteleg de ce ai vrea sa-l ajuti pe omul asta, chiar si cu un raspuns, cand acum in august termina promotiile la Campina si Cluj, iar el ar putea sa-i ia locul unuia care si-a dorit sa fie politist si nu s-a plimbat dupa cum a batut vantul. Ca sa nu mai spunem de cei care sunt deja politisti, plecati de acasa. Ei nu pot sa se mute in cadrul aceleasi institutii de la un IPJ la altul, dar el viseaza sa-si faca mutarea intre arme sau ministere si sa-i ia locul unui proaspat absolvent sau politist cu vechime in munca de politie care vrea sa vina acasa. Terminaram cu astia, de aducem de prin alte parti?

Intelegi, Claudiu24, de ce nu ne plac astfel de practici si de ce nu sare nimeni sa te ajute? Ramai tu acolo SPP-ist sau ce-oi fi.

Edited by Ben
  • Upvote 4
  • Downvote 2

iav

Eu nu am jignit pe nimeni,am pus o intrebare simpla in ideea ca cineva imi va da un raspuns,o idee..ceva.. Dar unii sunt mai preocupați de capra vecinului.

Plus ca,daca te-ai saturat de sistemul asta de care faci vorbire..nu te tine nimeni cu forta,daca tu nu iti poti arata valoarea profesională din cauza lui X sau Y

1.Nu te-a jignit nimeni până acum și nici nu vei fi jignit.

2.Nu m-am săturat de această meserie de polițist și nu mă ține nimeni cu forța iar valoarea mea profesională constă în calificativele obținute în cei aproape 26 ani de poliție în care am lucrat numai în operativ.

Edited by iav
  • Upvote 2

Elvis

Ben nu ii aduc eu si cu siguranta nu o sa poti nici tu.

Am vrut sa ii raspund la o intrebare, daca am gresit de azi o sa raspund decat politistilor.

Nu cred ca am lasat impresia ca sunt vreun iubitor al celor care sar gardul in curtea politiei.

• Upvote 1
  • Downvote 1

sorinel

terminati cu prostiile, sa incercam o povestire care nu are legatura cu situatia data, la un moment dat barca in care se afla excolegul lua apa si exista posibilitatea ca unii pasageri(nu fac aprecieri in legatura cu criteriile de sortare), sa fie aruncati peste bord,atunci cu ajutorul unor puteri oculte, eroul principal, a sarit intr-o barca de aceeasi culoare, mai bine dotata si cu mai putine pretentii si care avea un curs lin si placut, in prezent se pare ca situatia s-a schimbat si fosta barca gaurita i se pare rebrenduita, cu A.C., internet wirelles si canapele din piele si motor Rolls Royce, dar fortele oculte nu mai sunt aceleasi, au fost exorcizate, in curs de exorcizare sau inspaimintate de exorcizare, astfel ca se incearca alte optiuni! Un fost subofiter, actual agent, care sigur are vechime mai mult decit virsta ta si e cam hirsiit in sistemul asta veros si sigur s-a intilnit cu multi oportunisti de acest gen!

Edited by sorinel
  • Upvote 2

Bogdan1985

Salut,

A redevenit de actualitate topicul. Orice informatii cu privire la procedura de reincadrare sunt asteptate.

Personal am plecat prin demisie din M.A.I. in 2009 si sunt interesat de pasii pentru reincadrare. Anticipand unele comentarii rautacioase, da, a fost o greseala, nu imi dati in cap :) Viata in privat nu a fost asa cum mi-am imaginat. Aviz amatorilor.

Orice noutati cu privire la topic sunt bine venite.

O zi buna!

Marius

Ai fost poliţist?

Bogdan1985

Ordine publica Bucuresti, da. Am absolvit Campina.