Jump to content
POLITISTI.ro

gigabyte

Miting la Camera Deputatilor

Postare recomandată

gigabyte

O rusine pentru participanti, sau pentru cei care nu au participat?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

maxu08

sa ma bag si eu in seama :clip: : nu uitati ca participarea este un drept si nu o obligatie asa ca nu trebuie blamati (prea mult) cei care au lipsit. la fel de bine poti sa-i injuri si pe cei care nu au votat, nu?

Link către postare
Catalin

Maxu ti se pare ca cei care nu au votat sunt mai breji iar aceasta atitudine a avut vreun rezultat benefic?

Cei ce nu au votat, sunt la fel de "vinovati", daca nu chiar mai vinovati decat cei ce au facut-o. Aceasta atitudine a romanului de genul: "io-i bag in aia masii ..." prin care "intelijentii" ce populeaza aceasta tara au crezut ca le administreaza o palma peste bot politicienilor, prin prezenta scazuta la vot, NU a facut altceva decat sa inlesneasca furtul si frauda electorala.

Pai daca un politician fura 10 voturi dintr-un total de 100, acele voturi vor avea o importanta mult mai mare si vor cantari mult mai mult decat in cazul in care politicianul respectiv fura 10 voturi dintr-un total de 1000 sau 10 000. Procentul si importanta voturilor obtinute fraudulos scade direct proportional cu participarea mai mare la vot a romanului. Si cand te gandesti ca altii au murit pentru ca noi sa putem vota, nu poti sa ajungi decat la concluzia ca suntem un neam de lasi si tradatori, ce nu au niciun fel de valori morale.

Singurul lucru la care suntem campioni este acela de a avea "asteptari de la altii care sa faca ceva". La asta excelam.

Link către postare
maxu08

ai dreptate 100% dar este doar un punct de vedere. eu vad refuzul de a vota ca un protest fata de intreaga clasa politica deoarece din 4-5-10 candidaturi nu gasesti ceva care sa te reprezinte, atunci de ce sa votez?? in materie electorala, personal nu gasesc aplicabil principiul "raului cel mai mic". spun asta deoarece eu nu am mai fost la vot din 1996.

in general eu refuz sa particip la activitati ce implica statul roman (cu exceptia celor aferente meseriei mele :) )

Link către postare
Marius

Ar fi eficienta aceasta metoda a absenteismului la vot daca legea electorala ar prevede ceva repercursiuni asupra candidatilor, altfel nu vom face altceva decat sa le facilitam accesul politicienilor la functiile inalte din stat. :(

Link către postare
drAGO5

Marius, art.12 din Legea dialogului social, da dreptul sindicatelor de a stabili si alte masuri de protectie decat cele de la art.10 si 11, pentru persoanele alese in functiile de conducere ale organizatiilor sindicale, iar la art.45 din Acordul privind raporturile de serviciu, se prevede ca persoanelor cu functii de conducere in organizatiile sindicale, nu le poate inceta raportul de serviciu pentru motive neimputabile lor, pe timpul mandatului si 2 ani dupa. La aceste aspecte ma refeream, cat inca mai sunt valabile si se vor regasi si in urmatoarele Acorduri si contracte colective de munca. Stima, :emo-yessir:

Link către postare
alin2770

O rusine pentru participanti, sau pentru cei care nu au participat?

situatia in sine a fost jenanta. s-a vazut ce bine s-a organizat mitingul respectiv. probabil au venit cu acele manechine de carton sa dea impresia ca sunt mai multi. cei care au participat merita toata stima, dar restul care puteau veni...despre ei ce sa zic? intelegi situatia?

Link către postare
Elvis

Marius, art.12 din Legea dialogului social, da dreptul sindicatelor de a stabili si alte masuri de protectie decat cele de la art.10 si 11, pentru persoanele alese in functiile de conducere ale organizatiilor sindicale, iar la art.45 din Acordul privind raporturile de serviciu, se prevede ca persoanelor cu functii de conducere in organizatiile sindicale, nu le poate inceta raportul de serviciu pentru motive neimputabile lor, pe timpul mandatului si 2 ani dupa. La aceste aspecte ma refeream, cat inca mai sunt valabile si se vor regasi si in urmatoarele Acorduri si contracte colective de munca. Stima, :emo-yessir:

Dragos citeste cu atentie Legea dialogului social, pe care iti reamintesc ca acest guvern de cacao si-a asumat raspunderea, si o sa iti dai seama ca este foarte probabil ca acel acord la nivel de unitate sa nu existe . Au adoptat o lege a dialogului pentru care nu s-a purtat niciun dialog.

Vad ca nu prea sesizezi pericolul.

Daca imi dai voie, te-as ruga frumos, sa imi dai numele unui singur judet la nivelul caruia functioneaza un astfel de Acord.

Acorduri colective de munca?

Chiar daca vei avea reprezentativitate la nivel de judet, inspectorul sef te invita la sedinte, intalniri, consultari, decizii etc daca ,,vor muschii lui".

Mai exista o prevedere la art. 223 ,parca,care spune ca sindicatele care au deja reprezentativitate si-o vor pierde daca nu este obtinuta in conditiile prezentei legi.

Deci actioneaza si retroactiv.

Decat in Romania este posibil asa ceva.

Cu respect. :emo-yessir:

Link către postare
maxu08

nu este retroactiva, prevede numai ptr viitor. este acelasi lucru ca si la contractele de credit pe OG 50. "reactualizarea" unor conditii legale respectate la momentul infiintarii nu este considerata retroactivitate - vezi si cazul majorarii legale a capitalului social ptr firme (sanctionata cu radierea in caz de neexecutare in termenul legal) sau introducerea unor noi conditii ptr anumite activitati (contabili, arhitecti, etc) - toate au fost contestate la CC si respinse.

Link către postare
Elvis
Publicat (modificat)

Maxu tie ti se pare normal ca un sindicat reprezentativ, recunoscuta reprezentativitatea de judecatoria unde este inscris in registrul special, cu personalitate juridica, dupa publicarea in MO a Legii dialogului social sa-si piarda reprezentativitatea?

Mie nu. :emo-yessir:

Modificat de Elvis

Link către postare
gigabyte

Astazi, 23.05.2011, membrii BExC al SNPPC au participat la o actiune de informare si strangere de semnaturi pentru vot negativ la Camera Deputatilor a legii privind disponibilizarile in MAI. Intr-o ora, s-au strans peste 200 de semnaturi de la cetatenii care au trecut prin zona MAI, unde se afla punctul de informare.

Aici aveti textul motiunii SNPPC.

MOTIUNE 1.doc

Link către postare
Catalin

Am vazut la tv pe cei de la SNPPC in Parlament. Am recunoscut acolo intr-un balcon si pe liderul local din Dolj. :good:

BRAVO !!!

Felicitari domnilor! Dupa parerea mea aveti un mare merit in aceasta "victorie". :emo-yessir:

PS: Pe antena 3 era titrat mare pe burtiera ceva de genul "POLITISTII INVING PUTEREA!!!"

Link către postare
SandoKhan

Da. Un mare BRAVO. Chiar daca Puterea va gasi o modalitate sa ocoleasca Parlamentul, trebuie sa recunosc ca SNPPC a facut ce s-a putut. Mai mult de atat nu ar fi putut face nimeni.

Link către postare
gigabyte

Am fost la balcon! Ma bucur ca am fost acolo, impreuna cu colegii mei.

La inceput, sala aproape goala, asa cum se poate observa din fotografiile atasate. Noi eram paziti de oamenii de ordine, mai ceva ca de SPP. Ne conduceau, cu vestita politete romaneasca, chiar si la WC. Primul rand de fotolii al balconului era incuiat, nu aveam voie sa ne asezam acolo. In pauza de masa, de la 12.00 la 12.30, neavand voie la masa, am ramas toti la fumoar, bineinteles cu 2 oameni de ordine langa noi.

Dar, a venit vremea sa mergem iarasi in balcon, reincepea sedinta Camerei. Am scos camasile si am ramas in picioare cu tricourile pe care aveam mesajele noastre de negare a disponibilizarilor in MAI. Dupa pauza, am vazut uriasa masina de vot a PDL-ului si a aliatilor. Pana sa vina randul Proiectului de lege a MAI, PDL-istii au votat absolut totul, asa cum dicta degetul liderului de grup, deputatul Mircea Toader.

Dar...

Cand s-a anuntat votul pe legea MAI, desi conducatorul sedintei, Oltean a incercat sa ii impiedice, cativa deputati au luat cuvantul. Printre ei si fostul ministru de interne, Saniuta. Vorbitorii din opozitie au atras atentia asupra a ceea ce voteaza iar apoi, au aratat ca noi, reprezentanti ai politistilor suntem in sala, la balcon, si i-au invitat pe deputati sa citeasca banerul pe care noi il afisam.

S-a trecut la vot iar eu, incercand sa surprind pe telefon degetul ridicat in sus de Mircea Toader pentru a da semnal reprezentantilor puterii sa voteze pentru, am fost luat prin surprindere de bucuria colegilor mei si de reactia reprezentantilor opozitiei, de asemeni entuziasta, atunci cand legea a fost respinsa.

Puterea a fost infranta, iar noi, am fost acolo si am pus umarul la acest lucru. Dupa vot, in timp ce ieseam, primeam felicitarile celor cu care ne intalneam, chiar si oameni de serviciu in Parlamentul Romaniei.

Iata ca daca suntem hotarati si avem curaj, putem invinge!

pdlistcu2mainisidouacar.jpg

salagoalalainceput.jpg

lavottotpdlul2ccurobertq.jpg

pdlistilavot.jpg

agitatielapdl.jpg

Link către postare
drAGO5

Toti politistii ar trebui sa inteleaga ca pentru a invinge este nevoie de un sindicat mare si puternic, sprijinit de toti. Daca sunt multe sindicate si fiecare lupta pentru ei, pentru a obtine reprezentativitatea si pentru a-si atinge scopurile personale ale liderilor, nu vom obtine nimic. Noi trebuie sa fim uniti pentru ca numai asa vom fi si puternici. SNPPC are o bila alba, pe care o merita si anumiti politisti din CNP care s-au facut vazuti pe perioada dezbaterilor legii. Trebuie sa fim cu totii atenti la ce ni se pregateste in continuare de catre guvern. Mai bine ar fi daca scapam noi de ei , nu ei de noi :emo-yessir:

Link către postare
Tyropol

Da. Felicitari NOUA, politistilor!

drAGO5, parere personala:

Treaba asta cu un singur sindicat mare si puternic nu prea o vad roz. Ar trebui sa ne gandim totodata unde locuim, in ce tara salasluim. Un singur sindicat "cu actiuni majoritare"? Nu sunt de acord nici cu 30 de sindicate care fiecare sa reprezinte cate trei politisti, dar parca si unu'... "Nu-s cam multe"?

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare