Jump to content
POLITISTI.ro

Orele de sport alocate saptamanal politistilor

Recommended Posts

Multumesc, Elvis!

Abuzurile la care suntem supusi nu pot fi evitate decat prin documentare. Nu gasesc O.M.A.I 154/2004 si Dispozitia I.G.P.R. nr. 388/2004, acte care, din discutii purtate cu altii, reglementeaza 4 ore de activitati sportive pentru personalul neoperativ, 6 ore pentru cel operativ si 10 ore pentru personalul din cadrul unitatilor de actiuni speciale.

Exista oameni care tin la pregatirea lor fizica si  intelectuala, dar ni se arunca minciuni in fata si nu suntem indeajuns documentati sa contracaram acest lucru. De aceea am insistat pe posibilitatea postarii O.M.A.I 154/2004. Nu il gasesc nicaieri.

Elvis

Daca lucrezi in operativ ,,ai voie" chiar 6 ore saptamanal.

Da, cei de la SAS au 10 ore saptamanal.

O.M.A.I.  nr. 154/2004 il gaseti cu siguranta la juristii de la tine din unitate, vezi ca este desemnat un politist care se ocupa cu evidenta acestor ordine si la SMRU la ofiterul care are linia de munca.

Incearca.....chiar daca nu te vor lasa sa faci copii, cu toate ca este nesecret, poti sa-ti notezi si sa-l studiezi.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Din nou, multumesc!

Vroiam sa aflu de pe forum deoarece juristii de la mine din unitate nu iti pun la dispozitie nimic. Lucreaza inca pe sistemul sovietic.

Eventual, daca are cineva acces la O.M.A.I. 154/2004, va rog sa il postati.

• Moderator
Cristi

Nu îţi pun la dispoziţie pentru că nu ştii cum să ceri, respectiv, în scris şi înregistrat.

Ai dreptate, dar vreau sa mai am viata personala dupa inregistrarea cererii :)

Ma refer la faptul ca sefii mei o sa imi faca viata amara dupa. Sunt convins ca multi cunosc aspectele astea.

Nu e vorba de teama. E vorba de faptul ca sunt relativ singur impotriva abuzurilor. Sefii au destule parghii pentru a te stresa, dar e alta discutie.

Chiar m-ar interesa O.M.A.I 154/2004 daca reuseste cineva sa il obtina.

• Upvote 1
  • Membru
coosstti

Ai rabdare ca ti-l pun eu maine.

Edited by coosstti
  • Upvote 2
  • 3 months later...
Flywithme

Salutare. Imi poate spune cineva in ce categorie de pregatire fizica sunt incadrati lucratorii de la Ordine Publica, Compartimentul de Siguranta Publica si Patrulare? Multumesc.

Flywithme

Salutare din nou. Si revin si eu la aceeasi problema....unde se poate gasi OMAI 154/2004? As vrea sa-l citesc cap-coada sa ma lamuresc si eu pe deplin. Vreau doar sa mi se dea ce mi se cuvine, sunt dispus sa demarez si o actiune in instanta in sensul asta. Ma mir ca de atatia ani niciun sindicat nu a dezbatut problema orelor de sport....oare de ce?

• Upvote 1
  • 6 years later...

unde este prevazut ca orele de pregatire sportiva se efectueaza in timpul programului de lucru? nu am gasit in OMAI

• Membru
2 hours ago, SkuriN said:

unde este prevazut ca orele de pregatire sportiva se efectueaza in timpul programului de lucru? nu am gasit in OMAI

Daca ajungeai tocmai pana la art 10, gaseai 😃

Art.10 –(1) Pentru organizarea şi desfăşurarea activităţilor de educaţie fizică în Ministerul
Administraţiei şi Internelor se stabilesc următoarele categorii de solicitare fizică şi se alocă orele
de pregătire prevăzute pentru fiecare, astfel:
a) normală – 4 ore/săptămână;
b) accentuată – 6 ore/săptămână;
c) specială – 10 ore/săptămână;
(2) Personalul din unităţile aparatului central, structurile centrale ale inspectoratelor
generale şi comandamentelor de armă, cadrele din instituţiile de învăţământ pentru formarea şi
pregătirea continuă (inclusiv comandanţii subunităţilor de elevi, studenţi şi cursanţi), precum şi
personalul neoperativ din toate unităţile, este cuprins în categoria de solicitare normală.
(3) Personalul operativ din toate unităţile/subunităţile este cuprins în categoria de
solicitare fizică accentuată.
(4) Personalul din toate unităţile şi subunităţile de intervenţie speciale, mobile şi
rapide este cuprins în categoria de solicitare fizică specială.

• Like 1
  • Upvote 1

Fara suparare dar nu vad unde scrie ca pregatirea sportiva se face in timpul programului de lucru al politistului. Am citit art. 10 anterior sa postez

Edited by SkuriN

in omai 577 este precizat:

2) Poliţiştii aflaţi în timpul liber, după efectuarea serviciului, nu participă la executarea şedinţelor de tragere cu armamentul din dotare, la activităţile de pregătire fizică, la analize profesionale sau orice alte activităţi care nu sunt impuse de o stare excepţională sau de necesitate. Participarea poliţistului la astfel de activităţi din timpul liber se face prin compensarea în mod corespunzător cu timp liber sau plata orelor suplimentare.

• Like 1
  • Upvote 1
  • Membru

Prin OMAI se stabilesc și se aloca orele de pregătire fizica. Este lesne de înțeles, ca nu ni se  aloca prin OMAI ore de pregătire în timpul liber și se refera la ore din timpul de lucru. Orice alta interpretare, se bazează pe alte principii de drept decât cele cunoscute... 

• Upvote 2