Jump to content
POLITISTI.ro
KingLIR

Orele suplimentare si recompensarea lor

Recommended Posts

Elvis

Daca seful tau nu ti-a acordat recuperari pentru orele suplimentare in 60 de zile trebuie sa ti le plateasca. Nu esti la mila nimanui.

iav

Șeful este obligat să ți le acorde, dacă le ceri prin raport scris.Dacă, însă dacă șeful din motive obiective, nu poate să-ți acorde acele recuperări, atunci trebuie să ți se plătescă acele ore, tot printr-un raport scris al tău, aprobat tot de șeful tău( și este obligat să ți-l aprobe). Dacă, însă nu ai cerut timp de 60 de zile compensarea cu timp liber a acelor ore, iar  în cea de a 61-una zi te duci cu raport să-ți fie plătite acele ore suplimentare, șeful poate să zică „pas” și nu ai ce să-i faci.

Elvis

Iav eu zic ca legea este foarte clara. Soliciti prin raport scris recuperare. Dar este obligatia sefului direct sa iti acorde recuperari. Orele suplimentare se compenseaza cu timp liber corespunzator, nu prea se platesc. Dar daca te planifica si in 60 de zile nu iti acorda recuperari se pot plati, dar se intampla cam rar.

Edited by Elvis

Klisko

Ce I drept eu nu am cerut in termen de 60 de zile compensarea cu timp liber  a orelor lucrate  dar nici nu aveam cum sa le iau .Doi la post , unul in concediu apoi celalalt in concediu , plus ca am mai plecat si doua saptamani in misiune,, deci sa zic aproape trei luni s-au dus...si ore ramase foarte multe.

Elvis

Domnii politicieni au obiceiul ca la sfarsitul fiecarui an sa dea o ordonanta sau HG prin care isi bat joc de toti bugetarii.

Codul Muncii.

Art. 122. 
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia. 
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. 
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.

Art. 123. 
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia. 
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

iav
în urmă cu 11 ore, Elvis a scris:

Iav eu zic ca legea este foarte clara. Soliciti prin raport scris recuperare. Dar este obligatia sefului direct sa iti acorde recuperari. Orele suplimentare se compenseaza cu timp liber corespunzator, nu prea se platesc. Dar daca te planifica si in 60 de zile nu iti acorda recuperari se pot plati, dar se intampla cam rar.

Și eu ce am zis? Poți să specifici baza legală? Orele suplimentare efectuate în cursul lunii noiembrie și decembrie 2016 și pentru care din motive obiective nu au fost compensate prin recuperare pot fi plătite cu acordul șefului direct. Condiția este ca să se fi cerut în scris compenarea orelor lucrate suplimentar, iar șeful prin rezoluție să spună că din „n” motive, aceste ore nu au putu fi compensate cu timp liber coresunzător. Dacă eu, polițist, am efectuat în cursul lunii august 2016 un număr de „n” ore suplimentare, trebuie să solicit prin raport motivat, compensarea cu timp liber a acestora cel mai târziu în cursul lunii octombrie 2016. Dacă șeful meu spune în scris că din motive obiective nu poate să-mi acorde această compensare, atunci, fie el prin dispoziție scrisă( mai rar), fie la raportul meu, să fie de acord cu plata acestor ore.

Elvis, vezi că pe lângă Codul muncii, mai există și niște O.U.G-uri și O.M.A.I , care reglementează aceste aspecte.

Klisko. Am să-ți scriu pe privat cum să procedezi, dar să nu-mi ceri să-ți scriu raportul.

• Upvote 1

Elvis

Le cunosc Iav si nu prea este normal sa modifici legi prin ordonante, ordine si dispozitii !

iav

Nu este, dar se practică. Exemple: Legea nr.284/2010, Legea nr.223/2015.