Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

• Active member

Apropo de securitatea ios si android, azi m-am trezit  cu un shortcut al paginii de net al OMV-ului creat pe desktop-ul s5-lui meu, dupa ce inainte am gasit in ciornele mesajelor un sms stil reclama inca netrimis cu un link pt promovarea aplicatiei whatsapp, in conditiile in care eu nu am facut asa ceva, mai ales ca mesajul avea destinatar un nr de fix. :)

Tare cu androidul, nu?

Edited by Ben
  • Active member

A trecut ceva timp. Nu mai am mesajul, dar era un link pt site ul whatsapp-ului. Nu cred ca era vreun virus pt ca am scanat tel. cu mai multe aplicatii.

Iphone fara nicio discutie. Sistem bine optimizat, securizat bine si usor de folosit. Androidul e greoi , dupa un an deja se simte lagul si incep erorile. La IOS nu am simtit niciodata lag sau sa primesc crashuri de aiurea. E perfect din toate punctele de vedere.

Ei, să nu exagerăm. Nu e chiar "fără nici o discuție". Se poate discuta mult pe tema asta. E perfect din anumite puncte de vedere, dar nu chiar din toate.

Libertatea vine întotdeauna cu riscuri și cu răspundere. iPhone-ul nu-ți oferă nici un fel de libertate, de aceea este sigur și stabil. Ceea ce-l face perfect pentru tine este exact ceea ce-l face imperfect pentru alții.

În afară de stabilitate, ceea ce-mi place la iPhone este modul sublim în care se integrează cu alte dispozitive Apple. Eu am un Macbook, iar iPhone-ul s-ar integra perfect cu el. Din păcate însă, ca om cu experiență în calculatoare, obișnuit să fiu șef suprem pe toate aparatele mele și să decid singur absolut totul, găsesc restricțiile iPhone-ului insuportabile. Cel puțin deocamdată.

Fiecare e bun pentru cineva. E foarte bine că avem de ales. Iar Androidul nu mai este chestia aia urîtă și primitivă care era. Am fost eu însumi surprins să constat cît de mult a evoluat.

• Upvote 2

Daca vrei neaparat "control", exista posibilitatea de a face jailbreak. Nu e chiar ca un root pe Android, dar e acceptabil si asa.

Edited by RaduBC
  • Active member

Atunci de ce naiba ai mai da o caciula de bani pt iphone daca ii daci jailbreak? Exista telefoane cu caracteristici mai bune, cu camere foto mai bune si mai ieftine  daca tot vrei sa ai " libertatate". Dispare exact ce e caracteristic iphone-ului. 

Dacă-i faci jailbreak, devine la fel de expus la probleme și potențial la fel de instabil ca și Androidul. Deci tot acolo ajungi.

Edited by VladSoare