Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Trecerea frontierei cu scuterul

vasile615
 Share

Question

Buna,este adevarat ca nu se permite trecerea frontierei peste prut pe un scuter de 49cmc inregistrat la primarie(numar galben)?

si daca este adevarat,cum as putea rezolva problema?

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în România pot trece frontiera de stat pe drumurile publice, dacă îndeplinesc condiţiile cerute pentru a fi admise în circulaţia internaţională.

Scuterul tău nu este înmatriculat, este înregistrat la Primărie. Înmatricularea şi înregistrarea sunt termeni diferiţi şi reprezintă operaţiuni distincte. Nu poţi să treci frontierea cu scuterul, decât dacă îl înmatriculezi.

• 0

da,m-am adresat la politie,la sectia de inmatriculari,si domnul politist de la ghișeu mi-a zis ca scuterele cu motor pana la 50cmc nu se inmatriculeaza,ci se inregistreaza la primarie.nu sunt lamurit,se poate de inmatriculat sau nu?

• 0
  • Moderator

Nu ştiu unde ai fost tu, dar te asigur că Poliţia Română nu mai are nicio legătură cu înmatriculările încă de acum 13 ani, mai exact din anul 2002.

Te sfătuiesc să mergi la DRPCIV, mai exact la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor din localitatea reşedinţă de judeţ.

• 0

da,m-am adresat la politie,la sectia de inmatriculari,si domnul politist de la ghișeu mi-a zis ca scuterele cu motor pana la 50cmc nu se inmatriculeaza,ci se inregistreaza la primarie.nu sunt lamurit,se poate de inmatriculat sau nu?

Nu se inmatriculeaza!

In concluzie, nu poti sa treci frontiera pe acest scuter!

Cauta un scuter cu motor mai mare, care este inmatriculat sau se poate inmatricula!

• 0

daca viteza scuterului depaseste 45km la ora si daca sint scoase limitariile depaseste, atunci trebuie sa faci inca o data RAR  ca sa primesti o alta carte,dupa care scuterul tau nu este moped si se poate inmatricula la politie.

• Downvote 4

• 0
  • Moderator

Nu se înmatriculează nimic la poliţie. Pe viitor abţine-te să mai dai sfaturi pentru că dezinformezi.

• 0

Si pentru a conduce un scuter cu motor intre 50 si 125cmc trebuie sa fac si categoria A1, sau merge si B,C?