Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Nelamurire cu privire la accident

paraschivb
 Share

Question

In luna august 2014 ma deplasam pe bvd. Theodor Pallady spre autostrada soarelui si am avut "norocul" ca un incepator de 18 ani sa-mi iasa din dreapta fara sa se asigure si sa cedeze trecerea. Am intrat in el, viteza mea era de aproximativ 70-80 km/h, acesta la randul sau fiind proiectat in alta masina.
Necazul meu a inceput din clipa in care am acceptat sa ma sui in ambulanta pentru a fi dus la tomografie intrucat vomitam dupa impact. A fost deschis dosar penal de culpa comuna deoarece ala nu a dat prioritate si a fost cu vatamare corporala (pentru care nu am vrut sa depun plangere) iar mi-e mi-au aproximat viteza la 140 km/h !!!
Bun, dupa trimiterea dosarului la procuror am mers pe baza de dovada pana in ianuarie 2015 cand mi-a venit solutia de la dosar si anume clasarea.
In contextul dat, as avea urmatoarele intrebari:
- Imi vor retine permisul de conducere pe 3 luni din ziua in care nu mai am dovada pe baza masuratorilor ?
- Am vre-o sansa sa fac contestatie ceva cu privire la masuratori ?

( in contextul in care ei au masurat o singura dara lasata de o roata ce sa rupt in timpul accidentului si totu mi se pare aberant ca in romania secolului 21 sa masoare o dara ca si cum o masina echipata cu abs si esp franeaza cu o roata si aia inclinata, fara amprenta toatala a cauciucului)

Va multumesc anticipat

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Plangerea impotriva solutiei de clasare dispuse de procuror se face in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus solutia.

Succes.

• Upvote 2

• 0

Nu vreau sa fac nici o plangere cu privire la clasare nu am zis asa ceva.

Edited by Administrator
Eliminare citat inutil

• 0
  • Moderator

E singura soluţie, dacă vrei să faci contestaţie cu privire la cele constatate în cauza respectivă.

Decizia procurorului se bazează pe cercetările din dosar şi este rezultatul lor. Absolut toate cercetările în cauzele penale se efectuează sub controlul şi coordonarea procurorului.

Dacă eşti nemulţumit, singura soluţie pe care o ai este să formulezi o plângere împotriva soluţiei de clasare dispuse de magistrat.