Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amendă neplătită - cum pot obtine adeverinta de la primarie

M4D4L1N
 Share

Question

Buna ziua!

As vrea sa imi spuna si mine cineva care cunoaste mult mai bine o astfel de situatie. In octombrie 2013 am luat o amenda pentru ca am traversat strada prin loc nepermis. Ce ma "framanta" acum, este faptul ca o sa am nevoie de la primarie de o adeverinta pentru cand o sa sustin examenul auto si vreau sa stiu daca este o modalitate prin care sa primesc acea adeverinta, fara a plati intreaga suma. Unele persoane mi-au spus ca as putea plati amenda in rate si ca asa ar fi cel mai simplu pentru buzunarul meu. Si inca ceva: in 2014 cand a mers mama sa plateasca impozitul pentru apartament nu i-a spus nimic doamna de la ghiseu, cum ca as avea de platit ceva. 

Multumesc frumos!

• Downvote 4

3 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

vreau sa stiu daca este o modalitate prin care sa primesc acea adeverinta, fara a plati intreaga suma.

Nu sunt acceptate discuţiile privind orice tip de activitate ilegală sau imorală. Pe acest forum se promovează respectarea prevederilor legale.

Mergi şi plăteşte amenda, nu mai căuta modalităţi de a fenta legea.

PS: În plus, aşa cum a precizat şi colegul meu mai sus, Poliţia Română şi implicit poliţiştii, nu au absolut nicio legătură cu primăriile, taxele, impozitele ori colectarea amenzilor.