Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cine e de vina in acest caz? (accident video)

vickyssimo
 Share

Question

locuiesc in Londra si am avut un mic accident cu un tir. mi-e frica sa arat filmarea asigurarii pentru ca nu sunt acoperita in cazul in care sunt gasita vinovata. rudele mi-au spus ca eu sunt vinovata, dar desi mi-a scazut foarte  mult increderea in mine, totusi parca refuz sa cred ca numai eu sunt vinovata. in uk (nu stiu in Romania) marcajele de pe carosaj sunt doar "advisory" cum spun ei, si nu obligatorii de urmat. connsiderand asta, ar fi trebuit sa nu fiu responsabila. dar ptr ca mi-au scpus cativa soferi ca as fi (niciunul profesionist) mi-e foarte frica, pentru ca risc sa platesc la asigurarea mea £2000 daca sunt gasita vinovata, si asta numai ptr o oglinda sparta si cateva zgarieturi, ceea ce mi se pare exorbitant. nu m-au intrebat de filmare, asa canu stiu daca sa le-o arat sau nu.

filmuletul este aici:

https://www.youtube.com/watch?v=x_sNbPOIVWg&feature=youtu.be

22 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nu v-ati asigurat la schimabarea directiei de mers de pe o banda pe alta,v-ati incadrat necorespunzator acolo la semaforul electric!- ASA AR FI IN ROMANIA

Edited by povi

• 0

adica sunt trei benzi, dupa semnul ala de pe carosaj se fac doua, eu raman pe banda "mea", nu semnalizez nici stanga nici dreapta, deci intentia mea de a merge inainte ar fi trebuit sa fie logica pentru soferul de tir (care atunci cand a coborat a zis "I didn't see you"(!).. Ma gandesc la faptul ca ar fi putut sa ramana pe partea lui, mai ales ca in fata mea era alt camion, adica nu avea prea mult unde sa se bage, si partea din dreapta mea era complet goala. E clar ca nu m-a vazut, asa cum s-a si scapat la locul faptei. Numai ca acum, nestiind ca am filmarea, isi minte asigurarea ca eu m-as fi bagat pe lane-ul lui. Faza asta e discutabila, ptr ca lane-ul din mijloc putea deveni lane-ul lui sau nu. Avand in vedere ca marcajul de pe strada e vazut optional, existau toate sansele sa merg inainte. Si chiar daca nu era optional, eram legal pe partea unde eram pana in momentul cand a aparut acest marcaj, greu de sesizat din cauza camionului din fatza mea care il acoperise cu totul

• 0
  • Moderator

Din filmare şi mie mi se pare la fel, că dvs. sunteţi cea care schimbă banda. Ba mai mult, din câte văd eu acolo întradevăr aţi virat foarte lin din cauza asta mi se pare că aţi şi agăţat bordura cu roţile de pe partea stângă. Cel puţin mie aşa mi se pare.

• 0

aici astia ne-au invatat cand am luat carnetul ca daca ne incadram gresit, sa nu ne panicam si sa schimbam linia numai DACA este sigur sa facem asta, pe cand in cazul meu nu era sigur sa fac asta din cauza tirului ce venea din spate. mi se pare totusi nedrept sa fiu scoasa nevinovata cand din 3 lane-uri s-au facut doua deci pana la urma avea spatiu in dreapta berechet, pecand eu nu mai aveam unde sa ma duc, decat pe trotuar :(

• 0

E clar ca a avut si el partea lui de neatentie daca e sa judec cum putea fi evitat accidentul din partea lui, dar purtati vina principala

El era in camion pe partea cealalta (voland dreapta)

V-a vazut pe banda care urma sa faca stanga FARA NICI UN FEL DE SEMNAL (camionul din fata dvs semnaliza ca va ocupa banda de mers pe sensul "inainte".

Si e clar pentru mine ca la schimbarea benzii nu ati verificat oglinda, altfel il vedeai si trebuia sa-i dati prioritate

• 0

aici astia ne-au invatat cand am luat carnetul ca daca ne incadram gresit, sa nu ne panicam si sa schimbam linia numai DACA este sigur sa facem asta, pe cand in cazul meu nu era sigur sa fac asta din cauza tirului ce venea din spate. mi se pare totusi nedrept sa fiu scoasa nevinovata cand din 3 lane-uri s-au facut doua deci pana la urma avea spatiu in dreapta berechet, pecand eu nu mai aveam unde sa ma duc, decat pe trotuar :(

aveati frana la dispozitie

• 0

multumesc! deci daca semnalizam dreapta eram acoperita? sau ma rog, aveam o scuza cand discutam cu asigurarea?

• 0

deci sa inteleg ca daca semnalizam si eu dreapta (atunci cand a aparut vizibil semnul "turn-left only" de sub camionul din fata mea, as fi fost mai putin vinovata?

si altceva ce nu inteleg, e ca incidentul a avut loc in septembrie, nu inteleg de ce mi-a scris asigurarea numai acum, dupa ce mi-au reparat masina si tot... :unsure: 

• 0

Nu, nu erai mai putin vinovata daca semnalizai, dar posibil sa iti observe soferul intentia si sa evite un accident.

Am avut permis in 5 tari pana acum si in nici o tara daca semnalizezi nu ti se acroda circumstante atenuante in cazul in care produci un accident. Asa cum am mai spus, semnalizarea este pentru ceilalti participanti la trafic sa le arati intentia.

In cazul tau ti-am spus cum s-a produs dinamica. Soferul te-a vazut pe banda 1, a presupus ca vei vira la stanga, el si-a continuat drumul pe banda de inainte, si tu ai disparut din campul lui vizual.

Dupa producerea unui accident (acum iti spun cum se intampla in Canada si State, presupun ca nici Marea Britanie nu e departe), asigurarea isi face datoria si repara masinile, apoi dupa ce se finalizeaza tot, costul e suportat de asigurarea celui vinovat. Se face raportul si el te instiinteaza ca ai avut un accident de care esti vinovata si la urmatoarea reinoire a contractului pretul e posibil sa fie mai mare.

Sunt destul de sigur ca pretul pe care-l afisezi de £2,000, este o propunere a companiei de asigurari, o alternativa ca tu sa platesti daunele si sa nu ti se ia in seama accidentul.

Adica, daca platesti acum £2,000, asigurarea nu-ti va creste, daca nu platesti, rata lunara se va mari.

Eu le-as da un telefon si i-as intreba direct, cu cat s-ar mari asigurarea, mai mult, as cauta alte companii de asigurari pentru o cotatie in care sa le spui ca ai deja un accident usor la "records"

Daca asigurarea iti creste cu max £100/ luna n-as da banii, daca iti creste cu £200, as plati cei £2,000 si as ramane curat la dosar

Succes

• 0

Romanul e roman in orice tara, iar femeia la volan cauta sa intareasca toate miturile referitoare la oglinzi si utilitatea lor!  :)) 

Sunteti exclusiv vinovata, camionul nu avea nici o obligatie fata de dvs. Bine ca sunteti sanatoasa, ca o manevra de-asta conduce uneori la daune mai mari de 2000 pounds. Faptul ca ascundeti filmarea va face cinste! O zi buna! :good: 

• Upvote 2

• 0

Din punctul meu de vedere dvs. sunteti vinovata pentru neincadrare corespunzatoare pe banda de circulatie in raport cu marcajul de pe partea carosabila care "va obliga" sa executati stanga, In Romania si am convingerea, cred, ca si in celelalte state din UE, respectarea marcajelor nu este "advisory" ci este obligatorie, in momentul in care va aflati inainte de intersectie, iar banda din mijloc va permitea sa mergeti inainte, insa accidentul, asa cum observ in videoclip, s-a produs dupa intersectie unde existau doua benzi de circulatie, "lane-uri" si se vede ca cel ce conducea autotrenul, aflandu-se intre benzi,  are o traiectorie spre stanga patrunzand pe banda de langa bordura pe care dvs. deja va aflati. Cred ca el se face vinovat de neasigurare la schimbarea directiei de deplasare. Ar fi trebuit sa se asigure la schimbarea benzii de circulatie, indiferent daca are volan pe stanga sau dreapta, are si el oglinzi. Astfel eu cred ca celalat conducator auto " nu se astepta" sa va gaseasca dupa intersectie pe banda 1, astfel el nu s-a mai asigurat. Nu nesemnalizarea determina producerea unui accident, ci neasigurarea in prealabil daca manevra este permisa sau nepermisa! Daca stiti, puteti sa ne spuneti ce avarii a suferit la autocamion celalalt conducator? Din cate am vazut eu, autocamionul are avarii la partea lateral stanga, incepand de la o distanta de cativa centimetrii buni fata de coltul din stanga al autocamionului.

Si e clar pentru mine ca la schimbarea benzii nu ati verificat oglinda, altfel il vedeai si trebuia sa-i dati prioritate

Nu cred ca poate fi vorba de prioritate de trecere in acest caz ci mai degraba de neasigurare la schimbarea directiei de deplasare vezi art. 54 alin. 1 din OUG 195/2002 rep.  Se aplica sanctiuni diferite (cuantum al amenzii diferit si masuri complementare diferite) intre neasigurare la schimbarea directiei de deplasare si neacordarea de prioritate ;)

• 0

Nu cred ca poate fi vorba de prioritate de trecere in acest caz ci mai degraba de neasigurare la schimbarea directiei de deplasare vezi art. 54 alin. 1 din OUG 195/2002 rep.  Se aplica sanctiuni diferite (cuantum al amenzii diferit si masuri complementare diferite) intre neasigurare la schimbarea directiei de deplasare si neacordarea de prioritate ;)

Asa este, a fost o formulare nefericita, ma gandeam la "prioritatea de trecerfe la schimbarea benzii"

Cred ca el se face vinovat de neasigurare la schimbarea directiei de deplasare. Ar fi trebuit sa se asigure la schimbarea benzii de circulatie, 

Asa am crezut si eu initial, dar la revederea filmului, autotrenul nu schimba banda.

Se observa ca, atunci cand autovehiculele asteapta decongestionarea, autotrenul este chiar in dreapta vehiculului care filmeaza.

Banda 1 obligatoriu, stanga, banda 2, inainte. Dupa intersectie, dupa ce banda 1 dispare camionul trebuie sa fie pe banda 1 fara modifica directia de deplasare.

Da, autotrenul putea evita contactul, dar legal soferul vehicului care filmeaza, parerea mea, poarta 100% vina.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Aşa este, banda pe care se deplasează autoturismul din care se filmează nu are continuitate după intersecţia unde trebuia să efectueze viraj la stânga şi e nevoit să pătrundă pe banda din dreapta.

• 0

Aşa este, banda pe care se deplasează autoturismul din care se filmează nu are continuitate după intersecţia unde trebuia să efectueze viraj la stânga şi e nevoit să pătrundă pe banda din dreapta.

Am revazut filmarea si desi nu sunt marcaje de ghidare, intr-adevar marginea partii carosabile din partea stanga pana in intersectie nu se afla in continuitate liniara marginii partii carosabile din partea stanga dupa intersectie, astfel banda I aflata inainte de intersectie dispare, banda II inainte de intersectie devine banda I dupa intersectie, iar banda III inainte de intersectie devine banda II. Ce am scris la postul 14 ar fi fost corect daca exista continuitate liniara intre benzile de inainte de intersectie cu cele de dupa intersectie.
Edited by apocalipse

• 0

Cred ca schita locului accidentului in care a fost implicata initiatoarea topicului ar arata asa: 

post-3838-0-87459800-1420903409_thumb.jp

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

La prima vizionare nici eu nu am observat, abia după ce am revăzut cu atenţie filmuleţul mi-am dat seama cum stă treaba.

• 0

Daca stiti, puteti sa ne spuneti ce avarii a suferit la autocamion celalalt conducator? Din cate am vazut eu, autocamionul are avarii la partea lateral stanga, incepand de la o distanta de cativa centimetrii buni fata de coltul din stanga al autocamionului.

Da, m-a agatat cu scara lui, si practic si-a rupt treptele de la scara (asa cum se vad ele in poza de mai jos; cam asa arata acel autotren). eu ca paguba am avut  tabla zgariata si indoita un pic (de la scara lui) si oglinda spulberata

15920.jpg

• 0

Vicky, sa inteleg ca £2,000 e contravaloarea pe care ti-o cere asigurarea doar pentru autotren? sau si masina ta a fost reparata de asigurare?

• 0

risc sa platesc la asigurarea mea £2000 daca sunt gasita vinovata,

Deocamdata nu mi-a cerut nimic asigurarea, se investigheaza inca.

Si £2,000, cum ai ajuns la suma asta???

Ai de platit amenda la contraventie, ceea ce ai si facut deja, + reparatia autotrenului

Daca nu ai bani sau nu vrei s-o platesti, cand iti vei reinoi asigurarea, se mareste cota. Cam asa ar merge treaba.