Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Atac armat în Franţa. Cel puţin 12 morţi din care 2 poliţişti.

Postare recomandată

JLE

O intrebare.

Exista in dotarea structurilor de interventie din Romania SIAS/SIR casti de protectie cu viziera anti-glont ? La absolut toate structurile de interventie din Franta am vazut, nu era om fara ea. Unii, aveau chiar si un fel de prelungire pana jos in zona gatului.

ch-porte-de-vincennes-cops-5.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Da, există. Nu au toți, dar există. :)

Link către postare
Marcus

In principiu au actionat intradevar ca o adevarata echipa tactica din ceea ce se vede in filmari...au actionat hotarat si fara retineri, total diferit de de cei de la SPG (State Protection Group) din Australia care au avut retineri in situatia de luare de ostateci din Sidney. Strict legat de cele doua operatiuni din Franta, cred ca este prematur sa tragem concluzii despre actiunea fortelor speciale ale politiei...in mod cert au fost si disfunctionalitati undeva, deoarece stiti bine ca nu poate sa iasa totul ca la carte in situatii de acest gen, insa ramane de vazut unde au fost aceste disfunctionalitati dupa ce se va face o analiza a celor doua situatii privind modul de interventie .

Link către postare
JLE

FIlmare mai buna, chiar din fata.

https://www.youtube.com/watch?v=hISqLRi2w28

Chiar jos, aproape de intrare, pare un om mort, intins.

Modificat de JLE
  • Apreciez 2

Link către postare
arcan

Am inteles/vazut eu bine?Nebunul vine in fuga catre luptatori si cade umplut de gloante in usa?Sau e un ostatic disperat si moare ca prostul?

Si ei au ziarist idioti. Pe clip scrie ,,le teroriste ses jete, sur le GIGN,, iar pe luptatori scrie POLICE mare sa vada tot chiorul...

Modificat de arcan

Link către postare
Cristi

Bai dar nu înțeleg ce a vrut sa facă teroristul ala care a încercat sa iasă afara și a fost împușcat. La fel ca arcan, sper sa nu fi fost vreun ostatic..

Modificat de Cristi

Link către postare
Marius

Nu văd bine, suspectul aleargă spre ieșire?

Link către postare
JLE

Vedeti chiar la inceput dupa ce se deschide usa ca intra inauntru un singur politist cu scut si o ia in dreapta apoi nu se mai vede deloc. Cred ca era ciuruit inainte de politistul cu scut si nu mai apuca sa ajunga la iesire. Cine stie...

Modificat de JLE

Link către postare
arcan

Sper ca politistul cel viteaz care a intrat singur sa nu fi fost lovit din spate ca trece prin fata gurilor de foc a colegilor ,iar aia trag...

Sper din suflet sa nu fi fost ostatic,mai ales ca , comentatoarea spune ca are arma...sau asa am inteles eu cu franceza mea de balta..

Link către postare
Albu

Habar nu am ce presupun interventiile in caz de luare de ostatici, dar cateva chestii nu mi se par inregula. Semne mari de intrebare la "politistul viteaz cu scutul" si la teroristul/ostaticul care e ciuruit fugind spre iesire. Sunt curios sa vad raportul Politiei, asta daca il fac public.

Modificat de Albu
  • Displace 2

Link către postare
JLE

Se pare ca cei patru ostatici au fost omorati inainte de asalt si da, ala care fuge afara si cade jos ciuruit de gloante era chiar nebunu ala. In conditiile astea si luand in considerare ca Ahmedy asta tinea legatura cu ceilalti doi frati si dupa cum zicea el chiar intr-o discutie telefonica din magazin cu un reporter de la o televiziune s-au sincronizat oarecum mi se pare o interventie reusita. In timpul asaltului si dupa nu a mai murit nimeni dar din pacate au fost raniti alti ostatici si un politist de la RAID care e in stare mai grava din ce zicea presa franceza.

Link către postare
Nelu

In al doilea filmulet, minutul 1:49 se vede un politisti ranit, evacuat de colegii lui. La 2:20, alt politist.

Tot acolo se vede, la min.1.09 cum trage un politist printre colegii sai spre magazin. Mare curaj ! Grea misiune !

• Apreciez 1

Link către postare
Marcus

Ministrul de Interne din Franta a spus intr-un comunicat oficial ca cei patru ostateci care au murit, au fost impuscati de catre terorist in momentul cand acesta a intrat in magazin si nu in urma interventiei fortelor speciale. Cel care iese in fuga din magazin cu o arma in mana este chiar teroristul, care se pare ca a vrut sa iasa afara si sa detoneze o grenada pe care o avea asupra sa intre operatorii din cadrul fortelor speciale ale politiei, din fericire nu a mai apucat sa o detoneze ptr ca a fost impuscat. In urma actiunii au fost raniti 4 politisti ( in Le monde scrie ca nu foarte grav). In cazul de la tipografie unde au actionat cei de la GIGN sa spus ca teroristii au iesit afara si au inceput sa traga in fortele de ordine si astfel au fost impuscati..cam astea ar fi informatiile oficiale pana in acest moment.

Modificat de Marcus

Link către postare
arcan

Vesti bune.Ala care se repede spre politisti are arma.Se vede foarte bine in imaginile astea:

• Apreciez 4

Link către postare
iav

Este clar că au eliminat  persoana care trebuia, se vede clar că atunci când este lovit de gloanțe în ușa magazinului, teroristului îi sare arma din mână, iar înainte de pătrunderea polițistului cu scutul, în magazin, pe podeaua acestuia se vede clar un bărbat întins pe spate și care nu dă semne de viață fapt ce întărește ceea ce spun oficialii francezi și anume că ostaticii erau morți înainte de intervenția polițiștilor  și deschiderea focului de către aceștia.

Link către postare
Albu

Da, corect ! Din unghiurile celelalte nu se putea observa asa bine, dar video-ul acesta este clar. Se vede bine si arma !  

Bravo colegilor francezi !

Link către postare
arcan

Exista posibilitatea ca cel care iese sa fie de fapt...politistul intrat primul, iar colegii sa il omoare din greseala...

Ar fi crunt de tot...

Link către postare
Catalin

N-aş crede. A ajuns destul de aproape şi au tras în el câteva focuri bune chiar şi după ce căzuse jos la o distanţă mică, de aceea îmi e greu să cred că îl puteau confunda. 

Link către postare
Ben

Nu cred ca este politistul. In comunicatele de presa scrie de politisti raniti, nu morti, or cel care a incasat gloantele incercand sa iasa pe usa cu siguranta nu a mai apucat sa respire avand in vedere ca dupa ce corpul lui are o zvacnire spre dreapta lui (probabil de la atata plumb bagat concomitent in el) si pica, mai incaseaza cateva focuri in timp ce era cazut. Plus ca politistul intra cu un scut balistic in mana. Cel care a iesit nu avea asa ceva. Nu cred ca politistul era un amator desavarsit incat sa lase scutul jos si sa o ia la fuga cu spatele la terorist si cu fata catre focurile colegilor sai.

Va intreb si eu lucru. Cine a gresit? El ca s-a grabit si a intrat singur in magazin, ramanand pe acolo blocat sau colegii lui ca nu l-au urmat? Adica, daca este o bresa, nu invadezi incinta magazinului? Stai si tragi de la usa?

Modificat de Ben
  • Apreciez 1

Link către postare
Catalin

Va intreb si eu lucru. Cine a gresit? El ca s-a grabit si a intrat singur in magazin, ramanand pe acolo blocat sau colegii lui ca nu l-au urmat? Adica, daca este o bresa, nu invadezi incinta magazinului? Stai si tragi de la usa?

Greu de spus. Ştii foarte bine că eu nu-i am deloc la inimă pe franţuzi. Dar nu ştim configuraţia de acolo din magazin. La fel de bine există posibilitatea să fi fost acolo un spaţiu care să-i permită doar unei persoane să se adăpostească, poate că a anunţat şi a intrat acolo pentru a obţine o mai bună poziţie de unde să le acopere intrarea colegilor. Nu avem de unde să ştim, chiar dacă o imagine face cât o mie de cuvinte, nu avem de ude să ştim tot ce s-a întâmplat acolo, care a fost situaţia, dacă au hotărât să intre unul sau pur şi simplu mânat de adrenalină a intrat înainte de semnal ori dacă toţi ceilalţi au ezitat. Orice e posibil.

Link către postare
arcan

Ziceti ca e atac terorist?Ia priviti putin imaginile astea:

Link către postare
Ben

Asta e cu pixelu' albastru?

Un videoclip difuzat de televiziune care a fost editat. Wow. Chiar e conspiratie. E primul clip editat difuzat la tv? Daca a fost editat. Poate sa fie o filmare sacadata. Diferenta intre pozitiile celor 2 din capul strazii si cea anterioara nu e mare, iar persoana care apare in plus in mijlocul intersectiei nu avea o distanta mare de parcurs intre coltul strazii unde nu putea fi vazut si mijlocul intersectiei. Cam ce si cate se puteau intampla intre timp? Aparea bin Laden mort dansand in intersectie si au taiat secventa? Chiar nu vad ce relevanta are.

Unul trimitea mesaje text. Asa si?

Erau 2 politisti in strada. Asa si?

Doi dintre indivizii de pe acoperis aveau veste antiglont. Asa si?

Individul care a pus clipul e genul "teoria conspiratiei". E de ajuns sa nu fie o chichita in tiparul lui si da paranoia in el. Uitati-va cat de isteric rade

O fi vreo conspiratie, dar nu pt ca trimite unul sms-uri si altul poarta vesta antiglont.

Modificat de Ben

Link către postare
Catalin

Am văzut discuţia dintre un poliţist local din Franţa şi un american într-un grup de colecţionari. Francezul îi explica americanului că poliţistul împuşcat în cap nu avea armă, pentru că e poliţist local (la ei localii se numesc poliţia municipală) şi americanului i se părea incredibil. Iar francezul i-a spus că localii la ei nu sunt obligaţi să poarte armă. Numai cei ce vor pot purta armă, dar majoritatea nu o fac. De asemenea francezul spunea că cel împuşcat făcea parte dintr-o unitate de biciclişti. O patrulă de la această unitate s-a nimerit acolo în zonă şi când a realizat că este vorba de un schimb de focuri s-au retras. Cel împuşcat probabil că nu a mai apucat să se retragă şi să se adăpostească.

Iar ce spunea francezul mi-a fost confirmat şi de un articol: http://dailycaller.com/2015/01/07/unarmed-paris-police-retreated-from-terrorist-gunmen-video/

E posibil ca cei din clipul de mai sus să fie acei locali. Nu pot spune cu certitudine, dar există şi această posibilitate.

Link către postare
danpin

Are logica ce spui, Catalin.

Link către postare
Marcus

Referitor la aceasta teorie a conspiratiei pot sa spun ca si eu am gasit diferite materiale care vor sa convinga ca a fost ceva necurat la mijloc, insa personal nu prea cred acest lucru. Singurul dubiu pe care il am este in legatura cu masina pe care au folosit-o teroristii si pe care ulterior au abandonat-o. Aceasta avea oglinzile laterale vopsite in alb in momentul atacului si in momentul cand politia a gasit-o abandonata acestea erau negre, asta daca nu au fost modificate fotografiile respective. Teoria cu cei imbracati in veste antiglont nu tine, deoarece pot fi agenti de paza mai ales daca observati faptul ca au imbracaminte la fel, iar politistii care sunt pe strada se observa ca se retrag pe strada laterala din dreapta in timp ce teroristii vin din partea stanga si trag inspre politistii care nu riposteaza din motive lesne de inteles. Cealalta teorie cu politistul impuscat si cu directia armei cred ca este o iluzie optica, iar faptul ca acesta nu sangereaza dupa ce este impuscat in cap iarasi nu sta in picioare intrucat adrenalina este cea care face diferenta intre o hemoragie puternica si una mai putin puternica....practic politistul francez, fiind ranit, corpul acestuia a activat mecanismul adrenalinei determinand punerea rapida la dispozitia organismului a energiei necesare in cazuri de pericol, supravietuire prin fuga sau lupta, acest efect fiind realizat prin activarea adrenalinei a carei actiune stimulatoare asupra inimii si a sistemului circulator duce la cresterea volemiei sanguine centrale in inima si muschii scheletici, prin derivatia sangelui periferic realizat prin contractia vaselor periferice, unde scade volumul de sange de la nivelul pielii si rinichilor precum si de la alte organe care nu sunt atat de importante in momentele respective. Cam asta este parerea mea fata de aceasta terorie a conspiratiei si sper sa nu fi lezat pe cineva in vre-un fel cu aceasta parere  :) Peace Sells... but Who's Buying ?

• Apreciez 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Catalin
      de Catalin
      Un individ a încercat să ucidă un poliţist în Philadelphia executând cel puţin 11 focuri de armă asupra autospecialei. 
      Agresorul se numeşte Edward Archer are 30 de ani, este originar din Yeadon, Pennsylvania şi susţine că a jurat credinţă grupării islamiste Stat Islamic. Arma pe care a folosit-o în atacul comis este un pistol de 9 mm, care fusese furat în octombrie 2013. Nu s-a stabilit deocamdată cum a intrat suspectul în posesia armei. Individul e recidivist, a fost condamnat în martie anul trecut pentru agresiune şi falsificare de documente. Din primele cercetări nu există indicii conform cărora acesta ar fi acţionat împreună cu altcineva.
      Comisarul de poliţie Richard Ross a declarat că atacatorul a mărturisit că a comis acest act laş în numele islamului, deoarece consideră că poliţia apără legi contrare islamului.

Poliţistul erou se numeşte Jesse Hartnett şi a fost grav rănit în urma atacului, dar a reuşit să riposteze şi să-l împuşte la rândul lui pe agresor. Deşi era rănit, Hartnett a coborât din maşină şi a deschis focul asupra atacatorului, care a fost atins de trei gloanţe. Ulterior colegii acestuia au reuşit să-l prindă pe atacator, acesta nereuşind să părăsească zona.
      Ambii sunt acum internaţi în spital, în stare stabilă.
      Cum era de aşteptat mama atacatorului, Valerie Holliday, a declarat presei că acesta este bolnav mental şi a suferit mai multe răni la cap, ea a povestit publicaţiei Philadelphia Inquirer că: "S-a purtat cam ciudat în ultima vreme. Vorbea singur, râdea şi mormăia. Auzea voci. L-am rugat să ceară ajutor medical", adăugând că fiul său a fost un musulman devotat mult timp.

• Catalin
      de Catalin
      Din nou Parisul este sub teroare. În această seară mai multe explozii şi atacuri armate au avut loc în centrul Parisului, în zona Stade de France, unde avea loc un amical între echipele de fotbal ale Franţei şi Germaniei. Cel puţin 60 de persoane au murit în urma acestor incidente.
      Atacurile sunt încă în desfăşurare. Pe străzile Parisului au loc schimburi de focuri între poliţie şi atacatori, de aceea informaţiile nu sunt atât de precise, numărul victimelor încă nu se cunoaşte cu exactitate. Se pare că este vorba de o acţiune bine plănuită, aprox 6 atacuri au avut loc simultan.
      Aici puteţi privi ce transmite în direct skynews
      Se pare că unul dintre atacuri a avut loc într-un restaurant, unde indivizi înarmaţi cu arme de asalt au intrat şi au tras la întâmplare.
      Imagine surprinsă pe strada Charonne şi publicată de Le Figaro se pot vedea mai multe cadavre acoperite.

De asemenea au avut loc mai multe explozii. Meciul de fotbal amical dintre Franţa şi Germania s-a întrerupt.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.