Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Atac armat în Franţa. Cel puţin 12 morţi din care 2 poliţişti.

Postare recomandată

arcan

Astazi inca o politista a fost ucisa cu acelasi MO....

Nou atac armat în regiunea pariziană. O poliţistă a fost ucisă. Autorul incidentului a reuşit să fugă.

Doi poliţişti au fost vizaţi de un nou incident armat care a avut loc joi dimineaţa, la Montrouge, în regiunea pariziană, relatează presa franceză. Autorul incidentului a reuşit să fugă şi este dat în urmărire, a anunţat ministrul francez de Interne, Bernard Cazeneuve. Poliţista rănită în incident a decedat, au anunţat surse din cadrul poliţiei.

Cei doi poliţişti interveniseră în cazul unui accident de circulaţie care implica o maşină Clio gri. O maşină de acelaşi tip a fost furată miercuri de autorii masacrului de la săptămânalul francez.

Potrivit informaţiilor obţinute de postul de radio francez, un suspect a fost reţinut, însă semnalmentele acestuia nu corespund cu cele ale celor doi fraţi, Cherif şi Said Kouachi, căutaţi pentru atacul asupra Charlie Hebdo. Acest bărbat are 52 de ani şi este cunoscut de serviciile de poliţie.

http://m.mediafax.ro/externe/nou-atac-armat-in-regiunea-pariziana-o-politista-a-fost-ucisa-autorul-incidentului-a-reusit-sa-fuga-imagini-de-la-locul-incidentului-13754072

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cipri83

Oare nu bine au facut americanii ca i-au schingiuit pe talibanii si pe iubitorii lui Allah care au savarsit acte de terorism ?Unde sunt acum acele ONG-uri care sareau in sus ca se incalca drepturile omului?Oare indivizii astia mai pot fi numiti oameni?Probabil americanii s-au gandit bine cand i-au tratat cum i-au tratat pentru ca astfel de animale nu pot fi tratate decat ca si niste animale!

Modificat de cipri83
  • Apreciez 3
  • Displace 1

Link către postare
Uomu

Posibil ca politistul executat in timp ce cerea indurare pe trotuar sa fi fost ranit si sa fi coborat apoi din ecipaj. Situatia este mult mai complexa, posibil ca serviciile franceze sa fi stiut despre lovitura si sa nu fi facut nimic pt a demara apoi nestingheriti actiuni pe ceare le vom vedea in viitor. La scara macro 12 oameni nevinovati nu insemna nimic pt ei, in comparatie cu ce pot castiga in urma unor asfel de bombe mediatice.

• Apreciez 2
  • Displace 2

Link către postare
BGeorge

Acei nenorociti nu au nici o scuza pentru ce au facut, indiferent daca iti injura cineva religia, mama, catelul sau mortii, nu te duci cu Ak-ul si il omori.

Extremism de ambele parti = moarte. Simplu.

Eu sunt curios daca vor reusi sa-i prinda pe cei care au tras. Au trecut deja 24h si nu cred ca cei doi se plimba cu Clio-ul prin Paris, ar fi o stupizenie din partea lor. Din cate am inteles din presa, unul dintre suspecti, cel de 18 ani, ar fi fost la facultate in momentul atacului si au confirmat asta cativa colegi.

Link către postare
Catalin

Cică cei doi indivizi au fost reperati. S-au baricadat într-o casă situată într-un sat, la aprox 60 km nord de Paris. Cică politia franceză a încercuit clădirea.

Link către postare
arcan

Un lucru m-a frapat pe mine in imagini,si se pare ca l-au remarcat si altii.Este vorba de imaginile cu cei doi care impusca politistul cazut, in cap..

Deci atacatorul imbracat complet in negru trece in fuga pe langa politist,indreapta AK spre capul acestuia,se aude un foc de arma dar ricoseul din beton se vede la 50 cm departare de capul victimei, si totusi victima pare ca moare.

Acum ,am gasit o posibila explicatie,pe care vreau sa o comentez cu voi.

Exista posibilitatea ca focul sa fie tras de cel cu hamul in camuflaj,care nu se vede in acel moment in imagine,iar cel in negru care a indreptat arma spre victima sa nu mai apese pe tragaci,crezand ca a fost deja ucis .

Totusi,nu curge de loc sange din capul victimei.

Ce parere aveti?

Link către postare
Catalin

Pe un site al politistilor americani am găsit o amplă dezbatere pe această temă. Părerile sunt împărtite si la ei. E greu de spus. Întradevăr din ce se vede e destul de ciudată traiectoria, dacă focul ar proveni din arma celui ce trece peste politist. Si în mod normal ar fi trebuit să sară ceva sânge.

Acum nici nu stim dacă cel ce a urcat clipul pe youtube a folosit cumva functia aia de stabilizare automată a imagini, care alterează destul de mult imaginile.

Link către postare
Marius

Am făcut o captură de ecran exact în momentul când agresorul execută focul de armă şi apare norul de praf unde ricoşează glonţul.

E cam ciudat, dar cu siguranţă focul nu a fost executat de al doilea agresor, cel aflat în apropiere cu hamul de camuflaj, pentru că nu se vede să aibă arma îndreptată spre poliţistul căzut.

post-1-0-66702700-1420728173_thumb.png

Link către postare
arcan

De acord.In cazul asta este un trucaj?Se vehiculeaza des teoria False Flag Operation...

Oricum ar fi, ricoseul ala nu se potriveste sub nici o forma cu linia de mira a armei...

Link către postare
Marius

Eu nu cred că e trucaj şi sunt convins că norul de praf a fost împins de suflul armei. Mă refer la suflul care se formează la gura ţevii, pentru că distanţa între caldarâm şi ţeava armei e foarte mică, până într-o jumătate de metru.

Când atacatorul execută foc, datorită faptului că arma e foarte aproape de caldarâm, suflul format la gura ţevii împinge norul de praf înainte câţiva zeci de centrimetri.

• Apreciez 1

Link către postare
arcan

8vz6Us.pngDe asta vorbesc.

Nu.Mie mi se pare ca este chiar o lovitura in asfalt.Iar lovitura nu poate fi sub nici o forma de la arma celui in negru.Mai exista posibilitatea sa fie doar o eroare de apreciere datorita unghiului di care se filmeaza..

Link către postare
Marius

Nu ştiu dacă aţi remarcat, dar prin presa internaţională şi implicit o parte din cea de la noi, sunt revoltaţi şi nemulţumiţi de faptul că nici până la această oră atacatorii nu au fost capturaţi sau eliminaţi. Se fac tot felul de secnarii şi se emit concluzii despre aşa-zisa ineficienţă a poliţiei franceze.

Eu sunt de părere că ăsta e rezultatul unei forţe de poliţie divizate/descentralizate aşa cum e în Franţa. Mobilizarea, coordonarea şi schimbul de informaţii se face greoi, fiecare factor de decizie are părerile lui şi rezultatele se văd. Nu poate să existe o coordonare eficientă când fiecare unitate de poliţie are un grad mare de independenţă pe criteriu teritorial. La astfel de situaţii se ajunge când există "măreaţa descentralizare" şi paralelismul instituţional.

Link către postare
Motoboom

Eu nu cred că e trucaj şi sunt convins că norul de praf a fost împins de suflul armei. Mă refer la suflul care se formează la gura ţevii, pentru că distanţa între caldarâm şi ţeava armei e foarte mică, până într-o jumătate de metru.

Când atacatorul execută foc, datorită faptului că arma e foarte aproape de caldarâm, suflul format la gura ţevii împinge norul de praf înainte câţiva zeci de centrimetri.

Asa zic si eu ca este Marius! Lovitura cred ca nu a fost direct in cap, poate gresesc, dar din film zic eu ca ar fi undeva in spate spre gat sus, de aceea nu curge sange sa se vada in film. Daca era impuscat in cap ar fi fost trotuarul improscat cu sange, glonult de AK 47 face ravagii! Zic si eu!

Modificat de eti

Link către postare
Cezar

Şi ăsta e doar începutul, din păcate. Dar aşa se întâmplă când propaganda ieftină nu are limite. Se tot bate monedă pe "libertatea de exprimare" dom'le şi pe la toate televiziunile sunt prezentaţi ziariştii ăia ca fiind nişte adevăraţi eroi, când de fapt, fie vorba între noi, într-o oarecare măsură sunt responsabili şi au mâinile murdare de sângele celor doi poliţişti ucişi.

N-are nicio legătură libertatea de exprimare cu batjocorirea altor religii. Să fie clar! Au căutat-o cu lumânarea. I-au tot provocat pe nebunii ăia şi ceea ce s-a întâmplat azi este doar o consecinţă a prostiei ziariştilor şi a lipsei de discernământ. Lor probabil că li se părea o mare fiţă să batjocorească simbolurile religioase ale unor fanatici, despre care se ştie că sunt instabili.

Sunt de acord, publicatia trebuia penalizata pentru articolul defaimator la adresa lui Mohammed, si de legi si mai ales de un verdict clar al justitie

Libertatea de exprimare trebuie sa aiba limite. Eu, daca injur un om pe strada, sunt penalizat.

De aici a plecat si atacul.

Nu se poate justifica atacul sub nici o forma, dar nu s-a facut dreptate aici atunci cand au aparut primele fumuri

• Apreciez 1

Link către postare
Catalin

I-au mai găsit încă o dată. Acum cică sunt baricadaţi într-o tipografie. 

Am remarcat de unde au preluat modelul jandarii români. Şi la francezi, jandarii izolează perimetrul şi se peoziţionează strategic în faţa camerelor video pentru a ieşi în evidenţă.

Le Figaro a publicat o poză de la faţa locului interesantă. Se pare că a fost deplasat în zonă şi un tanc.  :shock:

post-2-0-57543100-1420804011_thumb.png

• Apreciez 2

Link către postare
BGeorge

Trec pe stilul Spetsnaz cu tancul ala? :doh:

Link către postare
JLE

Pe toate agentiile de presa din Franta scrie ca RAID-ul din cadrul Politiei Nationale impreuna cu  GIGN din cadrul Jandarmeriei Nationale participa la interventie. Jandarmii, la ei, tin atat de Ministerul de Interne cat si cel de Aparare, cel putin asta am gasit eu pe internet despre ei.

Am mai citit ca RAID-ul este principala unitate de lupta impotriva si contra-terorismului, sustinuti fiind de GIGN de la jandarmi.

arcan, in poza pusa de tine apar luptatorii din GIPN ( Grupul de Interventie din cadrul Politiei Nationale ) fiind echivaletul SIR-ului de la noi, care au unitati in toata tara, sper sa nu ma insel.

Ei au participat in masa mare la cautariile de ieri prin satele de la margina padurii unde se presupunea ca erau atacatorii aia. Toti aveau GIPN inscrptionat pe spate.

Se mai scria ieri prin live-ul presei franceze ca GIGN (jandarmii) erau in partea de nord a padurii si RAID(Politia Nationala) erau in partea de sud a padurii.

Cel mai probabil RAID si GIGN isi impart competentele si atributiile pe linia asta a terorismului.

Se poate sa fi spus prostii dar informatiile astea le-am gasit.

GIGN, azi:

1600_phplfdriq448747.jpg

RAID-ul, ieri.

PHO075cc564-975e-11e4-9ff0-7fc266014348-

Link către postare
arcan

Nu stiu ce sa zic.Mai degraba mi se pare ca perimetrul este asigurat de jandarmi iar interiorul de politisti.Totusi cine sunt cei cu pantaloni in camuflaj?

• Apreciez 1

Link către postare
JLE

GIPN, ieri.

4429679_corcy.jpg

7776143781_apres-la-tuerie-de-charlie-he

Modificat de JLE

Link către postare
arcan

Vad ca a disparut de pe Tweteer poza cu ei.

Link către postare
Catalin

Pana la urma cine este entitatea care face interventia contraterorista?Stie cineva?

https://pbs.twimg.com/media/B654nOrCYAI_i77.jpg:large

În imaginea asta, pe piept apare emblema GIPN. Ăştia sunt echivalentul SAS-urilor de la noi.

Link către postare
Marius

A mai apărut un incident armat chiar în aceste momente. Un suspect înarmat a luat ostateci într-un magazin/restaurant din estul Parisului și au fost deja schimburi de focuri între polițiști și suspect.

Link către postare
arcan

E interesant ca sunt multi inarmati cu cal 12 pumpaction...Interesant..

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Catalin
      de Catalin
      Un individ a încercat să ucidă un poliţist în Philadelphia executând cel puţin 11 focuri de armă asupra autospecialei. 
      Agresorul se numeşte Edward Archer are 30 de ani, este originar din Yeadon, Pennsylvania şi susţine că a jurat credinţă grupării islamiste Stat Islamic. Arma pe care a folosit-o în atacul comis este un pistol de 9 mm, care fusese furat în octombrie 2013. Nu s-a stabilit deocamdată cum a intrat suspectul în posesia armei. Individul e recidivist, a fost condamnat în martie anul trecut pentru agresiune şi falsificare de documente. Din primele cercetări nu există indicii conform cărora acesta ar fi acţionat împreună cu altcineva.
      Comisarul de poliţie Richard Ross a declarat că atacatorul a mărturisit că a comis acest act laş în numele islamului, deoarece consideră că poliţia apără legi contrare islamului.

Poliţistul erou se numeşte Jesse Hartnett şi a fost grav rănit în urma atacului, dar a reuşit să riposteze şi să-l împuşte la rândul lui pe agresor. Deşi era rănit, Hartnett a coborât din maşină şi a deschis focul asupra atacatorului, care a fost atins de trei gloanţe. Ulterior colegii acestuia au reuşit să-l prindă pe atacator, acesta nereuşind să părăsească zona.
      Ambii sunt acum internaţi în spital, în stare stabilă.
      Cum era de aşteptat mama atacatorului, Valerie Holliday, a declarat presei că acesta este bolnav mental şi a suferit mai multe răni la cap, ea a povestit publicaţiei Philadelphia Inquirer că: "S-a purtat cam ciudat în ultima vreme. Vorbea singur, râdea şi mormăia. Auzea voci. L-am rugat să ceară ajutor medical", adăugând că fiul său a fost un musulman devotat mult timp.

• Catalin
      de Catalin
      Din nou Parisul este sub teroare. În această seară mai multe explozii şi atacuri armate au avut loc în centrul Parisului, în zona Stade de France, unde avea loc un amical între echipele de fotbal ale Franţei şi Germaniei. Cel puţin 60 de persoane au murit în urma acestor incidente.
      Atacurile sunt încă în desfăşurare. Pe străzile Parisului au loc schimburi de focuri între poliţie şi atacatori, de aceea informaţiile nu sunt atât de precise, numărul victimelor încă nu se cunoaşte cu exactitate. Se pare că este vorba de o acţiune bine plănuită, aprox 6 atacuri au avut loc simultan.
      Aici puteţi privi ce transmite în direct skynews
      Se pare că unul dintre atacuri a avut loc într-un restaurant, unde indivizi înarmaţi cu arme de asalt au intrat şi au tras la întâmplare.
      Imagine surprinsă pe strada Charonne şi publicată de Le Figaro se pot vedea mai multe cadavre acoperite.

De asemenea au avut loc mai multe explozii. Meciul de fotbal amical dintre Franţa şi Germania s-a întrerupt.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.