Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Atac armat în Franţa. Cel puţin 12 morţi din care 2 poliţişti.

Recommended Posts

Catalin

Sediul ziarului satiric Charlie Hebdo din Paris a fost atacat de doi bărbaţi mascaţi înarmaţi cu pistoale mitralieră de tip AK47.

Până la acest moment bilanţul atacului este de 12 morţi şi 6 răniţi grav.

Doi poliţişti au fost ucişi, probabil este vorba de echipajul de poliţie ce a ajuns primul la faţa locului. Au apărut şi imagini cu cei doi atacatori, când împuşcă unul dintre poliţişti.

Săptămânalul de satiră Charlie Hebdo este cunoscut pentru caricaturile publicate în trecut cu profetul Mahommed.

Ziarul a fost chemat în instanţă dupa publicarea, în februarie 2006, a unor caricaturi ale lui Mahomed, considerate jignitoare de organizaţiile islamice, dar a fost achitat de justiţia franceză. Publicarea acestor caricaturi a fost preluată ulterior şi de alte ziare din alte ţări europene a declanşat proteste violente în numeroase ţări arabe.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Din informaţiile existente până la această oră, atacatorii au reuşit să fugă de la locul atacului. Se pare că atacatorii au deschis focul în holul clădirii. De altfel, ei au tras mai multe focuri de armă şi în direcţia unui restaurant situat lângă redacţia ziarului Charlie Hebdo.

http://youtu.be/CjM0JI_V1gc

post-2-0-58730100-1420639460_thumb.jpg post-2-0-72466300-1420639270_thumb.jpg post-2-0-87241300-1420639278_thumb.jpg

Catalin

Maşina atacatorilor a fost găsită abandonată în Paris, dar aceştia nu au fost încă prinşi.

Premierul Manuel Valls a decis să ridice la maximum nivelul de ameninţare teroristă în întreaga regiunea Île-de-France

Toate şcolile şi universităţile din Paris au fost închise.

Cristi

Ce nenorociti ordinari. Cum au tras in bietul om care era deja ranit si cazut din picioare. Cei din masina de politie nu au avut nicio sansa din cate vad in fotografii. O fi vorba de acelasi politist care era cazut pe trotuar?

Edited by Cristi

Catalin

Din ce am citit, se speculează că poliţistul de pe trotuar, ce a fost împuşcat în cap, cică reuşise să iese din maşină şi să se târască până pe trotuar, fiind rănit.

Octavian

Şi ăsta e doar începutul, din păcate. Dar aşa se întâmplă când propaganda ieftină nu are limite. Se tot bate monedă pe "libertatea de exprimare" dom'le şi pe la toate televiziunile sunt prezentaţi ziariştii ăia ca fiind nişte adevăraţi eroi, când de fapt, fie vorba între noi, într-o oarecare măsură sunt responsabili şi au mâinile murdare de sângele celor doi poliţişti ucişi.

N-are nicio legătură libertatea de exprimare cu batjocorirea altor religii. Să fie clar! Au căutat-o cu lumânarea. I-au tot provocat pe nebunii ăia şi ceea ce s-a întâmplat azi este doar o consecinţă a prostiei ziariştilor şi a lipsei de discernământ. Lor probabil că li se părea o mare fiţă să batjocorească simbolurile religioase ale unor fanatici, despre care se ştie că sunt instabili.

• Upvote 9
  • Downvote 1

iav

Cam ce s-ar la noi îmtr-o situație similară când primii polițiști care ajung la fața locului au în dotare cele mai bune pistoale, respectiv „Carpați” și fantastica cantitate de muniție de 12 (douăsprezece ) cartușe în două încărcătoare, fără veste antiglonț. După moartea lui Sașa Disici șefii noștri de la București s-au lăudat că vor dota polițiștii cu arme mai performante, dar, ca întotdeauna au rămas goar laude. Au fost dotați doar polițiștii din anumite structuri, dar cei de la siguranță publică și cei de  la rurală,care ajung primii la fața locului, au rămas tot cu vechile pistoale.

Octavian, ai perfectă dreptate în ceea ce spui. Până în prezent eu  nu cunosc niciun caz în care vre-un musulman să-l ia în derâdere pe Dumnezeu sau religia creștină. Idioții ăia de jurnaliși au provocat efectiv, „au băgat joarda”, iar doi polițiști au murit nevinovați.

Edited by iav
  • Upvote 3

Catalin

Dacă nu am avea nişte şefi pupincurişti şi obsedaţi să le cânte-n strună politicienilor pentru a-şi păstra scaunele, acum ar fi un moment propice să le ceară politicienilor să schimbe aceste pistoale. Pentru că nu este un aşa mare efort financiar, ci necesită doar voinţă din partea politicienilor şi a unor comandanţi cu mentalităţi şi viziuni învechite.

• Upvote 1

Ben

Se merge pe principiul ca "n-are cum sa se intample la noi asa ceva", desi Franta e la o aruncatura de bat, in contextul actual al globalizarii.

iav

Da Ben ai dreptate, dar când se întâmplă (și este doar o chestiune de timp, pentru că și presa noatră are destui „gură spartă”, care  vorbesc și scriu aiurea ), nu or să moară cei din birouri, care nu au nevoie de pistol, ci vor muri tot cei din stradă. E drept că la noi nu se întâmplă așa ceva în fiecare zi, dar și când se va întâmpla vom fi complet nepregătiți.

• Upvote 1

Albu

Da Ben ai dreptate, dar când se întâmplă (și este doar o chestiune de timp, pentru că și presa noatră are destui „gură spartă”, care  vorbesc și scriu aiurea ), nu or să moară cei din birouri, care nu au nevoie de pistol, ci vor muri tot cei din stradă. E drept că la noi nu se întâmplă așa ceva în fiecare zi, dar și când se va întâmpla vom fi complet nepregătiți.

Ca de obicei, complet nepregatiti. Ma gandesc cu oroare sa fie un astfel de eveniment in Bucuresti, ce faci, tu ca si politist ? Incerc sa ma pun in pielea lui. Trebuie sa fim realisti si sa admitem ca avantajul surprizei ar fi de partea teroristilor, dar totusi sa scapi de primele rafale, ce faci ? Nu ai o arma de foc pe care te poti baza, ai 12 cartuse din care cel putin unul este atata de vechi incat nu mai e buna incarcatura de aprindere, nu ai vesta antiglont,  pe cand atacatorul ar putea avea cu usurinta o arma automata si protectie kevlar.

Pentru moment suntem protejati de simplul fapt ca am stat destul de mult "sub radar". Dar incet incet iesim si chiar abordam o pozitie foarte pro SUA si occident, implicit, anti-jihad si alte astfel de organizatii extremiste islamice. Ce se v-a intampla atunci ? Nu e paranoia fratilor, trebuie sa fim constienti ca asta se poate intampla oricand si oricui.

Si uite cum stam noi si ne intrebam chestiile astea pe forumul asta, pe cand asta ar trebui sa se discute in sedinte de urgenta la nivelul conducerii MAI si sa se ia masuri in consecinta ...

• Upvote 2

iav

Am urmărit emisiunile de  știri care au transmis imagini din Paris  și am rămas uimit de pregătirea pe care au avut-o cei trei teroriști, pe care nu i-am văzut să ochiască țintele. Au tras fără să ochescă. M-am întrebat cam câte cartușe au tras ca să capete această experiență, având în vedere că noi efectuăm trageri cu pistolul o dată sau de două ori pe an și ălea numai trageri nu se numesc.

Cristi

Şi ăsta e doar începutul, din păcate. Dar aşa se întâmplă când propaganda ieftină nu are limite. Se tot bate monedă pe "libertatea de exprimare" dom'le şi pe la toate televiziunile sunt prezentaţi ziariştii ăia ca fiind nişte adevăraţi eroi, când de fapt, fie vorba între noi, sunt într-o oarecare măsură sunt responsabili şi au mâinile murdare de sângele celor doi poliţişti ucişi.

N-are nicio legătură libertatea de exprimare cu batjocorirea altor religii. Să fie clar! Au căutat-o cu lumânarea. I-au tot provocat pe nebunii ăia şi ceea ce s-a întâmplat azi este doar o consecinţă a prostiei ziariştilor şi a lipsei de discernământ. Lor probabil că li se părea o mare fiţă să batjocorească simbolurile religioase ale unor fanatici, despre care se ştie că sunt instabili.

Indiferent cata satira au facut sau ce au scris, nimic nu le da dreptul acestor descreierati sa iasa pe strada si sa omoare oameni nevinovati in numele unei religii, indiferent cat de inconstienti au fost acei jurnalisti. Iar serviciile secrete franceze ce mama dracului lucreaza? Ma gandesc cu groaza la declaratiile pline de pompa pe care le fac politicienii romani cu privire la politica antiterorista a Romaniei in contextul aliantelor incheiate cu statele occidentale si SUA, tinand cont de faptul ca noi mergem la interventii cu pistoale Carpati iar pregatirea pe linie de tragere cu armamentul din dotare tinde spre multimea vida. Trebuie sa spunem lucrurilor pe nume, daca cumva s-ar intampla un astfel de eveniment in Romania, fereasca Dumnezeu, suntem victime curate. Acum imi aduc aminte ce imi spuneau formatorii de la cursul de la Cluj-Napoca unde am fost pentru pregatire in domeniul folosirii armamentului din dotare in conditii de stres. Cei care au venit din Germania au spus ca la ei un astfel de curs dureaza undeva la 12 saptamani pentru aprofundarea temeinica a tehnicilor invatate. La noi desteptii de la minister nu au fost de acord cu aceasta durata si au stabilit ei ca se poate comprima cursul la 2 saptamani. Ulterior acestei decizii, dupa primele grupe de cursanti, s-au gandit ei si mai bine si planuiau sa faca acest curs doar cinci zile. Ce dracului sa mai zici? Daca si in Franta exista astfel de minti odihnite prin conducerea Politiei sau a Serviciilor Secrete te mai miri ca se intampla astfel de atentate si mor politistii impuscati in strada?

• Upvote 4

Catalin

Am urmărit emisiunile de  știri care au transmis imagini din Paris  și am rămas uimit de pregătirea pe care au avut-o cei trei teroriști, pe care nu i-am văzut să ochiască țintele. Au tras fără să ochescă. M-am întrebat cam câte cartușe au tras ca să capete această experiență, având în vedere că noi efectuăm trageri cu pistolul o dată sau de două ori pe an și ălea numai trageri nu se numesc.

Imaginile pe care le-au dat televiziunile sunt exact cele din clipurile de mai sus. Te-ai luat după comentariile "analiştilor" pricepuţi la toate de la televizor. Am văzut şi eu cum un priceput de la televizor menţiona cum a observat el acest detaliu extraordinar şi cât de superspecialişti sunt acei atacatori, concluzie pusă în urma câtorva secunde în care apar. Nu e nici chiar aşa. Nu mai lua de bun ce spun "intelijenţii" de la tv.

Dacă vrei să analizăm cele câteva secunde în care apar atacatorii, după felul în care se mişcă, cum merg şi cum execută foc, trădează tocmai contrariul. Faptul că trage cu arma de la şold nu e o dovadă a profesionalismului, ba din contră a amatorismului. Un profesionist în ale armelor are o anumită poziţie când execută foc cu o astfel de armă, mai ales în cazul unui AK47, care e o armă puternică. 

Dacă au executat foc asupra acelei maşini şi unul dintre poliţişti a reuşit să iese din maşină şi să se târască până pe trotuar, înseamnă că executarea focului de la şold, aşa ca în filme, nu a fost deloc eficientă. Mai mult decât atât, se povestea pe la televizor că martorii au spus că cei doi au intrat în redacţia publicaţiei şi au tras timp de vreo 5 minute continuu. Ai idee ce înseamnă asta când tragi cu o armă automată? Ăia au tras acolo "ca la nuntă", adică mult şi fără rost. 

Cam asta reiese din informaţiile prezentate pe la televizor.

• Upvote 4

Catalin

Şi da, are dreptate arcan când spune că oriunde în lume, dacă se întâmplă aşa ceva, poliţiştii care ajung primii acolo vor fi exact ca nişte miei duşi la tăiere, adică victime sigure. Nicio poliţie din lumea asta nu are dotaţi poliţiştii de la ordine publică astfel încât să poată face faţă unui astfel de atac. Nici chiar americanii care au autospeciale dotate cu panouri în portiere cu protecţie balistică şi în fiecare autospecială cară după ei un shotgun şi un AR15. 

Într-o astfel de speţă, în care atacatorii au de partea lor elementul supriză, când ei creează haosul şi mai au şi o astfel de putere de foc ... cei cu care intră în contact sau într-un schimb de focuri vor fi victime sigure. Din acest motiv schimbarea armamentului trebuie să fie coroborată şi cu o pregătire tactică de bază. Nu ar face minuni dar cel puţin i-ar mai da o şansă de un 5% poliţistului să scape cu viaţă.

• Upvote 4

arcan

Am impresia ca au fost trei politisti ucisi.Echipajul din masina si politistul care pazea redactia Charles Hebdot.Voi ce stiti?

Aliosa

Privind prima filmare am trait sentimentele de furie si neputinta in fata acelor nemernici, care au ucis un om lipsit de aparare! Primul lucru care mi-a trecut prin minte, a fost cum era ca in locul unei camere video, cel care filma sa fi avut o arma?

danpin

cum era ca in locul unei camere video, cel care filma sa fi avut o arma?

Ia spune-ne tu, cum era?

• Upvote 1

Aliosa

Pai nu stiu, ca nu sunt "mama omida" Daca cel de la fereastra era un bun tragator politistul ar fi avut o sansa, daca nu, mai adaugau o victima la lista celor decedati!

Edited by pyter82

Catalin

Am impresia ca au fost trei politisti ucisi.Echipajul din masina si politistul care pazea redactia Charles Hebdot.Voi ce stiti?

Nu am găsit să se spună că ar fi trei poliţişti decedaţi. Numărul morţilor este de 12 până acum, din care doi poliţişti, iar cel al răniţilor a ajuns la 11. 

Se pare că atacatorii au fost trei, nu doi cum se credea iniţial. Cică ar fi fost şi identificaţi.

Citez de pe Agerpres:

Este vorba despre doi frați, Said Kouachi (34 de ani) și Cherif Kouachi (32 de ani), și Hamyd Mourad (18 ani). Cei doi frați s-au născut în arondismentul 10 din Paris. Cel mai tânăr este fără domiciliu fix. În 2014, acesta s-a înscris în clasele terminale ale unui liceu din Charleville-Mezieres în cadrul Academiei din Reims (Champagne-Ardennes). 

Cherif Kouachi este deja cunoscut justiției. În 2008, el a fost judecat în timpul anihilării filierei irakiene denumite "arondismentul al 19-lea" din Paris. A fost arestat în 2005 când se pregătea să plece la Damasc, capitala Siriei, pentru a face jihad, potrivit Liberation. 

Louis Caprioli, fost director adjunct responsabil cu lupta împotriva terorismului în cadrul fostei Direcții de Supraveghere a Teritoriului, a declarat pentru FranceTV Info că îi cunoaște pe suspecți. "Ei fac parte din așa-numita bandă violentă Chaumont. Răufăcători radicalizați. Ei au fost arestați în ianuarie 2005 după ce au înființat o filieră jihadistă către Irak. Ei au fost eliberați mai târziu și unul dintre ei a plecat de această dată în Siria". 

Octavian

Indiferent cata satira au facut sau ce au scris, nimic nu le da dreptul acestor descreierati sa iasa pe strada si sa omoare oameni nevinovati in numele unei religii, indiferent cat de inconstienti au fost acei jurnalisti.

Eu nu am spus nicăieri că ceva sau cineva le-ar da dreptul să ucidă. Şi l-au luat singuri, şi-au rezervat acest drept aceşti descreieraţi, la fel cum şi jurnaliştii fraţuzi, în virtutea "libertăţii de exprimare" şi-au rezervat dreptul de a batjocori religia lor.

I-au provocat constant, iar acum vorbesc despre libertatea de exprimare. Păi în virtutea libertăţii de exprimare au impresia că au dreptul să facă băşcălie şi să batjocorească orice şi pe oricine. Libertate înţeleasă prost.

• Upvote 1

Marius

Ăstia sunt suspecţii:

post-1-0-30750700-1420672368_thumb.jpg post-1-0-04094400-1420672375_thumb.jpg post-1-0-73236200-1420672381_thumb.jpg

Cristi

Procurorul general al Republicii, Francois Molins, face un rezumat al faptelor și prezintă itinerariul folosit de teroriști:

„La ora 11.30, cel puțin doi indivizi au sosit în fața imobilului unde se află redacția, pe strada Nicolas-Appert, în arondismentul 11 al Parisului. Coboară dintr-un Citroën C3 de culoare neagră, ei înșiși fiind îmbrăcați în combinezoane negre. Au cagule pe cap și sunt înarmați cu puști Kalașnikov. Intră intempestiv în clădire. Întreabă doi membri ai serviciului de întreținere unde sunt birourile Charlie Habdo. Ucid pe unul dintre oamenii de serviciu și urcă la etajul al doilea. Deschid focul în sala de ședințe a redacției, trăgând în rafale și strigând „Allah Akbar” și „L-am răzbunat pe Profet!”. Zece persoane, între care opt ziariști, bodyguardul care îl păzea pe unul dintre caricaturiști și un invitat sunt uciși.

Părăsesc imediat locul și urcă în mașina pe care o lăsaseră la intrare, deschizând focul asupra a trei patrule de poliție. Prima, o patrulă în mașină, iar a doua - o patrulă într-un vehicul de teren, pe strada Nicolas-Appert. Nimeni nu este rănit. A tria oară, pe bulevardul Richard-Lenoir, rănesc, apoi trag și ucid un polițist de la comisariatul arondismentului 11.

În timp ce fug, se ciocnesc cu un vehicul în Piața Colonel Fabien, în arondismentul 19, iar femeia aflată la volan este rănită. Aceasta a declarat că în mașina care a lovit-o erau trei persoane.

Abandonează apoi vehiculul în care erau, pe strada Meaux, în apropiere de Porte de Pantin. Acolo, îi iau unui șofer, sub amenințare, vehiculul Clio și pleacă în direcția Seine-Saint-Denis.” Sursa : digi24.ro

Marius

Eu nu am înţeles niciodată care este folosul/utilitatea adusă societăţii sau democratiei de jurnalistii ăia de la Charlie Hebdo prin calicaturile lor.

Aceşti jurnalişti în afara caricaturilor anti-islamice care i-au făcut şi celebri, nu făceau deloc jurnalism. N-au publicat niciodată vreun articol informativ ori ştiri care să folosească cuiva. Ei doar făceau mişto-uri ieftine, focusaţi complet pe comunitatea islamică. Aşa şi-au câştigat şi faima, prin acest extremism, nu prin umor. Dacă nu credeţi ce spun, căutaţi singuri pe internet caricaturile lor şi veţi vedea că nu preau au deloc umor, nimeni nu râde la ele, sunt doar doar nişte glume nesărate de rahat.

• Upvote 3