Jump to content
POLITISTI.ro

gigabyte

Acordul privind raporturile de serviciu

Recommended Posts

sindicalistul

Bai da gyga asta modifica posturile. Imi cer scuze daca am deranjat dar am respectat toate normele de bun simt. Gyga cu ce a am gresit de mi-ai editat msj?

O lovitura crunta data politistilor!

Astazi, 11.05.2011, a fost întrunita o noua întâlnire a Comisiei paritare în vederea negocierii „Acordul colectiv privind raporturile de serviciu”.

Desi sedinta a fost anun?ata înca din data de 06.05.2011, unul dintre membri numiti de Federatia Sindicatelor Nationale ale Politistilor si Personalului Contractual, scms. Paraschiv Toader a lipsit nemotivat. Din acest considerent, în conformitate cu prevederile HG 833/2007 privind normele de organizare si functionare a comisiilor paritare si încheierea acordurilor colective, scms. Valentin Minoiu, presedintele Comisiei Paritare, a fost nevoit sa suspende sedinta de astazi.

Acest gest îl interpretam ca fiind un act de sabotaj deoarece a existat timp suficient pentru a anunta aceasta imposibilitate a participarii la sedinta si astfel era convocat membrul supleant, lucrarile nefiind astfel suspendate.

Ne exprimam îngrijorarea ca pâna la urma tot politistii sunt cei care sufera datorita tergiversarilor în semnarea „Acordului colectiv a raporturilor de serviciu”.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Sindicalistul nu este nevoie sa postezi numai in aceasta sectiune.

Te intreb de ce nu deschizi topicuri noi la ,,Discutii generale " spre exemplu?

Cu stima. :emo-yessir:

Catalin

Are si el o obsesie ... snppc-ul :ner:

• Upvote 1

gigabyte

O lovitura crunta data politistilor!

Astazi, 11.05.2011, a fost întrunita o noua întâlnire a Comisiei paritare în vederea negocierii „Acordul colectiv privind raporturile de serviciu”.

Desi sedinta a fost anun?ata înca din data de 06.05.2011, unul dintre membri numiti de Federatia Sindicatelor Nationale ale Politistilor si Personalului Contractual, scms. Paraschiv Toader a lipsit nemotivat. Din acest considerent, în conformitate cu prevederile HG 833/2007 privind normele de organizare si functionare a comisiilor paritare si încheierea acordurilor colective, scms. Valentin Minoiu, presedintele Comisiei Paritare, a fost nevoit sa suspende sedinta de astazi.

Acest gest îl interpretam ca fiind un act de sabotaj deoarece a existat timp suficient pentru a anunta aceasta imposibilitate a participarii la sedinta si astfel era convocat membrul supleant, lucrarile nefiind astfel suspendate.

Ne exprimam îngrijorarea ca pâna la urma tot politistii sunt cei care sufera datorita tergiversarilor în semnarea „Acordului colectiv a raporturilor de serviciu”.

Imi vine sa rad de prostia unora, daca acest lucru nu ar trebui sa ma ingrijoreze. Pai domnule sindicalist, uita-te in noua lege a Dialogului Social si vezi daca cei pe care ii aperi (snap) au reprezentativitate in conditiile legii. Ministerul facea Comisia Paritara cu cei care nu indeplinesc conditiile legale de reprezentativitate, pentru ca apoi, Acordul sa fie declarat nul. Asa ca lasa-ma cu hotul care striga hotii. Vei fi fiind dedicat sindicatului din care faci parte dar fii rational.

PS. Intereseaza-te si vei afla ca la intalnirea Comisiei Paritare de astazi, s-a adus in discutie aceasta problema. Dar, Surugiu n-a mai dat nici un comunicat in care sa spuna acest lucru. Iar Paraschiv, a fost prezent.

Intereseaza-te si daca Surugiu et Comp. a facut vreo propunere pe Acord.

PPS. Nu te mai stradui sa imi raspunzi. Fa-ti propria sectiune! Acolo vei fi liber sa spui ce vrei iar eu promit ca n-o sa postez niciodata in sectiunea ta. N-am cu cine!

gigabyte

As dori sa mai fac o precizare pentru agentii din snap care posteaza pe aici acoperiti de tot felul de nume "revolutionare", gen sindicalistul...

Daca la alegerea presedintelui Comisiei Paritare, a fost ales reprezentantul MAI prin abtinerea celui de la snap, la intalnirea de ieri, acelasi reprezentant a votat alaturi de echipa MAI. Si cand ma gandesc ce tare mai da Surugiu din gura ca apara drepturile agentilor cand, de fapt, a intrat la negocieri fara sa faca nimic, si de atunci punet tot felul de piedici acestor negocieri, alaturi de MAI.

Sau, cand a fost la convocarea cu inspectorii sefi de la Sibiu, a uitat sa spuna ca nu a fost primit in plen si a plecat cu coada intre picioare.

PS. Uita-te pe site-ul SNPPC la comunicatul de astazi si ai sa intelegi (sic!) ce spun. Si culmea, prezenta lor a fost sustinuta de acelasi Paraschiv pe care il acuzau ca pune piedici Acordului.

Edited by gigabyte

amadeus

Cred ca partial snap si-a atins scopul. Desi e un subiect cu privire la Acordul privind raporturile de serviciu am discutat doar despre altceva.

Haideti sa vedem cu ce ne ajuta acest acord !

Problema cu zilele libere pentru liderii de sindicat este cam asa:

Legea sindicatelor permitea acestora sa desfasoare activitati sindicale, un anumit numar de zile fara sa le fie afectate drepturile salariale.

Intr-o zi a venit un angajator privat ( care probabil se afla in lupta crunta cu sindicatul din curtea proprie) si a cerut la curtii constitutionale sa fie anulata prevedera cu privire la neafectarea drepturilor salariale. Argumentele erau simple si logice..... pai dupa ce ca nu produce nimic pt. mine in zilele respective sa-l mai si platesc?

Curtea a declarat ca fiind neconstitutionala teza (partea) cu privire la obligatia de a-i platii pe lideri cand acestia nu produc si desfasoara activitati sindicale.

Era un angajator privat, la stat lucrurile ar putea sta alfel....

Desi declarata neconstitutionala aceasta teza...prin contractele colective de munca asemenea prevederi pot fi asumate. Adica eu angajator pot acorda zile libere pentru activitati sindicale si le pot plati daca vreau , consfintiind aceasta intelegere printr-un contract colectiv sau acord.

Membrii se doresc a fi in permanenta informati, doresc sa le fie cunoscute problemele si chiar rezolvate ii vor pe lideri alaturi de ei si totusi sunt invidiosi si nemultumiti cand acestia ar putea beneficia de eventuale zile libere platite de angajator. Este mai bine daca aceste activitati sunt platite din banii membrilor ?

ZiIlele libere erau in interesul membrilor, erau mai bine informati si in contact cu liderii lor. Cand spun liderii lor ma refer la oameni alesi de ei prin vot , sa-i reprezinte, nu la oameni numiti in aceste functii. Cu timpul se creeaza o afinitate speciala intre votanti si cei alesi direct.

SI daca lua snppc-ul 10 masini care e problema ? Nu erau afectate fondurile snap ci fondurile unui minister sau guvern , fonduri care daca nu vor fi folosite de politisti ( din cauza ca un tip cu principii nobile crede ca nu e corect sa le "acceseze") cu siguranta nu vor fi refuzate de guvernanti si politicieni pentru cumpararea urmatoarelor voturi.

Aici nu e vorba de ambitie , de tinerete de corectitudine si principii e vorba de frustrare. E ca in lupta lui David cu Goliat . Si mai mult , daca e sa fie lupta, va fi intrerupta de arbitru pt KO tehnic, diferenta e prea vizibila pentru ca snap e practic invizibil.

Corecta abordarea unui memru forumist mai sus..... deci snppc se va retrage ( ipotetic) dintr-o negociere care se vrea (de catre MAI) finalizata cu contestarea reprezentativitatii sindicatelor participante si apoi cu solicitare anularii si reluarii negocierilor. Daca Paraschiv mai lipseste din cand in cand este pentru ca isi permnite sa lipseasca de la intruniri in care se mimeaza negocierea.

Si cand angajatorul tergiverseaza incheierea acordului eu propun tuturor sindicatelor boicotarea activitatiilor care necesita prezenta sau punctul de vedere al sindicatului reprezentativ.

Azi, zilelea astea se decide soarta a 10.000 de colegi asa ca, prioritatea numarul unu e soarta acestora, nu acordul , nu statutul politistului ci modul cum se vor face disponibilizarile.

Lupta e dura dar poate de aceea e placuta !

Si o sa va spun ceva in premiera !

Stiti de unde vine aceasta incrancenare, lupta, si dorinta de putere ? Se datoreaza faptului ca politistii nu au voie sa faca politica, activitatea sindicala e o politica la scara mai mica, si le este permis sa o faca .

Liderii sunt alesi prin vot, au nevoie de vot, fac compromisuri, lupta cu dibacie si diplomatie, exerseaza politica la o scara mai redusa.

Domnilor scopul e comun, imi pare rau dar voi face o paralela cu fotbalul. ..... Barcelona e ...ECHIPA ... joaca in CHL dar si Otelul Galati are sansa ei doar ca trebuie sa se straduiasca mult mai mult si sa-si valorifice sansa in mod corect .

Asa si cu sindicatele astea mici, au sansa lor, merita sa incerce ...totul e sa nu pacaleasca fotbalul si spectatorii si mai ales sa joace fotbal nu pocker.

Epilog

Sunt adeptul pluralismului sindical, omul are dreptul sa aleaga, trebuie sa existe concurenta ... dar atentie prefer sa vad un meci al BARCELONEI si nu 5 ale OTELULUI !

Stiti ce fac cei mai multi microbisti ?

Isi aleg aproape intotdeauna sa sustina echipele MARI !

Edited by amadeus

sindicalistul

Gyga, utopiile astea cu "fa-ti topicul tau si scrie ce vrei" sunt de pe vremea stalinista! :)) trebuia sa ne avertizezi ca nu avem voie sa spunem numai lucruri bune p[e acest topic! bune...daca ar exista!

Dar ma distrezi cum continui sa perseverezi cu prostia si indoctrinarea...ma pui sa caut lucruri cu care a venit snap in acord cand te intreb de cand ai facut acest topic, care sunt solicitarile snppc in acord si nu ai reusit sa imi spui! Poate ca cineva de la politisti.ro ar trebui sa faca o invitatie tuturor sindicatelor pentru a fi prezente...o spun ca o parre si nu ca o obligatie.

Oricum halal "desemnat" si-au gasit sa puna pe acest forum cei de la snppc! Dragul meu, aici sunt politisti care mai au cat de cat cultura si se mai intereseaza de drepturile lor, nu politisti "indoctrinati" care trebuie sa fie in snppc pentru ca seful lor e presedintele :))

Apropo, asa cum ti-am promis in privat, m-ai "convins" si am iesit din snppc ca nu o sa dau 12 lei degeaba sa primesti tu salariu de aproape 10.000 lei pe luna!

Multumesc, esti mare domn daca lasi postu...poate mai dai si tu dovada de democratie macar in al doisprazecelea ceas!

Marius

Poate ca cineva de la politisti.ro ar trebui sa faca o invitatie tuturor sindicatelor pentru a fi prezente...o spun ca o parre si nu ca o obligatie.

sindicalistul

Citeste si tu aici:

Postul respectiv dateaza din 6 iunie 2010, nu mai e mult si implineste un an vechime.

• Upvote 1
  • Downvote 1