Jump to content
POLITISTI.ro

Evitarea unui vehicul care nu s-a asigurat


Postare recomandată

Publicat

Buna ziua.Ieri am fost implicat intr-un accident, circulam pe un drum national, in localitate, deodata de pe un drum adiacent a intrat pe banda mea de mers un vehicul care dorea sa faca stanga, dar s-a oprit pe banda mea de mers, pentru ca veneau masini si din fata si mai era o masina in fata mea, care a reusit sa intre pe contrasens si sa il evite, eu nu am mai apucat sa intru pe contrasens pentru ca veneau masini, am tras tare dreapta si am intrat in alta masina din spatele celui care nu s-a asigurat, masina in care am intrat astepta la stop. Politistul din sat m-a declarat pe mine vinovat, pentru ca cel care nu s-a asigurat nu a fost implicat in accident. Am acceptat situatia, ma bucur ca nu a fost nimeni ranit. Daca ma puteti ajuta, e adevarat ca cel care nu s-a asigurat e nevinovat?

  • Membru
Publicat

Oare așa să fie cum ne povestești? Cel care nu a acordat prioritate ce a declarat la poliție? Sau, convenabil, a plecat de la fața locului?

Publicat

A venit si el la politie, am explicat politistului cum s-a intamplat, el m-a declarat pe mine vinovat, pentru ca cel care nu s-a asigurat nu a fost implicat direct, adica nu a fost lovit. Apoi polististul a trebuit sa plece pentru ca a avut loc alt accident, nu am reusit sa completez declaratia. M-am inteles amiabil cu cel pe care l-am lovit, o sa ii platesc daunele... Si nu vorbesc prostii, ce rost ar avea, vreau doar sa stiu daca chiar asa este...

  • Moderator
Publicat

Poliţistul nu poate să aplice sancţiuni doar în baza unor afirmaţii.

Publicat

Adica? Daca au declarat 5 oameni ca ala s-a oprit acolo, politistul ma declara pe mine vinovat ca am evitat sa intru direct in el si posibil sa il omor? Mi se pare putin deplasata treaba dar nu e prima oara cand vad ca justitia e "oarba", deaia am si rezolvat amiabil decat sa ma las pe mana "justitiei"...

Va rog sa ma iertati daca am jignit pe cineva, nu vreau sa ma cert,va rog daca ma poate ajuta cineva in masura cu un raspuns concludent.

  • Moderator
Publicat

Ce nu e concludent? Nu se aplică sancţiuni doar în baza unor declaraţii. E foarte clar şi cât se poate de logic. Gândeşte-te la situaţia în care cei în cauză se răzgândesc şi nu mai susţin ce au declarat iniţial. Contactul şi avariile produse la maşinile implicate sunt probe materiale ce nu pot fi negate.

Dacă nu îţi împărtăşim părerile, NU înseamnă că nu suntem în măsură. Chiar dacă nu-ţi convine şi nu ţi se pare corect, eşti vinovat de producerea evenimentului.

  • Moderator
Publicat

Dacă spui că aţi încheiat amiabila, atunci înseamnă că poliţistul nu a mai stabilit cine este vinovat. Aşa că afirmaţia ta conform căreia te-a scos vinovat nu are niciun suport. Asta era părerea lui. Foarte bine că aţi încheiat amiabila şi nu v-aţi mai lăsat la mâna poliţiei, a justiţiei sau a oricărei instituţii a statului, deci orice alte discuţii sunt inutile. Acum veţi beneficia direct de obiectivitatea şi profesionalismul privaţilor de la firmele de asigurări, deci nu ai de ce să-ţi faci griji.

Publicat

Adica se razgandesc si mint? Acceptam minciunile. Si din moment ce au declarat toti pana si el ca a intrat fara sa se asigure, atunci politia lucreaza tot pe baza ca ei o sa minta? Am inteles ca sunt vinovat pe baza ca e posibil sa minta martorii, vroiam doar sa ma asigur de functionalitatea justitiei care lucreaza pe baza de minciuni...

  • Moderator
Publicat

 atunci politia lucreaza tot pe baza ca ei o sa minta? Am inteles ca sunt vinovat pe baza ca e posibil sa minta martorii, vroiam doar sa ma asigur de functionalitatea justitiei care lucreaza pe baza de minciuni...

 

Poliţia "nu lucrează pe minciuni" şi alte inepţii spuse de tine. Exact asta îţi explicam mai sus, că nu se aplică sancţiuni decât pentru fapte concrete.

Mă faci să cred că nu ai capacitatea intelectuală necesară să pricepi şi doar ne pierdem timpul cu tine.

Publicat

Pe baza celor spuse de tine, eu pot sa omor un om de fata cu 10 oameni, si pe baza celor 10 martori, voi nu ma puteti declara vinovat! Multumesc pentru capacitatile intelectuale superioare! O zi placuta va doresc, sarbatori fericite!

  • Moderator
Publicat

E foarte "intelijentă" comparaţia asta şi înlătură orice dubiu.

Ştii ce spunea Nicolae Iorga despre ăla care nu nu înţelege unele lucruri, faţă de cel care le înţelege pe toate pe dos?

  • Moderator
Publicat

Renunţă să mai tragi astfel de concluzii tâmpe, doar dovedeşti altceva. Cadavrul, arma, leziunile etc sunt tot nişte probe, care dovedesc ceva. Repet, renunţă să mai faci pe deşteptul şi să tragi astfel de concluzii, va râde lumea de tine.

Publicat

Pe baza celor spuse de tine, eu pot sa omor un om de fata cu 10 oameni, si pe baza celor 10 martori, voi nu ma puteti declara vinovat! Multumesc pentru capacitatile intelectuale superioare! O zi placuta va doresc, sarbatori fericite!

 

Wow, te omoara logica asta. La situatia opusa nu te-a dus capul sa te gandesti? Cum ar fi daca 10 oameni merg la politie si declara toti ca tu ai facut si ai dres? Ar fi bine/corect sa fii sanctionat doar pentru ca asa au declarat unii?

  • Apreciez 2

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.