Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Permis de conducere necesar pentru moped

steven77

Question

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Am un dosar penal si sunt pus sub acuzatia de  ;     Obiectul cauzei: punerea în circulaţie sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat (art.334 NCP) conducere pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoana careia exercit.dr.de a conduce i-a fost suspendat,art.335 NCP

Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile si dupa 15 zileam fost oprit cu mopedul

A-s dori sa stiu la ce sa ma astept

Multumesc

• 0
  • Moderator

Poţi să te aştepţi la o amendă penală ori o pedeapsă cu suspendare şi anularea permisului de conducere.

• 0
GalpalIstvan

Am carnet pentru categoria B si as vrea sa-mi iau un moped. Am vazut pe OLX ca se vinde o motocicleta care are scris in talon AM cu 50cc, dar care merge cu vreo 100 km/h si are schimbator manual. 

Conform definiției scuter = moped și este un vehicul cu două sau trei roţi a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25km/h, dar nu depăşeşte 45km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4kw, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350kg. 

Deci daca mi-as lua motocicleta asta imi trebue permis pentru categoria A1, desi in talon scrie AM? 

Multumesc pentru raspunsuri!