Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
anotherboy

Tepele de pe tocmai.ro si olx.ro

Question

anotherboy

Buna ziua!  Să zicem că am cumpărat un produs de pe tocmai.ro, olx.ro etc, alte site-uri de anunturi un oarecare produs, de exemplu un telefon, il verific de față cu șoferul curierului și îl cumpăr iar după câteva ore constat ca nu merge ceva și nu era posibil să îl fi stricat eu , deci am luat țeapă. Dacă mă adresez oficiului de poliție local prin proces verbal sau alte modalități imi pot recăpăta dreptatea și banii inapoi, sau va păți ceva cel care mi-a dat țeapă? Mulțumesc anticipat!

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
bogdanCVB

Sa zicem ca este un studiu de caz sau chiar ti s-a intamplat asa ceva?

Deoarece este o intelegere intre doua parti, nu ai ce sa cauti la politie, ci incearca cu o actiune in instanta.

Si totusi,  pe viitor sa ai o exprimare coerenta si cu logica, deoarece mi s-a facut rau citind postarea ta.

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
anotherboy

Mi s-a intamplat din pacate. Cum este treaba cu acțiunea în instanță?

• 0
CITADELA

Contactezi un avocat, care iti va explica cum poti sa-l actionezi in judecata pe vanzator, pentru vicii ascunse, in cadrul unei actiuni civile. Politia, desi este vazuta drept "moasa comunala" de catre contribuabil, are totusi o serie de atributii, clar stabilite si delimitate de catre Lege!

Apropos, cand un produs vandut la mana a doua este mult prea ieftin, nu poate sa insemne decat doua lucruri: e de furat sau are vreo defectiune...nu-i asa?!

S-a mai discutat pe forum despre cum trebuie sa fim vigilenti cand cumparam de pe astfel de siteuri...o sa gasesti daca folosesti functia cautare!

• Upvote 4

• 0
cipri83

Daca te adresezi la nu stiu ce de politie local probabil ei te vor indruma sa apelezi la Politia Romana ca habar nu au ce sa faca in astfel de cazuri sau cu-i sa te adresezi de fapt!Sau te pot ajuta cu o ridicare de masina!

• Upvote 3
  • Downvote 1

• 0
barancris

Din pacate a patit-o si fiul meu. Daca m-ar fi intrebat, l-as fi sfatuit sa nu comande de pe acest gen de site. Daca un pret e prea bun ca sa fie adevarat, 100% va fi o teapa. A fost o lectie din care sper ca a invatat ceva. Din pacate cam scumpa.

• 0
anotherboy

Mulțumesc tuturor!

• 0
prodarius999

Buna seara, am pus pe olx in gluma, un anunt ca vand grenada, cu o poza luata de pe internet, si in descriere era: buna de aruncat la gaini dimineata sa taca sau in grajd la porci sa faci toba.

am sters anuntul dupa 2 minute, pot sa am probleme, chiar daca era poza de pe internet si descriere pusa in batjocura?

• 0
Anonim0

Buna ziua, am făcut un schimb pe olx, eu i-am oferit produse cosmetice în valoare de 100 de lei, ea spunând ca îmi va trimite o pereche de pantaloni și 2 cutii de lapte praf, ea a trimis doar pantalonii. Ce pot face în cazul asta? 

Pot face plângere la politie? , dacă da, ce se întâmplă cu persoana respectiva? 

• 0
Marius

Degeaba vei depune plângere la poliţie, pentru că fapta asta nu întruneşte elementele constitutive ale unei infracţiuni, este doar un litigiu civil între tine şi persoana cu care ai făcut înţelegerea. Dacă totuşi vei depune plângere, pentru că oricine poate depune plângeri la poliţie, vei primi un răspuns oficial care o să-ţi comunice că astfel de litigii exced sfera de competenţă a poliţiei şi trebuie să acţionezi persoana respectivă în instanţă pe cale civilă. 

• 0
Florea21

Buna ziua puteți să mă ajutați cu un sfat am cumparat de pe olx un scuter electric și nu merge am plecat cu el și până am ajuns acasă nu a mai mers si acum de la cine l-am luat nu vrea sa imi dea bani înapoi spune că nu mai are bani ca cică ea investit si nu are cum sa mi de-a inapoi cu ce sfat ma puteti ajuta ca sa imi recuperez bani inapoi

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• cheve
      By cheve
      Buna ziua,am avut neplacerea de a incerca sa fac un schimb pe olx cu o perosana din cluj sub numele de Muresan Tiberiu sau cel putin asa se prezenta dansul care pretindea ca este politist in judetul Cluj.ce se poate intampla cu acea persoana in cazul in care respectiva a mintit?doresc sa precizez si faptul ca a  incercat sa ma insele trimitandu-mi un plic cu o felicitare in care scria "ti-ai luat-o"in schimbul coletului pe care i l-am trimis. 
    • alexandrubisex25
      By alexandrubisex25
      Buna ziua. As dori sa aflu sfatul unui politist in legatura cu o teapa data prin posta romana. 
      Recent, am trimis un colet prin posta cu un alt telefon decat ceea ce era cerut de catre client. Am fost sunat de politia din judetul respectivului client ca daca nu returnez banii inapoi titularului, mi se va face un dosar penal. As dori sa stiu, daca din moment ce voi primi banii de pe colet , si ii voi ridica , se mai poate face ceva? Totusi eu am trimis un telefon dar nu cel dorit de om, si el a mers pe propria lui raspundere, m-am inteles cu el ca sa ii trimit coletul. Vreau sa stiu daca voi ridica banii, si politistul va afla ca nu i-am returnat, voi cadea vinovat, mi se va putea intampla ceva? VREAU RASPUNS URGENT VA MULTUMESC ! STIMA ! 
    • alexalbu
      By alexalbu
      Buna ziua, m-am gandit de doua ori inainte de a deschide acest topic. 
      Cu cateva zile inainte de marea sarbaroare pascala, m-am uitat si eu de curios pe un site si anume pe olx dupa o masina. Toate bune si frumoase pana ce am gasit un BMW seria 5 din 2005 motor 2.0 diesel full options, cu toate alea la un pret wooow. Si anume la 4500 de euro. Scria ca masina e inmatriculata in Romania cu taxa platita, etc. Si acum vine buba aia mare'  . Proprietarul locuieste in Germania in nu mai stiu ce oras si bla bla bla. Am zis sa sun, sa iau legatura cu proprietarul sa vedem ce zice. Toate bune si frumoase, am negociat pana la 4000 de euro , eram in culmea fericirii, am zis ca acum am dat lovitura.   Bun, acum vine partea interesanta... Cum facem sa vedem masina si sa batem palma ? A zis ca ma asteapta cu drag in Frankfurt, daca nu ma insel.( acolo cica locuia)  Si pe cand sa ii zic ok, dau eu o fuga pana acolo, imi zice ca poate veni el contracost . Mi-a cerut prima data 250 de euro. Cand am auzit, am zis "ceeee, cand, cum, unde". Cum sa va trimit atatia bani daca nu  va cunosc? I-am zis ca ii dau 350 de euro, numai dupa ce il vad cu masina in poarta. Zice ca trebuie sa il inteleg si pe el ca nu poate veni, numai asa. Il intreb, cum de o vinde asa mult sub pretul pietei. Imi zice ca are o datorie pe care trebuie sa o achite pana in data de xx.xx.2015 si eu mai insistent de felul meu, mai accentuez putin pe subiectul asta si imi zice ca nu ii place lui sa isi justifice bani,  dar are o datorie la banca si daca nu plateste datoria pana la data cu tare o sa ii puna sechestru pe casa si asa mai departe.( de altfel aici mi-a castigat increderea ). II zic ok, dar chiar nu pot sa iti trimit 250 de euro, nici daca ai fi Printul Charles. Mi-a zis ca macar 100 de euro sa ii trimit cand ajunge in VAMA, sa aiba o siguranta, sa vina pana la mine in Cluj. Mi-am zis eu in minte, in viata am pierdut si mai mult. Si ii zic ok, imi da CNP'ul,numele si toate datele sa ii pot pune bani prin Western Union. Si ii zic a 2-a zi cand ajunge la granita din Romania, sa ma sune, sa ii pot trimite bani. Asa a si fost, urmatoarea zi ma suna ca e in vama. Merg frumos la banca, de acolo imi zice riscurile, ca daca nu cunosti persoana, pe propria raspundere, nu ti se mai pot rambursa bani inapoi si bla bla, am depus bani frumos, il sun sa  ii zic ca am facut tranzactia, imi zice ok si il mai sun peste 10 minute si imi zice ca acuma e la banca, ridica bani si sa il sun in 10 minute. L-am sunat peste 10 minute, telefonul suna dar ce sa vezi, omul nu mai raspundea  , il mai sun peste alte 10 minute telefonul nu mai suna . L-am mai sunat peste cateva ore, asa de plictiseala, stiam ca deja am luat teapa, dar am zis ca incercarea moarte n-are.. Telefonul suna dar nici vorba de a mai raspunde cineva . 
      P.s Probabil ca v-am plictisit cu povestea mea, pe multi dintre voi. Dar am scris m-ai amanuntit ca poate, voi ajute in viitor pe cineva sa nu mai primeasca teapa ca mine. :
           Probabil ca va citi si un politist, postarea mea si vreau sa il intreb daca se mai poate face ceva, avand in vedere ca am datele personale si convorbirile telefonice. Si daca se poate face, vreau sa fac tot ce imi sta in putinta, pentru ca vreau o tara civilizata !
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.