Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Portul armelor neletale destinate pentru autoapărare

psmdedkiler
 Share

Question

DIn cate cunosc cel care a obtinut permisul de port arma neletala are dreptul de a purta arma cu el  in timpul zile,  apoi seara cand omul se culca o pune in cutia de arme de la domicilu.

Vreau sa stiu daca  poti  lua arma cu tine  cand pleci din localitate(sa zicem intr-o excursie prin tara) pt o saptamana ,atata timp cat arma ramane mereu in posesia ta(mereu in teaca de piele chiar si cand dormi cu ea)(caz extrem).

Daca nu ,care sunt limitarile spatio-temporale sa le zic asa a permisulu de   port-arma ?

precizez ca am citit legea dar nu imi dau seama daca pot purta arma  si in alte localitati pt o perioada mai mare de timp (mai mult de 24 de ore fara sa mai fie nevoie sa o depozitez in cutia de port arma de la domiciliu,adica fara sa mai fie nevoie sa ma intorc in localitatea de domiciliu in acea zi)

9 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Din ce înţeleg, eşti interesat de portul armelor neletale destinate pentru autoapărare.

Persoanele autorizate au dreptul să poarte asupra lor doar o singură armă neletală destinată pentru autoapărare.

Este interzis conform legii portul armelor neletale, destinate pentru autoapărare, în următoarele condiţii:

• în locuri aglomerate, stadioane, săli de spectacol şi adunări publice, precum şi în alte locuri în care folosirea acestor arme este interzisă prin lege;
  • dacă deţinătorul se află sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau suferă de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol în condiţiile în care poartă arma asupra sa;
  • neînsoţite de documentul care atestă dreptul de port şi folosire.

Referitor la păstrarea armelor neletale, legea prevede că posesorii armelor neletale au obligatia să ia toate măsurile necesare pentru păstrarea armelor la domiciliu, resedintă sau, după caz, la locul de rezidentă, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate la acestea si să nu existe pericol de vătămare corporală accidentală.

• Upvote 1

• 0

Multumesc Marius , dar inca nu sunt lamurit.Acelasi text de lege l-am citit initial si personal nu mi se pare ca rezulta expres sau implicit sa nu iau arma cu mine in alte localitati pt perioade mai mari de timp.Astept sa ma contrazica cineva sau sa-mi dea dreptate .

• 0
  • Moderator

Unde ai găsit o astfel de prevedere care să interzică portul armelor neletale în alte localităţi decât cea de domiciliu?

Există nişte principii de drept ce nu se găsesc expres menţionate în niciun act normativ şi care ţin de teoria generală a dreptului, iar câteva dintre ele precizează că "este permis tot ceea ce nu este interzis expres de lege" sau "nu există infracţiune sau pedeapsă, fără prevederea expresă în lege - Nullum crimen, nulla poena sine lege (din dreptul roman).

• Upvote 1

• 0

Cunosc acele principii doar ca ele nu se aplica in regimul dreptului public ci doar in domeniul dreptului privat de regula. Multumesc oricum.

• Downvote 4

• 0

Vreau sa stiu daca e legal sa il am cu mine intro localiatate(la.un hotel de exemplu) unde nu mai am posibilitatea sa-l depozitez in cutia metalica de la domiciliu si am sa-l tin pe noptiera din camera de exemplu. Daca sunt controlat de politie pot sa invoce ca nu l-am depozitat corect?

Vreau sa stiu daca e legal sa il am cu mine intro localiatate(la.un hotel de exemplu) unde nu mai am posibilitatea sa-l depozitez in cutia metalica de la domiciliu si am sa-l tin pe noptiera din camera de exemplu. Daca sunt controlat de politie pot sa invoce ca nu l-am depozitat corect?

• 0

Bună seara.

Sunt nou pe aici. Am tot cautat pe tot internetul anumite discutii legate de armele neletale. Dau peste diverse pareri, asa ca m-am decis sa apelez la persoane care cunosc si ma pot ajuta. 

Am cateva intrebari scurte si la obiect. 

1.Ce fel de arme neletale pentru autoaparare. pot detine fara acel permis de port arma? 

2.Acele pistoale cu gaz sunt legale si nu necesita permis de port arma? 

3. Daca as detine o arma neletala,  legala din toate punctele de vedere, am voie sa o tin in masina? 

Specific, autoaparare. Nu vreau arme de tip airsoft care sunt destinate agrementului. 

Va mulțumesc frumos! 

Edited by Stefanu

• 0

Nu sunt politist dar sunt posesor de permis de port arma tip B (port si uz) si detin arme de foc pentru autoaparare.

1. Arme de foc nu poti detine fara permis de port arma. Poti detine spray cu piper(care e defapt ardei iute), dispozitiv cu electrosocuri etc.
  2. Pistoalele cu gaz sunt arme de foc, sunt legale si necesita permis de port arma.
  3. Arma se poate tine in 3 locuri: 1 - Acasa, in cutie; 2 - Asupra ta, ascunsa si in toc. Fara glont pe teava; 3 - In mana atunci cand exista acea "stare de necesitate" sau in poligon;

Avand in vedere inteligenta intrebarilor tale, iti sugerez sa nu-ti cumperi o arma.