Jump to content
POLITISTI.ro

today

Indemnizatia lunară de hrană - cuantumul normei de hrană

Recommended Posts

Ronaldo

Asta stiu,e marita cu 3 lei/zi,nu stiu de unde s-a ajuns la 400 lei,posibil sa se fi actualizat in 2014 si 2015 sau atunci cand s-au reintregit salariile,norma de hrana nu a fost reintregita.

In 2009 norma de hrana era 794 lei,acum dupa 6 ani e 774 lei

• Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

selen

am auzit un zvon ca s-ar mari norma de hrana cu 250 lei de la 01.04,Voi ati auzit ceva?

• Upvote 1
  • Downvote 1

Ronaldo

Eu auzisem de 400 lei de la 01.06,inclin sa cred ca va fi ceva,nu iese fum fara foc.

• Upvote 1
  • Downvote 1

viobra

Asta stiu,e marita cu 3 lei/zi,nu stiu de unde s-a ajuns la 400 lei,posibil sa se fi actualizat in 2014 si 2015 sau atunci cand s-au reintregit salariile,norma de hrana nu a fost reintregita.

In 2009 norma de hrana era 794 lei,acum dupa 6 ani e 774 lei

Acum norma de hrana este la nivelul 2009, respectiv 744 (24 de lei pe zi, mai exact).
  • Upvote 1
  • Downvote 1

19alex23

norma 12B pentru cei care au in ingrujire caini de serviciu se plateste tot cate o norma pentru fiecare 8 ore sau pentru fiecare zi in care se ingrijeste animalul respetiv, mancare, curatenie.

iav

Se plătește pentru toată luna inclusiv sâmbetele și duminicile.

Edited by Catalin
Te rog nu mai cita postul anterior. E inutil şi interzis de regulament.

sorinel

pentru zilele lucrate!

drAGO5

Pai de ce Sorinel, cainele nu mananca si cand esti tu liber, sau ii da altcineva mancare?  :clip: 

iav

pentru zilele lucrate!

Dacă nu cunoști, nu te băga. Crezi că dacă nu eram sigur, mai spuneam ceva?

19alex23

Pe mine m.au pus sa fac o situatie cu cate ore lucrez zilnic cu cainele si in functie de cate ore rezulta imi calculeaza cate norme mi se acorda. In prezent nu o fac nici pe aia deci nu iau nimic

iav

Am să caut ordinul și am să-ți spun exact ce prevede ca să poți să le ceri drepturile.

19alex23

Ms frumos.astept raspunsul tau

Ronaldo

A mai auzit cineva ca s-ar majora norma de hrana incepand din aprilie?

picu2004

si eu am auzit ca se majoreaza din aprilie !!!!!!!!!!!!!!!

Mateuta

cu 3 lei pe zi?

Ronaldo

Da, cu 3 lei/zi conform ord.din 2013 si plus ceva la 12B,s-ar da si din urma,adica ian.feb.mar.in jur de 420lei.

irynel

Ronaldo vorbesti despre un zvon sau ai o sursa sigura?

Ronaldo

Din sursa,dar pana nu vad alb pe negru ca toti ceilalti,nu prea mai crezi.Ar trebui sa apara ceva saptamana viitoare,am inteles ca pe 10 aprilie se dau salariile.

fakericka

Norma de hrana se va majora la Pastele Cailor! Intr-adevar, proiectul legislativ care a fost adoptat de Senat http://www.cdep.ro/proiecte/2015/100/90/1/se225.pdf urmarea modificarea art.12 alin. 1 din OUG 83/2014 (se dadea posibilitatea actualizarii normei de hrana si echipament). Dar ce sa vezi!?! Dupa ce a trecut prin Camera Deputatilor, proiectul a suferit modificari, astfel ca forma finala adoptata spre promulgare  http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2015/pr191_15.pdf nu mai prevede modificarea art.12 alin. 1. Ghinion. Asa ca zvonul nu stiu pe ce s-ar mai sustine....

Edited by fakericka

drAGO5

Tocmai pentru faptul ca normele legale in vigoare prevad o valoare mai mare a normei de hrana cu 3 lei/zi, dar care nu a putut fi platita din cauza plafonarii la nivelul anilor anteriori. Sa speram ca interpretarea mea este corecta.

fakericka

Corect. Asa se dorea, dar se pare ca nu „a iesit” de data asta, dupa cum am aratat mai sus. 

Ronaldo

Cand a trecut de Camera Deputatilor?

sisean

Este corect ce afirma colegul...in senat a fost adoptata varianta cu actualizarea normelor de hrana si echipament, iar la comisiile de la camera deputatilor, acest alineat a fost scos afară...inca nu a fost adoptată, dar este doar o formalitate....mama lor de....

Ronaldo

Tocmai pentru faptul ca normele legale in vigoare prevad o valoare mai mare a normei de hrana cu 3 lei/zi, dar care nu a putut fi platita din cauza plafonarii la nivelul anilor anteriori. Sa speram ca interpretarea mea este corecta.

A fost adoptat de Camera,in alta forma decat la Senat,care la Art2(roman)din finalul legii zice:"Drepturile prevazute la art.12 alin(9)-(11) din UOG 83/2014 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015,precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice,astfel cum a fost aprobata prin prezenta lege,se acorda incepand cu data de intai a lunii urmatoare intrarii in vigoare a prezentei legi,cu incadrarea in cheltuielile de personal aprobate".Art.12 din ordonanta se refera la norma de hrana si echipament,cum se votaze in Senat se acorda de la inceputul anului,eu am inteles ca se vor da cei 3/zi incepand cu luna urmatoare intrarii in vigoare a legii.Astept si alte pareri,poate am interpretat gresit.

Ronaldo

M-am lamurit,am citit cu atentie legea votata de deputati si trimisa spre promulgare,nu se majoreaza nimic.Ce am scris mai sus de art.12 alin(9)-(11),acestea au fost acum introduse in lege si se refera la ANAF.Ca o ironie a sortii,pe 23 cand era bilantul MAI,domnii deputati scoteau din lege art.12 alin.1