Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Acuzaţii pentru furt energie electrică

sandman
 Share

Question

Am si eu o problema in acest sens. Acum citeva zile au venit sa schimbe contorul care era afara, sigilat intr-o carcasa de plastic. Dupa ce au desigilat si au ajuns la contor, au zis ca "au impresia" ca sigiliile metrologice sint neconforme, fara sa explice ce intelg prin asta. Ma intreb, e o noua smecherie si cum poate fi umblat la contor daca era in cutia aia sigilata cu 2 sigilii????

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Art. 92 Infracțiuni

(1) Deteriorarea, modificarea fără drept sau blocarea funcționării echipamentului de măsurare a energiei electrice livrate ori modificarea fără drept a componentelor instalațiilor energetice constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) Executarea sau folosirea de instalații clandestine în scopul racordării directe la rețea sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(3) În cazul în care infracțiunile prevăzute la alin. (1) și (2) sunt săvârșite de un salariat al unui titular de licență, limitele speciale se majorează cu jumătate.

(4) Tentativa la infracțiunile prevăzute la alin. (1) și (2) se pedepsește.

Legea nr. 123/2012

• Upvote 1

• 0

Da, au facut o nota de constatare si au inlocuit contorul, dar atita timp cit tot ce era acolo era sigilat ci sigiliile lor, mi se pare ca e cam fortat sa spuna ca au "impresia ca".

Cred ca n-ati citit ce-am scris: "totul era sigilat".

• 0

Vor ridica aparatul pentru verificare metrologica si stabilirea prejudiciului. Dar ce sa vezi, verificarea metrologica se face la sediul lor si de fata nu este cel banuit de sustragerea energiei electrice sau un reprezentant al autoritatilor.