Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Arma alba cu lama

LBogdan
 Share

Question

Buna seara, am cumparat recent un cuţit karambit cu un singur tais, vreau sa il port o zi - doua la mine pentru a le arata catorva prieteni. Exista o lege(nu stiu art an si toate momentan) care spune ceva in genul

"Pentru ca un obiect prevăzut cu lamă să poată fi considerat armă albă cu lamă, trebuie să îndeplinească următoarele criterii:

lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să faca corp comun cu mânerul său;are tăiș dublu pe toată lungimea sa;lungimea este mai mare de 15 cm;lățimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;are un mâner prevăzut cu gardă."

Toate aceste caracteristici trebuie sa fie adevarate, sau doar una dintre ele pentru a se considera arma alba cu lama.

Asta e intrebarea 1. Urmeaza intrb. 2 : chiar daca se considera arma alba, am voie sa o port in rucsac sau in geanta, in caz ca urmeaza ca politia sa imi faca un control pentru ca par "suspicios" ? Adica daca politia gaseste o "arma alba" in rucsacul meu, au dreptul sa ma duca la sectie sau sa imi confisce "arma" .

Consider ca karambitul se folosea in agricultura, si se mai foloseste.

Doresc rasp la intrb 1 si 2. Multumesc anticipat

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Consider ca karambitul se folosea in agricultura, si se mai foloseste.

Cu această menţiune m-ai dat gata! E foarte tare!

Eu de asemenea consider că acel cuţit a fost folosit şi în industria aerospaţială, cred că şi pe lună cosmonauţii au avut un karambit la ei. Şi cel mai probabil că se mai foloseşte şi azi, iar dacă se vor mai duce pe lună, cred că sigur vor lua măcar unul la ei. Deci am putea foarte uşor să spunem că este o unealtă agricolă şi o ustensilă a cosmonauţilor.

• Upvote 1