Jump to content
POLITISTI.ro

Avertismente in loc de amenzi

alin2770

Recommended Posts

• Moderator

Notiunea de "misiune" nu se refera doar la obligativitatea conducatorilor auto de a opri si acorda prioritate de trecere autospecializatelor de politie care au semnalele luminoase si acustice in functiune. Practic, un politist, din momentul in care intra in serviciu, poate fi considerat in "misiune". Si ca sa va explic mai pe indelete, pe principiul "bate saua sa priceapa iapa", luati ca exemplu un scandal care are loc intr-un bloc, iar toate locurile de parcare sunt ocupate si echipajul de politie parcheaza pe interzis pentru a se duce sa aplaneze scandalul. Atunci politistii sunt in misiune, dar nu scrie nicaieri in legislatie ca trebuie sa aiba luminile aprinse pentru a parca pe interzis. Poate acum veti intelege si veti renunta la frustrarile tipic romanesti, iar cocalarii OTV-isti vor renunta la a face fotografii "emotionante" ale masinilor de serviciu pentru ca apoi sa se lamenteze cu titluri de gen "POLITIA INCALCA LEGEA" pe internetul care este atat de accesibil tuturor romanilor acum. :emo-yessir: Ah...poate nu ati auzit de "cazul fortuit" ca si cauza care inlatura caracterul contraventional al unei fapte. Daca eu ca politist opresc masina pe interzis, ca tot am luat acest exemplu, ma dau jos si fug sa aplanez un scandal, este un caz fortuit faptul ca am facut acest lucru, intrucat nu am gasit loc de parcare si trebuia sa intervin cat mai rapid pentru a nu se intampla vreo tragedie,conform atributiilor de serviciu.

Sa aveti o zi buna!

• Upvote 1

din pacate utilizatorii acestui forum si aici ma refer la cei care nu sunt politisti in loc sa caute informatii privind bazele legale, nelamuriri si alte chestii utile fiecaruia, cauta sa denigreze si sa se dea destepti. eu am spus-o de "n" ori ca noi nu suntem dusmanii cetatenilor ci reprezentam contrariul si sub nici o forma nu ne vedem pe un piedestal asa cum mentioneaza cate unii. aveti nelamuriri? intrebati. daca nu, incercati sa va abtineti de la niste remarci puerile

pai nelamurirea mea e cum am scris simai devreme cum de dintre toti participantii la trafic politistii aleg sa-i sanctioneze doar pe conducatorii auto evitand sa aplice sanctiuni carutasilor cu neregului ,biciclistilor , celor care lasa turme de oi sau vaci pe drumuri nationale , scuteristilor . motociclistilor care depasesc pe linie continua, pietonilor care traverseaza neregulamentar,sau carecircula in localitatile rurale pe mijlocul strazii, utilajelor agricole care circula neinmatriculate pe drumuri publice, tractoarelor fara instalatii de iluminat si cu plugurile montate in spate si nesemnalizate....sau mai spun? nu ar trebui sa fie toti sanctionati? sau in opinia politiei legea nu e egala pt toti?

• Moderator

Din nou, iti etalezi mentalitatea romanului legata de capra vecinului. Daca esti in regula, nu ai de ce sa iti faci probleme. Daca ceilalti nu sunt in regula, lasa-i pe ei sa isi faca probleme, nu le duce tu grija. Mentalitatea asta a romanului, 'ba pe-a ma-sii" ne-a dus de rapa. De unde stii tu ca nu sunt sanctionati? :hmmmt:

nu ma leg de ei in nici un fel. insa nefiind luate masuri pe mine si poate si pe altii chiar ne deranjeaza. pot sa intru noaptea in plugul uni tractor ca nu e vizibil, poti lovi un biciclist care nu e semnalizat si in general sunt si bauti, poti sa intru intr-o caruta ca nu se observa la timp nefiind semnalizata, pot sta blocat in mijlocul strazii din cauza unei turme de vaci. intelegi? ce naiba mai oameni buni voi chiar nu vedeti ca aceste faze pot genera accidente? iar in legatura cu sanctionatul stiu ca intr-un anume sat din teleorman toti cei enumerati mai sus nu sunt sanctionati. oricum se pare ca nu gasesc un raspuns concret la d-voastra. incercam pur si simplu un dialog dar observ ca aici totusi se vorbeste ca intr-o lume aparte, nu vreau sa supar pe nimeni.

adrloc poti sa te uiti pe cer dupa un avion si sa cazi intr-o canalizare . Asta inseamna ca ai avut accident de avion dupa mentalitatea ta. Uita-te la tine si apoi poarta de grija la ceilalti. Daca respecti legea iti garantez 100% ca nimeni nu va avea nimic cu tine.

si daca tu stii ca intr- o comuna din Teleorman se intampla sa nu fie sanctionati inseamna ca peste tot e la fel? de ce generalizati oameni buni?

• Moderator

adrloc chiar nu observi ca bati campii cu niste stereotipuri ce nu au nicio legatura cu realitatea? :blink:

E doar o impresie a ta, faptul ca alte categorii de participanti la trafic nu sunt sanctionate. Aceeasi retorica o au si biciclistii, pietonii, carutasii, etc. Si ei spun la fel, cand sunt opriti "domnule, pe aia cu masini care circula cu viteza nu-i opriti si sanctionati", pentru ca asta e mentalitatea romanului ... la fel reclama si taximetristii, care spun ca politia are ceva cu aceasta categorie si uite asa, romanul isi satisface apetitul in ceea ce priveste autovictimizarea si atractia catre teoria conspiratiei.

Dar pentru a putea tu sa dormi linistit noaptea, iti spun eu ca sunt sanctionate si celelalte categorii de participanti la trafic, chiar daca tu nu ai observat acest lucru, iar ca dovada sunt materialele de analiza si bilant unde sunt statistici clare si exacte efectuate pe toate genurile de abateri, iar numarul sanctiunilor aplicate au crescut de la an la an.

In concluzie, aceasta impresie, este falsa si se datoreaza obsesiei romanului pentru capra vecinului, intrucat cand politistul te opreste pentru viteza, nu are decat doua maini si trebuie sa-ti intocmesca documentele necesare, deci nu poate sa opreasca toti carutasii/biciclistii/motociclistii ce trec in acel interval de timp. Si chiar daca ar fi posibil, nu e deloc recomandabil, deoarece exista si riscul sa te iei la bataie pe acolo cu domnul carutasi, multumita acestei "griji" privind gunoiul din ochii lui. Iar politistul trebuie sa aiba in vedere si astfel de aspecte.

Pricepi?

• Upvote 1

La primul tau comentariu te sfatuiesc sa citesti articolul 9 din legea nr.38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, in acest sens sunt participant activ la siguranta pe drumurile publice ca in teorie nu sunt foarte bun,OK! insa in practica eu sunt unul din soferii care evita cel putin 3 posibile accidente generate de "schumacherii" posesori de permis de conducere eliberat de DRPCIV = teorii. :doh:

La al doilea comentariu nu vreau sa copiez pe nimeni vreau sa fiim original si sa implementam normele noastre venite "de la firul ierbi" :emo-yessir:

Suntem in situatia asta datorita lipsei de implicare a PRACTICIENILOR!

Faptul ca stai in scaun si nu ai contact cu practica te face sa vorbesti ca NAPOLEON iesi in strada stai la volan 8 ore si apoi vorbim. :emo-box:

Iata un coleg al lui Dantaxi. Un monument al "particpantilor activi la siguranta pe drumurile publice".

copman nu vreau sa iti spun ce curatenie trebuie sa faci la tine in "gradina" ar fii tipic romanesc.

uite ce comentarii face eu despre colegii mei.

"Pentru "COLEGI" magarilor, gloabelor, zugravilor, tinichigiilor, cismarilor, bucatarilor, refuzatilor!!!!:)"

copman nu vreau sa iti spun ce curatenie trebuie sa faci la tine in "gradina" ar fii tipic romanesc.

uite ce comentarii face eu despre colegii mei.

"Pentru "COLEGI" magarilor, gloabelor, zugravilor, tinichigiilor, cismarilor, bucatarilor, refuzatilor!!!!:)"

Am uitat sa adaug "politistilor"

• Downvote 2