Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Amenintari pe internet / online, solutii?

Dany763
 Share

Question

• Membru

Salut!Asta seara am avut neplacearea de a ma afla in fata mesajelor amenintatoare ale  unui individ dintr-un sat de pe langa orasul in care locuiesc,ca:Citez:"Daca te mai uiti cumva spre ea sau vorbesti cu ea  sau cu Diana(alta fata) te bag in pamant,vin si te bat"" etc etc + alte amenintari si jigniri.Ceea ce spune el sunt afirmatii nefondate deoarece nu i-am facut nimic prietenei sale si nici amicei sale ...pare cam idiot (nu am vrut da jignesc...)dar..mna..totusi,acum va intreb,se pot lua ceva masuri in acest caz deoarece nu am nevoie de altercatii acum in ultimul an de liceu sau de cazier deoarece vreau la anul sa dau admitere la Cluj.Tin sa precizez ca am incercat sa mediez conversatia(am vorbit dupa tot pe facebook) spre un fagas normal si calm in care sa lamurim amandoi problemele care le are el cu mine dar din pacate nu s-a prea putut.Va multumesc anticipat!

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Un prim pas ar fi dezactivarea contului de facebook.

Fiind in ultimul an de liceu, ti-ar prinde bine ca timpul care ti-a ramas astfel liber sa il folosesti pentru invatat!

• Upvote 5

• 0
  • Membru

Un sfat foarte bun,dar contul nu-l folosesc des,iar cand il folosesc il folosesc pentru a comunica cu cativa colegi care vor sa sustina admiterea la Scoala de agenti din Cluj.

• 0

Facebook coopereaza cu politia in cazul incalcarii codului penal care atesta niste fapte cu caracter penal, care pun in pericol viata unui om. La ce ma refer? Ma refer ca daca ii vei da report, facebook va analiza situatia, iar in urma analizarii iti vor da un raspuns pentru ce trebuie sa faci. 

• 0

Să trăiţi ! De ceva timp,pe nişte bloguri : MIHAI VASILESCU,ARHIBLOG,ZOSO BLOG,sunt proferate insulte,se instigă la ură şi violenţă ba chiar şi la ameninţări cu moartea la adresa persoanelor nevaccinate.Nu mai ieşim din case ca să nu fim linşaţi de nişte descreieraţi ? Ne întoarcem la fascism şi la pogromuri ? Vă mulţumesc şi vă salut cu respect.

• 0

Vă mulţumesc din suflet pentru răbdarea de a-mi oferi aceste informaţii detaliate.Vă rog să mă credeţi că îmi este mai frică de aceşti bloggeri decât de virus.Eu am 60 de ani,soţia mea 63,şi suferim de afecţiuni cardiovasculare serioase incompatibile cu vaccinurile anti Covid.Mă înspăimântă vehemenţa bloggerilor respectivi şi aşa-zişilor comentatori.Stimă şi respect.