Jump to content
POLITISTI.ro

"Poliţia" locală şi armele de foc

pufiman
 Share

Recommended Posts

Zilele trecute mergeam pe stradă, şi ce mi-a fost dat să văd: doi comunitari cu glock (17 sau 19 n-am apucat să mă uit mai atent) la brâu. Iniţial nu credeam că aceşti poliţişti wannabe au dreptul legal de a purta arme de foc, dar după o scurtă căutare m-am lămurit.

Potrivit actului normativ, "structurile de poliţie locală sunt autorizate să procure şi să deţină arme letale de apărare şi pază", pe care le pot folosi „în caz de legitimă apărare, stare de necesitate ori pentru îndeplinirea atribuţiilor de serviciu".

Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Politia_locala_poate_folosi_arme_de_foc_0_419358681.html

Ce părere aveţi despre faptul că le dăm acestor gardieni, arme de foc LETALE?

Poate or fi şi pe la ei oameni compentenţi care au auzit de tactică poliţenească sau alte treburi, dar în condiţiile în care majoritatea angajaţilor au doar liceul şi probabil un curs de vreo 3 luni nu consider că e prudent să le dăm astfel de "jucării".

• Moderator

Esti prea exigent. :)

Daca nu stii, incluziv anumiti paznicii ai firmelor de paza au dreptul de a purta si folosi arme de foc letale. :doh:

Diferenta e ca acestia (atat comunitarii cat si paznicii), au dreptul de a folosi armele doar pe timpul executarii serviciului, legea nu le permite sa poata purta permanent asupra lor, ori sa aiba dreptul de as achizitiona arma letala personala.

Totuşi nu crezi că ar fi mai bine să fie dotaţi cu arme de foc neletale?

În plus, nu ţi se pare injust ca majoritatea din PR să aibă carpaţi, iar ei glock?

Edited by pufiman

Daca respectivele "gloace" erau cu corpul (crosa) albastra, erau cu munitie neletala si din cite am auzit (din surse de la ei) le-au cam folosit pina la limita lipsei de discernamint

Pina de curind, in Bucuresti, doar PC sector 3 mai aveau arme letale inchiriate (7.62 mm TT mod 1933 - dupa parerea mea mult mai puternic decit carpatiul) celelalte "politii" detinind armament propriu. Firmele de paza, urmeaza ca pina la sfirsitul anului sa predea armamentul inchiriat de la d.g.p.m.b/i.p.j.-uri, urmind sa-si procure armament letal din "alte surse".

Revenind la intrebarea retorica (cu care sunt foarte de acord)

"În plus, nu ţi se pare injust ca majoritatea din PR să aibă carpaţi, iar ei glock? "

Punem pariu ca daca s-ar achizitiona respectiva arma pentru toata politia romana, tot ar aparea discutii pe tema "de ce s-a achizitionat aceasta arma" ??

Asta pe linga faptul ca una este sa achizitionezi 100-200 de arme pentru o "locala" si alta este sa achizitionezi 50.000 (la cit estimez necesarul doar pentru POLITIE).

• Moderator

Nu stiti de ce au comunitarii Glock (ps: au arme letale, nu sunt cele de antrenament, cu crosa albastra)?

Pentru ca pana acum doi sau trei ani, armamentul letal pe care il foloseau conunitarii era inchiriat de la Politia Romana. "Desteptii" nostri (ma refer la sefii din directia de logistica) au inchiriat vechiturile de TT-uri din stoc (care oricum nu se mai aflau in dotare) pe bani foarte multi (determinand astfel pe comunitarii sa caute si alte solutii), iar veniturile realizate din aceste inchirieri, nu au fost investite pentru achizitionarea de armament mai nou si mai performant.

Dupa o perioada, cand legislatia a permis, comunitarii s-au desteptat si in loc sa inchirieze de la Politia Romana vechiturile de TT-uri pe sume exorbitante, au achizitionat in sistem de leasing Glock 19. In loc sa plateasca chirie, cu aceleasi sume de bani isi platesc ratele pt Glock-uri.

• Moderator

De ce nu le-or fi vândut și le-au închiriat? Cu ce luau pe ele, se puteau cumpăra niște arme mai de actualitate.

problema nu este de ca au comunitarii/gardienii/localii glock. problema este de ce avem noi parciurile astea de carpati mai batrane ca noi, arme depasite atat fizic cat si moral.

Punem pariu ca daca s-ar achizitiona respectiva arma pentru toata politia romana, tot ar aparea discutii pe tema "de ce s-a achizitionat aceasta arma" ??

Asta pe linga faptul ca una este sa achizitionezi 100-200 de arme pentru o "locala" si alta este sa achizitionezi 50.000 (la cit estimez necesarul doar pentru POLITIE).

Tin eu pariul ca nu aveti curaj sa achizitionati glock pentru toti politistii.

Va mai trece multa vreme pana o sa se faca ceva concret si corect in Politia Romana de catre Directia Logistica.

A stiu Glock nu da spaga cat fabricile de incaltaminte si imbracamite cu care ministerul are contract.

Parca intr-un top in milioane de euro publicat intr-un ziar din Bucuresti al sefilor de directii, seful de la logistica era pe locul 2 dupa seful de la Directia Medicala.

Sa fie pura coincidenta?

• Upvote 2

• Membru

mie nu imi trebuie neaparat glock, imi fac treaba si cu carpatiul, situatiile au fust putine in care a fost nevoie de el, dar nu a cedat la nevoie.

ca dotare e nevoie de altele, cum ar fi butelie de spray, d-aia mare sa imprastii cu ea in caz de nevoie 30-40 de scandalagii, nu sa stai sa te rogi de ei, sau sa te iei cu ei la bataie, si o lisa de 12 mm, care sa stea in masina , si cu care sa trage fara frica de a omora un om nevinovat.

:D

Edited by bozo

Avind in vedere ca discutia a ajuns sa dezbata probleme care nu prea ar avea ce cauta in aria publica, pot sa propun mutarea in aria rezervata strict cadrelor politiei ?

• Membru

Si ce e asa mare secret referitor la dotarea politiei cu un anumit model de pistol ? :huh:

Oricum, sa presupunem ca s-ar achizitiona un alt model de pistol pentru poltisti, il vor purta ascuns sa nu stie lumea ce pistol folosesc politistii?

• 5 months later...

politia locala este dotata cu pistoale Glock 19 (neletale si letale ), Cugir semi-automat , si o arma de vanatoare - semiautomata - la care se foloseste munitie neletala cu o bila sau 3 bile de cauciuc.

Edited by CmARIAN
  • Downvote 3

Cugir semi-automat , si o arma de vanatoare - semiautomata - la care se foloseste munitie neletala cu o bila sau 3 bile de cauciuc.

detaliaza putin ce intelegi (se intelege) prin cugir semiautomat ? masina de spalat, masina de cusut, pusca, pistol, pistol mitraliera, carabina, toate producindu-se cu brio la .... cugir, se pot naste controverse.

de asemenea si arma de vanatoare, poate fi foarte bine o pusca (cal .12 teava lisa), o carabina (teava ghintuita, cartus cu glont, calibre nenumarate) o arbaleta, un arc etc...

• Upvote 1

"dau din casa" si nu-i prea bine =))

nu stiu cum o fi acum de cind au gloace, insa pe vremea cind aveau tt-uri, consumul anual de minitie se situa in jurul valorii de 30 buc pe sector. credeti ca vre-unul din acele cartuse era folosit ca foc de avertisment sau mai sti, asupra vre-unui infractor periculos?

NE-GA-TIVV!!!!! utilizarea predilecta era "manevrarea accidentala" daca asa se poate denumi introducerea cartusului pe teava, de plictiseala in post, tentative de suicid, sau "foc accidental" asupra soacrei/prietenei, in urma unor neintelegeri.

• Upvote 1

se schimba cu ceva atitudinea daca dau exact detaliile armamentului? daca da, o voi face incantat si vom discuta despre performantele armamentului, SI NUMAI ATAT, fara a fi numit "localu" ( din motive care nu ma privesc )! daca da, sunt bucuros sa impartasesc din putina mea experienta si m-ar bucura enorm sa am ce invata de la voi.

PS: dincolo de numele institutiei suntem oameni. nu contest pregatirea dumneavoastra si nici nu ma deranjeaza cand imi este contestata pregatirea mea. la urma urmei, critica exemplificata nu poate fi decat constructiva. Si da, stiu exact detaliile armamentului cu care lucrez; si NU, nu tragem doar acele 30 ... sau cate cartuse estimati sa fie pe an. orice tragere in ultimii 2 ani a fost cu cel putin 40 cartuse / luna( inca depindem de fondurile locale ) in fiecare luna, in urma unui exercitiu zilnic de 1h ..uneori 2h de tragere "la rece"

Multumesc de timpul acordat si daca doriti sa continuati cu atitudinea ostila ma retrag de pe forum. ( nu aveti ce pierde...dar nici ce castiga ).

• Upvote 1
  • Downvote 4

si NU, nu tragem doar acele 30 ...

stimabile, insistent te rog sa mai citesti odata lent si pe silabisire, nu la foc automat, ce am scris. NU ma refeream la cantitatea de munitie folosita la tragerile de exercitiu/antrenament, ci CLAR la cartusele folosite in conditii NELEGALE!

in plus de asta, cantitatea mentionata de mine nu a fost ESTIMATA ci doar o totalizare a rapoartelor de completare a unitatii de foc, trimise de GP.

se schimba cu ceva atitudinea daca dau exact detaliile armamentului

nu-i nevoie sa cunosti detaliile exacte a le armamentului, doar denumirea reala/corecta.

de ex: ieri, intr-o discutie la expomil cu un reprezentant al uzinei CUGIR, mi-a prezentat panoplia de pistoale "model 74" atit ca fiind cal 7.65 mm, 9X17 mm, 9 mm gaze, cit si ca .32 acp, .38 acp si .... 9 gaze. asta da profesionalism ;)

sa continui, ca poate asa se mai clarifica unele lucruri. asa cum scriam mai sus

de asemenea si arma de vanatoare, poate fi foarte bine o pusca (cal .12 teava lisa), o carabina (teava ghintuita, cartus cu glont, calibre nenumarate) o arbaleta, un arc etc...

reiterez faptul ca o denumire "generica" poate naste ambiguitati. daca as mai despica firul in 5'nspe si as particulariza si tipul pustii cal 12 (clasica, bok, pompa, semiautomata) ai zice ca am ceva cu tine, si parol ca avind in vedere ca nu te cunosc, chiar nu as avea de ce ;)

• Moderator

Sunt curios care dintre locali au in dotare si folosesc aceea pusca/carabina/sau ce o fi, cu calibru de 12?

Unde si pentru ce o au in dotare?

Edited by Catalin

*Glockurile folosite pe timpul patrularii ( in orice scop presupus de un forumist mai devreme )

*Pistolul automat Cugir 9mm l-am folosit doar la unele cursuri de pregatire profesionala comune cu alte forte de ordine din oras. Nu este pentru a fi folosita in mod special in timpul misiunilor deoarece daca se impune folosirea unui astfel de armament cred ca o sa solicitam fortele abilitate pentru a rezolva situatia.

*Pusca Baikal MP 153 - 12,76 mm momentan suntem la faza de instruire cu privire la modul de folosire, putere de penetrare, recul, testam sa vedem cum ricoseaza bilele de cauciuc in diferite medii ( incaperi, camp deschis, pamant etc.), anduranta samd. . Oricum nu o folosim decat cu munitie neletala ( cartus cu o bila de cauciuc ...sau cu 3 ..depinde ). In curand ( cateva luni ) va fi scoasa pe strada in cazurile unor conflicte de amploare. pana una alta, Glock-urile isi fac treaba ( in special cele neletale ).

problema pustii baikal este ca la munitia cu o bila de cuciuc, incarcatura exploziva fiind mai "slaba" pentru a nu imprima bilei o viteza prea mare ( safety comes 1st ), nu arunca tubul afara si necesita o rearmare manuala. Nu stiu daca asa ar trebui sa fie, dar la munitia cu alice se rearmeaza singura.

ptr serhente G. nimeni nu s-a nascut invatat. Asta este si motivul pentru care am intrat aici, am ocazia sa invat ( dincolo de orice alte impedimente )

Edited by CmARIAN
  • Upvote 2

pai..."lucreaza psihologic" . De ex. in urma armarii si a somatiei verbale s-au supus toti care erau vizati de somatie. Pana acum n u s-a impus uzul de arma ( foc de avertisment sau tagere asupra auto/persoana/animal ) si sincer sper sa nu fie nevoie niciodata. Cu toate astea nimeni din echipa nu cred ca ar ezita sa faca uz de arma daca situatia o va impune.

Edited by CmARIAN