Jump to content
POLITISTI.ro

tomina

Exactitatea indicatiilor vitezometrului sau a altor sisteme de masurare a vitezei

Recommended Posts

tomina

Rusy ce as dori sa te intreb urmatorul lucru: am un gps si viteza de pe bordul masinii nu corespunde cu viteza masurata de gps prin satelit, de exemplu 50km pe bord sunt doar 42km pe gps.

Exista o diferenta de viteza in functie de marca masinii, daca e un bmw diferenta e mai mica, in cazul de fata fiind un logan. Intrbarea mea este care din cele 2 viteze este cea corecta dat fiind faptul ca gps foloseste minim 4-5 sateliti pt a determina pozitia si viteza de deplasare. Multumesc

Ps. Daca viteza indicata de gps cea corecta atunci mai cistig citiva km pe ora "legal".

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

xchelos

Rusy ce as dori sa te intreb urmatorul lucru: am un gps si viteza de pe bordul masinii nu corespunde cu viteza masurata de gps prin satelit, de exemplu 50km pe bord sunt doar 42km pe gps.

Exista o diferenta de viteza in functie de marca masinii, daca e un bmw diferenta e mai mica, in cazul de fata fiind un logan. Intrbarea mea este care din cele 2 viteze este cea corecta dat fiind faptul ca gps foloseste minim 4-5 sateliti pt a determina pozitia si viteza de deplasare. Multumesc

Ps. Daca viteza indicata de gps cea corecta atunci mai cistig citiva km pe ora "legal".

De fapt, nici una nu este neaparat reala. Pe de o parte, vitezometrul are o abatere in plus din fabricatie, deci iti va arata tot timpul mai mult decat viteza ta reala. Cu cat, depinde de masina. Acest lucru este facut pentru a preveni viteza excesiva. Cu toate ca stii ca vitezometrul are acea abatere, in trafic nu te mai gandesti la asta, deci mergi mai incet.

Pe de alta parte, sistemul GPS nu are o precizie prea mare. Eroarea de pozitionare este de pana la 10 m la sistemele civile, deci nu poti sa fii sigur nici de viteza afisata de aparatul gps, dar oricum e mai apropiata de viteza reala decat cea de pe vitezometru. Cu toate acestea, nu-ti recomand sa te bazezi prea mult pe asta. Gps-ul este destul de exact pentru calculul unei viteze medii, dar cand vine vorba de viteza instantanee e cu totul alta poveste. De exemplu, sa presupunem ca luam un interval de o secunda. La o viteza de 72 km/h faci intr-o secunda 20 de metri. Daca din cauza erorii de care am pomenit mai sus (eroare impusa intentionat din ratiuni de securitate) gps-ul considera de exemplu ca ai parcurs 25 m (lucru perfect posibil), iti va raporta o viteza de 90 km/h. Sau, daca masoara doar 17 m, iti va raporta 61,2 km/h, deci erorile pot fi destul de mari.

In concluzie, e bine sa tii minte ca "te minte" vitezometrul, dar sa fii constient ca viteza afisata de gps nu e neaparat cea reala.

LE: Ca sa lamuresc putin diferenta dintre viteza medie si instantanee, gps-ul e destul de exact cand conduceti cu viteza constanta, erorile apar de obicei cand sunteti in franare sau accelerare.

Edited by xchelos
  • Upvote 1

Rusy

S-a deviat de la subiect prea mult.

In general vitezometru masinii depinde de mai multi factori, de exemplu marimea cauciucurilor daca sunt mai mari bineinteles ca vei avea o viteza mai mare decat cea indicata pe bord.

La gps exista un mic delay de precizie, dar ca sa functioneze corect un gps trebuie sa aiba semnal de la minim 3 sateliti, in concluzie parerea mea este ca viteza rteala de deplasare este undeva la mijloc. Pe bord 60KmH, pe gps 50kmH, viteza reala 55 kmH.

Testat personal in acesta forma.

xchelos

de acord ca s-a deviat, dar o ultima observatie: gps-ul are nevoie de minim 4 sateliti ca sa-ti determine pozitia :) deci nu are cum sa-ti calculeze viteza nici macar cu 3. Pe scurt, ar fi suficienti 3 sateliti daca gps-ul ar fi sincronizat cu satelitii, ceea ce nu este posibil (satelitii au ceasuri atomice cu eroare foarte mica, iar gps-ul are un ceas mult mai ieftin, care are o eroare mult mai mare). Pentru a-ti determina pozitia, gps-ul achizitioneaza semnalul de la 4 sateliti si verifica pentru ce abatere de la ceasul sau intern cele 4 sfere se intersecteaza. In acest fel se si sincronizeaza cu satelitii.

Edited by xchelos

Florio

Imi cer scuze pt. off-topicul anterior,

Sunt sofer amator detinator de detector Bytrex LR-1045 cu gps incorporat pentru inregistrarea a maxim 50 de posibile locatii radar si posesor de GPS Smailo 2000 full Europa.

GPS-ul nu iti arata viteza cu care conduci daca nu are conexiune cu minim 4 sateliti.

Cu "activarea reinnoirii conexiunii semnalului satelit-gps la fiecare secunda" diferenta care iti este afisata intre ceasurile masinii si gps este de 6 km/h pana in 90 km/h si de 9-10km/h in cazul in care mergi cu 130km/h.

Sunt din Cernavoda si merg deseori pe autostrada,,, avand traficul mai liber si negrabindu-ma spre destinatie, am avut de nenumarate ori ocazia sa verific indicatiile vitezometrului si sa le compar cu gps-ul smailo si gps detectorului radar.

Poate ca e doar o intamplare ca amandoua gps-uri aratau aceeasi viteza.

Ca opinie personala, nu recomand depasirea vitezei aratata de gps in speranta ca exista sansa ca gps-ul sa arate 61 km/h si sa ai doar 59.

Gps-ul este ultimul avanpost inaintea amenzii :unsure: ,,,asa ca fa-l sa iti arate 58, daca tii cu buzunarul.

Tyson

Tot cam asa imi indica si mie gps-ul de pe telefon. La viteze moderate, diferenta fata de vitezometru este de 7-8 km/h, iar odata cu viteza creste proportional, nu din cauza ca gps-ul ar da eroare ci pentru ca asa cum s- a mai scris, vitezometrul este sa setat din fabrica sa arate putin mai mult, proportional cu cat creste viteza, din motive de siguranta.

In proportie de 99% pot sa afirm cu tarie, ca daca este sa alegi intre a da credit gps- ului sau a da credit vitezometrului, in cazul in care mentii o viteza constanta, si chiar daca accelerezi usor, cu un maxim de 10 km/h, pana in limita legala, desigur, te poti lua dupa gps ( intr- o zi senina, gaseste si 8-9 sateliti, dar pt viteza reala, trebuie mentinuta o viteza constanta). Cert e ca daca vitezometrul iti indica 90 km/h si cauciucurile sunt cele indicate in certificat, clar nu vei lua amenda.

Edited by Tyson

Rusy

S-a deviat muuuuult de la subiectul topicului, cei interesati de gps-uri si alte chichite deschideti un topic separat unde se poate discuta pe subiect.

Rog adminul sa-mi stearga acest post sau sa-l mute intr-o alta arie.

Administrator

Avand in vedere propunerea colegului Rusy am initiat un topic nou cu posturile in care se discuta despre:

Exactitatea indicatiilor vitezometrului sau a altor sisteme de masurare a vitezei

Este un subiect pe care il putem dezbate separat si am rugamintea la dvs. sa continuati discutiile pe aceasta tema aici.

Va multumesc pentru intelegere.

copjob

Pe bord 60KmH, pe gps 50kmH, viteza reala 55 kmH.

Testat personal in acesta forma.

Dacă indicatorul vitezometrului indica 60 km/h, cel al GPS-ului, 5o km/h, cum ai calculat viteza reala la 55 km/h? :hmmmt:

Elvis

Ia dati-ne niste probleme de Ciovica sau Titeica domnule copjob.Chiar ca sunteti omul orchestra va pricepeti la toate.