Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Tulburare de posesie

dumitruseverin
 Share

Question

Va salut cu respect. Am avut ghinionul sa cunosc un individ care se ocupa cu masini. Mai mergeam pe la el la garaj, imi petreceam timpul cu el, il mai ajutam cu ce puteam la masini. L-am considerat un prieten foarte bun. Stiind ca am o casa cu curte la Voluntari (nu este adresa mea de domiciliu, eu domiciliez in Bucuresti, sector 1), ne-am inteles sa-l ajut (fara bani, fara nici o pretentie) sa-si tina niste masini la mine in curte. Am dat dovada de o mare naivitate. El s-a oferit sa ma ajute prin casa (fara sa-i cer) pe la instalatiile sanitare, casa fiind nelocuita, mai erau lucruri de facut. A ajuns sa stea acolo cu mine aproape o luna de zile (sa ne ocupam - cica si de casa). El se considera ca la el acasa, in fine, n-am zis nimic (mare greseala). Practic a intrat pe sub pielea mea. Problemele au inceput cand a inceput sa-mi deranjeze vecinii, cu limbajul destul de colorat, vorbea tare in curte, cu cuvinte care nu se folosesc mai ales cand am casa si curtea intr-o zona linistita, cu oameni batrani cu probleme la randul lor etc. I-am pus in vedere de mai multe ori sa fie mai linistit, sa nu mai parcheze aiurea masini in fata curtii, am primit si o sesizare de la politie pe tama asta. Bun, intr-o seara m-am suparat, am vazut ca se comporta de parca e casa lui si i-am zis in fata sa nu mai faca el reguli la mine in casa si sa-si ia masinile si tot ce mai are si sa plece. Cum era spirtuit bine mi-a dat 2 palme la mine in casa. Am zis ca innebunesc. N-am dat in el, nu i-am facut nimic decat scandal pana l-am dat afara. E un om bolnav cu artrita, cu spondiloza la 32 de ani, si are probleme si la cap, altfel nu-mi explic cum de s-a comportat asa. Intre timp eu aveam masina mea (o dacie berlina) la garajul lui de pe langa piata Trapez, parcata nu in garaj, intr-o curte comuna. A doua zi i-am pus in vedere sa-mi aduca masina (cheile erau la el in garaj). Mi-a spus ca sa nu-l deranjez, ca o sa rezolve el cu mine cand o sa aiba chef si timp. A doua zi, era duminica m-am dus cu taica-meu - mi s-a permis accesul in curte - fiind curte comuna inchiriata de mai multe firme. Mi s-a deschis poarta sa intru mi s-a deschis poarta sa ies, si am luat masina cu alte chei, dat fiind ca e dacie berlina si mai aveam alte chei de la contacte stricate si broaste stricate din trecut (din 1977 avem dacii in familie).

- el a inceput sa ma ameninte, ca de ce am luat masina de acolo (masina mea, cu numele meu in talon, in cartea masinii, asigurata, itp valabil - totul in regula). Ca o sa primesc amenda ca am intrat in curtea aia (care nu e a lui, e curte comuna). Bun, a vazut ca nu i-a mers, a incercat cu altceva);

- m-a acuzat ca i-am indoit o capota la un Rover P5 (intamplare de acum 2 luni de zile) si ca o sa faca comanda de pe E-bay, ca sa-i dau 500 de lire pentru capota, 200 euro pt. vopsit si 200 ron manopera montat-demontat. Ca-mi face factura pe firma lui si ma pune in fata faptului implinit, si ca daca n-am bani o sa apeleze la avocati, o sa-mi puna casa sub sechestru si o sa mi-o vanda.

- povestea cu capota sta in felul urmator: in urma cu aprox. 2 luni de zile eram la garaj cu el si mai multi prieteni, si el ca de obicei s-a apucat sa umble pe la masini, a schimbat niste bujii la masina aia si a lasat-o afara cu capota deschisa. Masina aia avea niste balamale gripate, dupa ce a schimbat bujii cum spuneam, a lasat-o asa si s-a apucat in garaj sa mestereasca la un electromotor. Intre timp a inceput ploaia si m-a trimis pe mine sa-i inchid capota. M-am dus, am incercat sa-i inchid capota si am vazut ca nu se inchide, si ca se forteaza tabla capotei. L-am chemat, a incercat sa deblocheze balamalele, fara succes, a fortat capota si a indoit-o, a cocosat-o si a ramas inchisa cu luft. In primul rand nu sunt angajat la firmulita lui, n-are angajati, nu mi-a facut instructaj, nu mi-a spus de problema balamalelor (ca nu ma atingeam de capota lui), si pe moment, in seara aia a zis sa nu-mi fac griji, ca asta e, n-avem ce-i face, s-a indoit din cauza balamalelor gripate.

- m-a sunat apoi seara la 12 noaptea si mi-a pus in vedere ca am 20 de minute sa vin la curte sa-si ia masinile. Nu am mers pentru ca la ora aia am considerat ca e periculos sa merg singur, fara martori. I-am explicat prin mesaje acest lucru.

- in zilele urmatoare, vazand ca ma ameninta m-am dus la politia voluntari si am facut sesizare la politie explicand situatia, legat de faptul ca am o persoana care nu vrea sa-si ridice masinile din curte, si nu raspunde la telefon.

- am 4 masini in curte - 2 ale persoanei care ma ameninta si care a adus toate masinile pe platforma in curtea mea, si 2 ale caror propietari ii cunosc, si i-am contactat. Am facut tot posibilul sa informez oamenii de situatie, si am facut tot posibilul sa ajung la o intelegere amiabila, sa-i conving sa-si ia masinile.

- Am stabilit pana la urma o zi cu persoana sa vina sa-si ia masinile. Am avut martori, el a venit cu un propietar (e si el un baiat tanar, si vad ca nu iese din cuvantul celui care a adus masinile, mi-a fost prieten si acum a ajuns sa ma ameninte). Le-am deschis portile la curte si le-am dat cheile masinilor care ramasesera la mine in curte. N-au vrut sa intre in curte sa-si scoata masinile. Au avut pretentia sa le scot eu, dar eu nu am avut cum sa le scot, toate fiind stricate. Ei au venit cu aceeasi platforma cu troliu, eu le-am facilitat accesul in curte  si ei au spus ca nu intra in curte fara hartie de la notar. Dat fiind ca eu sunt singurul propietar, mai mult decat sa le deschid portile si sa le dau verbal un acord - n-am avut ce sa le fac altceva. Vazand ce se intampla am chemat politia. Politia a venit, a constatat ce masini sunt in curte, mi-au pus in vedere faptul ca i-am chemat degeaba, practic meritam o amenda pentru chestia asta. Ne-a legitimat pe toti, si domnul politist mi-a spus ca trebuie sa ne intelegem. La care eu am aratat portile care sunt deschise, si am repetat ce tot ii repetam individului cu masinile de o saptamana - ai acordul meu sa vii sa-ti iei masinile. Nimic. El fara hartie de la notar nu intra sa si le ea. Cand a adus masinile n-am facut proces verbal, n-am facut nimic scris cu el. Le-a adus, fara sa am vreo pretentie financiara sau de alta natura de la el. Individul a plecat cu platforma goala, asa cum a venit, fara nici un interes sa rezolve problema. Si acum ma ameninta ca i-am sechestrat masinile acolo. Individul este dupa parerea mea foarte abil in a manipula oamenii. Un fel de sociopat, e foarte impulsiv atunci cand e singur cu tine, si mielusel dar incapatanat si cu litera de lege in mana atunci cand sunt martori langa el. De fapt... eu il stiu, nu da 2 bani pe litera legii. Cat mergeam cu el trecea pe rosu, pe linia de tramvai, arunca gunoaie din masina pe sosea... totul e o minciuna la el, de fapt nu tine cont de nimic.

Intrebarea mea este: cum pot sa rezolv situatia asta? Puteam sa-i scot masinile afara din curte? Acum nu mai am cheile masinilor, ca primul lucru cand a venit a fost sa i le dau, ca sa inteleaga ca vreau sa rezolvam amiabil.

Cum sa reactionez la amenintarile potrivit carora ma face cu avocati, ca o sa am de plata executor judecatoresc etc. Daca nu-i platesc capota (pe care a si recunoscut in mesajele pe facebook - acum doar pe facebook pe chat mai comunica cu mine - si am un mesaj in care recunoaste ca el singur a indoit capota). Pana acum are o sesizare la politie, nu i-am facut inca plangere penala. Dar imi tine curtea ocupata, eu nu pot sa-mi bag masina personala in curte, din cauza masinilor aduse de el.

Stiu ca am scris prea mult, dar e o situatie complicata pentru mine, si orice sfat din partea dumneavoastra e important pentru mine. Va multumesc.

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Problema descrisa de tine este de natura civila nu penala. Daca nu intelege de vorba buna sa-si ia masinile din curte, mergi la un notar, ii transmite la domiciliu o notificare scrisa prin care ii da termen sa-si ridice masinile, iar in caz de nerespectare a termenului, tu esti indreptatit sa le scoti din curtea imobilului tau si parchezi undeva unde sa nu incurci circulatia, avand totodata dreptul de a-i cere despagubiri cu privire la cheltuielile ocazionate de scoaterea masinilor din curtea ta. In notificare i se va aduce la cunostinta ca nu-ti asumi raspunderea cu privire la asigurarea pazei si integritatii masinilor dupa ce le scoti din curte. In ceea ce priveste fapta de deteriorare a capotei de catre tine, este vorba de o distrugere din culpa care poate fi solutionata tot pe cale civila, prietenul tau avand obligatia de a proba faptul ca tu stiai ori iti putei da seama ca se va deteriora capota in modul in care ai procedat ca sa o inchizi. Este doar o parere personala.   

• Upvote 3

• 0

Multumesc pentru raspuns. Legat de capota aia, el si-a indoit-o singur, si am ca dovada discutia pe facebook, in care el recunoaste, el singur scrie ca a indoit capota. Daca indrazneste sa-mi faca o factura cu sumele alea (pe care n-am de gand sa le platesc), primul lucru - ma duc cu ea la OPC.

Pe langa asta daca ma da in judecata cum ca i-am sechestrat masinile, toate dovezile arata ca am incercat sa fac in asa fel incat sa ajung la o intelegere cu el.

- am mesajele telefonice si discutiile pe internet

- e o sesizare facuta la politie

- am dovada ca am sunat propietarii masinilor si i-am informat de situatie

- ba chiar am si dovada ca a venit si nu a vrut sa-si ia masinile + a fost chemata politia si s-a consemnat.

Greseala mea a fost ca inainte sa vina in ziua in care a aparut cu platforma - nu i-am impins masinile afara (ca aveam cheile lor). In schimb, atunci cand a venit, i-am dat cheile masinilor si i-am spus: "- Ia-ti-le tata, eu nu stau sa imping la vechiturile astea." Moment in care el a zis ca nu intra in curte fara hartie de la notar.

Ar fi simplu sa fac cum spune domnul Dragos, cu hartia la notar, problema e ca nu stiu cum sa scot fizic masinile alea, din moment ce nu mai am chei. Plus de asta s-a apucat sa demonteze o cobra (mercedes w123) si a ajuns masina aia fara usi, fara volan, sunt la mine in curte toate, dar... aia nu mai e masina de scos in strada, cred ca-i dispare in 2 secunde de pe strada.

El imi face lucrurile astea pentru ca dupa ce mi-a dat palmele alea si l-am dat afara din casa, vazand ca nu are nici un interes sa vina macar cu masina mea, nu mai zic sa vina sa-si ia masinile, ba mai mult ma si ameninta, am luat si eu legatura cu un prieten de-al lui si i-am adus la cunostinta ca baiatul asta i-a lovit o masina la firma, i-am aratat o poza cu autorizatia de reparatie (baiatul asta care isi tine masinile la mine in curte ascundea de vreo 2 luni de zile faptul ca a lovit o masina de firma). Eu am facut treaba asta pentru ca ma saturasem sa primesc amenintari, dar se pare ca l-am facut sa fie si mai inversunat. Nu era treaba mea sa ma bag in problemele lor, dar am facut si eu treaba asta la nervi ca sa zic asa.

Anturajul este tot si asta nu se va schimba

Au fost sau nu cu tine, ai fost sau nu cu ei

Nu mai conteaza unde, cand si in ce fel. :-)

• 0

Ca o completare, sa povestesc ce s-a mai intamplat: Ieri imi da mesaj baiatul cu BMW-ul si ma intreaba cand poate sa vina sa-si ia masina. Eu ii spun: si astazi, si intr-o ora (cat imi ia sa ajung la curte). Pana la urma a putut sa vina astazi la 12:00. In fine, vine cu cheile de la Dacie, care era bagata prima, imediat dupa porti si bloca toata intrarea in curte, si cu cheile de la BMW-ul lui. Vine cu 4 insi, eu le deschid portile, ei scot frumos masinile, eu inchid portile. Baiatul ma intreaba: nu bagam dacia inapoi. Eu: NU. Sa vina Stefan (persoana care a adus-o) sa o ia de aici.

Intrebare: am gresit cu ceva? Ei au venit cu chei, eu le-am deschis portile, ei au scos masinile. In momentul in care au vrut sa bage dacia inapoi eu am spus NU. (ca doar de aia e curtea mea, sa pot sa spun si nu). Eu nu am atins masinile, nu i-am scos eu masina in strada. Ei le-au scos. Am considerat ca dupa ce le-au scos... ii priveste. 

Acum mai am in curte 2 Cobre (mercedes w123-uri) dezasamblate, una e fara motor, alta cu usile demontate, mobila de bucatarie prin curte, un frigider ruginit... in fine, circul dupa lume ce mi-a lasat ala in curte... cum le-a pus - asa i le-am lasat. Ninge pe ele si nu-l interesaza. Casa mea e aglomerata la maxim si n-am unde sa i le adapostesc. N-am nici celofan sa le acopar, n-am nici bani sa-i cumpar. Era treaba lui sa se ocupe de lucrurile lui, nu sa le lase vraiste la mine in curte. Pe el nu-l intereseaza ca-i ninge in masini, treaba lui e sa-mi dea mie mesaje de amenintare pe telefon. Pana si domnul politist care a venit atunci si-a dat seama, si ne-a spus ca din comportament nu pare sa fie un om zdravan la cap. Asta dupa ce-a plecat. Adica ce om sanatos la cap vine cu platforma, ii deschid poarta, ii dau cheile de la masini si nu vrea sa-si mai ia masinile? Eu acum imi dau seama... probabil n-avea unde sa le duca, a vazut ca i-am dat cheile si a dat-o la intors, dandu-i cheile (masinile erau incuiate in prealabil) nici nu mai aveam cum sa-i scot masinile afara. Acum s-a rezolvat, au iesit masinile intregi, cu propietari, si au mai ramas cazanele lui decompletate pe care pot sa le trag afara cu masina mea. Problema e ca or sa-i dispara in 5 minute din fata curtii (le iau "comerciantii" de fier vechi una doua).  

Cat despre notificarea la notar... nu i-am facut. Sincer... n-am nici timp si nici tragere de inima sa cheltuiesc bani la notar pe spinarea unui escroc de 2 lei. El oricum e notificat de ce se intampla acolo, el oricum stie, i-am dat si mesaj astazi: "vezi ca au venit baietii si au scos BMW-ul si Dacia. Vino si i-ati dacia din strada." E notificat el de 2 luni de zile aproape ca trebuie sa-si ia troacele din curtea mea... Stie foarte bine, dar de rea ce e carnea pe el prefera sa-mi faca zile fripte. Pentru ca cine ma intreaba de ce m-am suparat cu el, raspund foarte simplu: n-am nimic de ascuns - era beat in casa mea, si cand l-am rugat sa se comporte si el ca un om normal, m-a luat la palme in casa mea. Si va dati seama si dumneavoastra, cum ii pica "maaarelui restaurator de masini" toata treaba asta. Eu nu dau 2 bani pe reputatia lui, daca era om, stia sa se comporte ca un om.

• Downvote 1

• 0

Va salut cu respect. Un update, in anul de gratie 2015. Si acum am masinile alea in curte. :)) Individul a fost chemat la politie, a dat o declaratie si o scuza penibila pentru care nu a putut sa vina cu platforma, stiu asta pentru ca am dat nas in nas cu el la sectia de politie, n-a avut curaj sa zica nimic. Plangerea mea s-a "solutionat" cu promisiunea tzeparului de a isi lua agregatele (ce deja au intrat in pamant cu rotile) si cam atat. Acu 2 saptamani ma suna disperata doamna cu dacia 1300. Ca nu mai stie nimic de masina ei din februarie. I-am dat doamnei toate datele pe care le aveam la dispozitie legat de acest (dati-mi voie sa-l numesc) element antisocial - ca sa nu-i mai zic tzepar infractor cum merita, cu precizarea ca ar fi indicat sa-l reclame cat mai repede la politie, iar eu cu mare drag sunt dispus sa fiu prezent sa dau declaratii.

O singura nemultumire cu privire la situatia doamnei am. Anul trecut cand am luat legatura cu dansa am subliniat faptul ca e important sa vina sa vada unde este masina, si sa o ridice personal cu o platforma (n-avea acte valabile, motor gripat). Sa nu aiba incredere in elementul perturbator. Dupa ce am scos masina din curte, individul tzepar element perturbator a venit, a luat masina de pe strada si evident nu a mai fost problema mea, avand in vedere ca propietara nu s-a interesat sau... a tinut cont de minciunile infractorului. In momentul in care ai o masina in curtea cuiva important e sa discuti cu propietarul curtii. Sa vii personal sa vezi care e treaba.