Jump to content
POLITISTI.ro

EdyAlex7

In ce conditii pot face o academie de politie in america fara cetatenie

Recommended Posts

EdyAlex7

In ce conditii pot face o academie de politie in america fara a avea cetatenia la incep dar dupa optinand-o. Va rog cine stie sa imi raspunda in detaliu ce as putea sa fac doar sa ajung politist intr-un stat american.  :)

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

danpin

Cunosti lb. engleza mai bine decat romana?

• Upvote 3

razvan0209

Trebuie sa ai cetatenie ca sa poti devenii politist in U. S. A.

rahor2012

Nu zici unde esti acum, ce statut ai...

Raspunsul este relativ simplu: Vei putea parcurge programul de formare al unei academii de politie din US daca esti selectat pentru angajare de catre o agentie de aplicare a legii din US.

Cum poti fi selectat? Exista urmatoarele variante

A. esti in Ro si ai vrea sa...... - trebuie sa ajungi mai intai in US

B. esti in US

B.1. ai un statut legal altul decat "legal permament immigrant" adica ai viza de turist, student... - trebuie sa iti schimbi statutul legal 

B. 2. ai statutul de legal permament immigrant 

B.2.1 - unele agentii de aplicare a legii locale accepta non-citizens cu conditia sa ai rezidenta in zona lor. te interesezi la fiecare agentie in parte. din cate stiu LAPD, Chicago PD, Hawaii CP, accepta non-citizens cu diferite conditii

B.2.2 - vrei neaparat intr-o agentie federala - trebuie sa fii cetatean. una dintre modalitatile accelerate de a obtine cetatenie daca esti legal permament immigrant este sa te inrolezi in US Army. Experienta din armata iti va aduce puncte in plus la procesul de recrutare in orice agentie de aplicare a legii.

Detalii gasesti suficiente prin simple cautari cu amicul google.

Edited by rahor2012

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• scooby88
      By scooby88
      Vând set de manuale și culegeri de teste pentru pregătire în vederea susținerii examenului de admitere la Academia de Poliție. Acestea m-au ajutat să obțin media 9,20 la admitere.

Pachetul include:
      Istorie - cele 7 manuale alternative de istoria românilor, 
      - Sinteze de Istorie de Lucia Novac, 
      - 2800 de întrebări din Istorie de Ludmila Petrescu + sinteze din fiecare temă realizate de mine în format Word și cronologia completă.

Gramatică - Gramatica limbii române pentru examene de Al. Petricică - noțiuni teoretice și exerciții aplicative
      - Gramatica limbii române pentru examene - 2800 de grile tematice. 

Limba engleză - Manualul English Grammar de Mihaela Stârceanu,
      - Teste grilă de limba engleză de Mihaela Cherecheș, 
      - 1600 de teste grilă de Mona Arhire și Anamaria Micu.
      Cărțile se vând doar în set complet.
      Preț - 350 lei (include transportul prin curier). 

• Adrian2
      By Adrian2
      Sunt agent și în urma susținerii examenului de admitere am intrat la Academie la forma de învățământ "la zi". În urma acestui fapt mi-am suspendat activitatea pe 3 ani. Întrebarea mea este dacă pot beneficia de solda de agent în aceste condiții , știu ca în M.Ap.N subofițerii sunt plătiți cu solda avuta înainte ,dar fără norma de hrana si ma gandeam ca poate exista si in M.A.I o reglementare in acest sens .Mentionez ca sunt scolarizat tot pentru nevoile M.A.I pentru aceeași arma !
    • scooby88
      By scooby88
      Vând set de cărți pentru pregătire în vederea susținerii examenului de admitere la Academia de Poliție.
      Pachetul include: Istorie - cele 7 manuale alternative de istoria românilor, Sinteze de Istorie de Lucia Novac, 2800 de întrebări din Istorie de Ludmila Petrescu + sinteze din fiecare temă realizate de mine în format .doc și cronologia completă.
      Gramatică - Gramatica limbii române pentru examene de Al. Petricică - 2800 de grile tematice, Gramatica practică a limbii române de Ada Iliescu + un caiet cu anumite excepții și neologisme
      Limba engleză - Manualul English Grammar de Mihaela Stârceanu, Teste grilă de limba engleză de Mihaela Cherecheș, 1600 de teste grilă de Mona Arhire și Anamaria Micu.
      Preț - 200 lei. Cărțile se vând doar în set complet, cu precizarea că individual, cărțile au costat peste 300 de lei în total. Acestea m-au ajutat să obțin media 9,20 la admitere.
      Tel. 0742 558959. Mulțumesc!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.