Jump to content
POLITISTI.ro

dorian

Clubul poliţiştilor

Recommended Posts

dorian

Am trecut de foarte multe ori prin mun. Buzău și am văzut că există un Club al Polițiștilor. Nu știu dacă mai este de actualitate, dar pe clădire există încă o pancarta cu acest înscris.

Întrebarea mea este dacă mai există în țară așa ceva și care este procedura de înființare. Mi-ar fi de ajutor să aud niște sfaturi concrete de la cei care au cunoștință sau au luat chiar parte la înființarea unui club al polițiștilor. :emo-yessir:  

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

danpin

Doar afara-i vopsit gardul :)

Intr-adevar, spatiul respectiv apartine Politiei Buzau, inauntru functioneaza o sala de conferinta si cateodata este transformata in spatiu expozitional.

Candva exista si o masa de biliard dar nu cred ca mai este.

In prezent acolo functioneaza Centrul de Prevenire a Criminalitatii Buzau.

Edited by danpin
  • Upvote 1

pashaman

Mai este si in Bacau o astfel de locatie, insa n-am fost niciodata pe acolo :(

25tess

Acolo au loc doar conferinte, intalniri cu presa etc.

bmnicu

Sunt curios dacă există în țară vreun bar  unde să se permită accesul exclusiv polițiștilor. A fost o tentativă la Constanța acum vreo zece ani (Cop's Club) dar au murit repede.

Este visul meu să pun umărul la așa ceva, în 2006 am fost în Budapesta într-o locație de acest fel, numită 112, mi s-a părut o idee super și sper ca într-o zi să existe și la noi un astfel de club/bar unde să intri în baza legitimației MAI, sau să fie gradul de relaxare financiară atât de mare încât să intre doar POLIȚIȘTII!

• Upvote 3

Catalin

bmnicu nu o să apucăm noi să vedem aşa ceva la noi. Trebuie să treacă multe generaţii prin Poliţia asta până ce o să existe acel spirit de castă, până ce poliţiştii vor fi uniţi. Încă avem mulţi colegi ce sunt tributari unei mentalităţi învechite. Nu e de mirare că un astfel de club nu a rezistat prea mult. Sunt mulţi colegi tributari invidiei prosteşti, lipsită de vreo logică. 

radian

Simpatica ideea...si eu m.am gandit o perioada la ea...ca afacere de familie...mai mult un hobby.Imi aduc aminte cu placere de 112,dar sa stii ca ultima data cand am fost acolo(prin 2011)arata deplorabil si nu se mai facea selectia clientilor...sunt curios astazi ce-o mai fi de el.

As pune si eu umarul la proiectul asta!poate stam de vb la o cafea sa.l analizam un pic!

bmnicu

Bine, Cătălin, lasă că deschid eu și te aștept la deschidere! :)

@Radian:  cu cea mai mare plăcere, vin destul de des la București, lasă-mi nr de telefon și sigur bem o cafea

dorian

Ideea este sa se poate infiinta o organizatie non-profit care sa administreze acest club. Nici unul dintre noi, avand calitatea de politist, nu putem administra un SC,deci imi este greu sa cred ca poate lua fiinta un club gen pub in care s-ar consuma alimente sau bauturi de orice fel. Cadrul legal care sa sprijine aceasta idee nu exista.

Altfel spus, iti trebuie o locatie pt.care sa nu platesti chirie, accepti donatii si sponsorizari, eventual implici sindicatele si CNP-ul si virezi cei 2% la aceasta organizatie.

Poate fi un loc de relaxare si intalnire in afara orelor de program chiar si cu familiile.

Nu stiu cat de realizabila aceasta idee dar parerile pot curge si poate gasim o solutie impreuna. Ma gandesc doar ca ar fi un lucru benefic.

CITADELA

La Madrid exista o carciuma, administrata de un fost politist, in zona centrala, la cativa metrii de o sectie. Barul are un nume comun, insa in interior se vede clar ca este adresat politistilor: embleme, trofee, fotografii, chiar si o rampa de la o masina de politie americana. Clientela se selectioneaza "natural", fara sa fie nevoie de a te legitima la intrare. Acolo vin si vecinii din cartier sa bea o cafea ori o bere pentru ca stiu ca nu intra ¨fauna¨, dar mai ales politistii de la comisariatul de zona, preturile fiind ceva mai ieftine decat la oricare bar, insa atmosfera atrage mult mai mult decat reducerile!

Si pe drumul spre Belgrad, daca treceti pe la Portile de Fier si virati la dreapta, spre Pozarevac, o sa intalniti pe malul Dunarii localitatea Golubac; chiar in centru, vis-a-vis de sediul politiei se afla faleza si un bar, langa magazinul alimentar. Acesta este al unui fost politist din localitate, care stie sa aiba grija de fostii colegi!  :clip:

• Upvote 1

Sache

Am trecut de foarte multe ori prin mun. Buzău și am văzut că există un Club al Polițiștilor. Nu știu dacă mai este de actualitate, dar pe clădire există încă o pancarta cu acest înscris.

Întrebarea mea este dacă mai există în țară așa ceva și care este procedura de înființare. Mi-ar fi de ajutor să aud niște sfaturi concrete de la cei care au cunoștință sau au luat chiar parte la înființarea unui club al polițiștilor. :emo-yessir:  

Initial, acest local era destinat relaxarii politistilor. Existau mese de biliard si, daca imi amintesc bine, era si o masa de tenis de masa. Deasemenea se puteau consuma bauturi alcoolice si racoritoare, dar se comandau si unele feluri de mancare, fiind amenajata si o bucatarie. "Minunea" asta a durat pana cand a devenit sef al IPJ Buzau colonelul Iaru Ion, un idiot si jumatate, un infractor. Acesta a transformat acest club intr-un loc in care aveau loc chefurile sefilor, inclusiv cu alti inspectori sefi. Dupa plecarea acestuia (din pacate, nu pe lumea cealalta) s-a ales praful de acest loc, fiind total abandonat. Apoi a avut diferite utilizari, iar in momentul de fata este folosit de cei de la Prevenirea criminalitatii pentru intalniri cu diferite ONG-uri sau persoane.

S-a ales praful de o initiativa laudabila, care ia apartinut, daca nu ma insel, regretatului colonel Ion Sultanescu. Un politist adevarat!

Titlul actual "Clubul Politistilor" nu are nicio legatura cu ceea ce a fost candva.

Catalin, ai mare dreptate! La noi nu exista spiritul de casta si nici nu va exista prea curand. Avem "colegi" care sunt prieteni foarte buni, de exemplu, cu cei de la locala, si nu sunt prieteni cu alti politisti sau, si mai grav, ii dusmanesc pe unii dintre ei.

Sansele de avea un astfel de loc pentru noi, ca in filmele americane, ca sa folosesc un cliseu, sunt foarte reduse in conditiile actuale, cand ne uram unii pe altii, cand ne invidiem unii pe altii, cand ne turnam unii pe altii, pentru ca asa vor cei care ne conduc, sa ne dezbine!

P.S. Sustin cu tot ceea ce pot o astfel de initiativa, chiar daca este in alta localitate!

dorian

Mai intai sa o sustinem cu idei si apoi sa trecem la fapte. Ar fi frumos sa avem un loc al nostru. Poate asa nu ne mai acuza sefii ca fraternizam cu infractorii cand intram intr-un local.