Jump to content
POLITISTI.ro

Uniforma si insemnele distinctive ale politistilor romani

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Uniforme de ceremonie

• Chestor
    post-2-126571465197_thumb.jpg post-2-126571465278_thumb.jpg post-2-126571465328_thumb.jpg
  • Comisar
    post-2-12657146548_thumb.jpg
  • Inspector
    post-2-126571465386_thumb.jpg

Uniforme de reprezentare
    • Chestor
      post-2-126571507788_thumb.jpg
    • Comisar
      post-2-126571507841_thumb.jpg
    • Inspector
      post-2-126571507916_thumb.jpg
    • Agent
      post-2-126571507553_thumb.jpg post-2-126571507611_thumb.jpg post-2-126571507491_thumb.jpg post-2-126571507438_thumb.jpg post-2-126571508003_thumb.jpg

Uniforme de seviciu

post-2-126571601907_thumb.jpg post-2-126571601724_thumb.jpg post-2-12657160185_thumb.jpg post-2-126571601795_thumb.jpg

Insemne distinctive

[*]imracaminte

post-2-126571601665_thumb.jpg

[*]coifura

post-2-126571601589_thumb.jpg

• 2 weeks later...

Cataline ne-ai facut o prezentare a lor mai pe larg sau ti se pare ceva ce ar trebuii modificat ? Ca o parere personala cred ca , cele reprezentind corpul agentilor de politie ( ma refer la grade )puteau sa fie putin mai frumoase ca reprezentare ,acum sunt destul de simple . <_<

• 2 months later...
  • Moderator

Un comunicat de presă interesant al ministerului:

La iniţiativa M.A.I. a fost adoptată ieri, în şedinţa de Guvern, o hotărâre pentru modificarea şi înlocuirea Anexei 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1061/2002 privind stabilirea uniformei, echipamentului specific, însemnelor distinctive, insignei şi documentului de legitimare pentru poliţişti, republicată.

Anexa respectivă a fost introdusă în anul 2009, prin Hotărârea Guvernului nr.683/2009, şi a prevăzut noi modele pentru uniformele poliţiştilor, înlocuind astfel anexa cuprinzând modelele uniformelor de până la acel moment.

Ca urmare a hotărârii adoptate în şedinţa de Guvern de ieri, vor rămâne în vigoare modelele de uniforme stabilite anterior anului 2009.

• 3 weeks later...

Da, deci s-a schimbat schimbarea! Ce ma mira e cum de le-a venit, in ceasul al doispilea mintea la cap! Probabil ca ala de vroia sa faca un ban gramada cu schimbatul uniformelor nu a "sarit" indeajuns cu parandaratul! Alta explicatie nu vad! Au lasat ei din mana bunatate de ban public ?!

• Moderator

Din ce am auzit, in unele judete deja au fost inlocuite cateva articole de la uniforma de ceremonie. Nu-i asa?

Din ce am auzit, in unele judete deja au fost inlocuite cateva articole de la uniforma de ceremonie. Nu-i asa?

In tarlaua unde dau eu cu sapa nu s-a schimbat nimic, pentru ca, oricum nu aveam cu ce....Articolele noi nu au venit asa ca...

• 3 weeks later...

Daca e vorba de Ordinul 236 din 30 septembrie 2009 acesta a fost publicat in MO 740 din 30 octombrie 2009 (in care au fost publicate si regulile de aplicare).

Cand l-am citit nu am remarcat mari diferente fata de uniforma actuala.

- pentru toti se adopta uniforma bleumarin-indigo,

- camasile-bluza sunt numai bleu (fara bleumarin sau alb)

- cravata parca era uni tot bleumarin-indigo.

• 4 weeks later...

Am remarcat ca s-au schimbat caschetele, in sensul ca in loc de culoarea bleu (nu ma refer nici la cozoroc, nici la partea superioara, ci la partea de mijloc, banda aceea, cu impremeuri de frunza de stejar sau ce-or fi).

Pana acum decat la politistii de la rutiera, in Bucuresti am remarcat schimbarea asta. Se inteleg ca e una generala, adica si pt celelalte formatiuni?

In orice caz.... nasol... seamana cu cele de jandarmi si comunitari. Si asa se imita destul de mult restul uniformei de pol (in special cea de vara a jandarmilor)... acum si cascheta.

Miadry nu o sa-i faca in viata lor pe toti jandarmi indiferent cum ai imbraca . Sunt diferente mari de pregatire, de caracter si altele . :ner:

Nu am apucat sa termin fraza :rolleyes: . In loc de bleu au pus gri.

nr_3008_faza_zilei.jpg

3089701_1234792395.gif

Deci a ajuns cascheta de politie in genul aleia de jandarmi. Singura diferenta, care nu e vizibila pt necunoscatori e cucul. :P

Ma rog, nu era nimic important. Doar o curiozitate

Edited by bendar

• Membru

din cate vad e cam aceeasi cascheta care era si in '97- '98, diferit fiind doar cucul din material textil in loc de metal, mai au sa revina la uniformele cu geci gri si pantaloni bleu-marin cu vipusca bleu.

• Moderator

bendar nu se schimba nimic la uniforma politistilor, implicit nici modelul sau culorile caschetei. Poti vedea cum arata uniforma aici: Uniforma politistului

Probabil, ai vazut un politist de frontiera ... :)

frontierabihorvamabors8.jpg

Cred ca nu se va schimba nimic, pe criza asta si cu inundatiile astea, oricum la nivel european s-a propus ca toti politistii sa aibe uniformele bleu, chiar si politistii germani au inceput sa schimbe uniformele verzi in cele bleu iar noile passaturi care au intrat in dotarea lor sunt cu imprimeul bleu, bineinteles totul se schimba din mers pentru a se obisnui lumea cu noile uniforme.

http://sbdsgn.de/archiv/0201-corporate-design-der-polizei/

Edited by Rusy

Probabil, ai vazut un politist de frontiera ... :)

Ooooo da, politist de frontiera in centrul unei intersectii din Bucuresti. Inteleg ca sunt "mic", dar 2 ani de academie m-au facut sa disting uniformele. Macar cu atata lucru sa plec din scoala. :blink:

Cei din Bucuresti pot sa-mi confirme. Inclusiv cadre din Academie, care sa zicem ca au trecut in corpul ofierilor superiori si au trebuit sa-si schimbe caschetele, primind de genul celor de care v-am zis.

In fine, era o curiozitate

• Upvote 1

Nu mai sunt, dar eu zic ca ideea de a purta tricouri nu a fost rea, iar sepcutele puteau sa ramana si sa fie purtate in activitati desfasurate in zonele de agrement. Pacat ca nu au ramas tricourile era o o tinuta mai lejera pe timp de vara.

• 4 weeks later...

Ooooo da, politist de frontiera in centrul unei intersectii din Bucuresti. Inteleg ca sunt "mic", dar 2 ani de academie m-au facut sa disting uniformele. Macar cu atata lucru sa plec din scoala. :blink:

Cei din Bucuresti pot sa-mi confirme. Inclusiv cadre din Academie, care sa zicem ca au trecut in corpul ofierilor superiori si au trebuit sa-si schimbe caschetele, primind de genul celor de care v-am zis.

In fine, era o curiozitate

Modelul 2010 de cascheta, cel putin la Brigada Rutiera, renunta la bentita bleumarin si este inlocuita de una alba, nu gri.

• 7 months later...

Unde pot găsi o uniformă neagră de ceremonie, cu toate accesoriile? Se poate comanda de undeva?

• 1 month later...

Eu am bluzonul interior de la completul modular precum si impermeabilul de culoare bleumarin fara verdele acela...Este adevarat ca sunt inca la scoala, dar in momentul in care ni s-au dat, ni s-a ca acesta este modelul nou pe care il vom avea cu totii cand vom termina..(doar o parte din elevi au modelul acesta).Este ceva in genul uniformei politistilor comunitari :naughty: ....

• 4 months later...

Nu vreau sa deschid alt topic privind dotarea asa ca o sa va pun aici o intrebare legata de caschete.

Stand prea mult in soare doua din caschetele mele s-au ingustat. Si nu sunt singurul cu asemenea probleme. Vreau sa stiu daca cunoaste cineva vreo modalitate de a le largi la forma initiala. Vreo solutie, ceva.....

• Moderator

Cauta o ceaprazarie si roaga-l pe mester sa incerce sa-ti largeasca putin acoperisul, stiu ca au un fel de presa care intinde marginea sepcii.

O alta solutie mai usoara e sa mergi sa te tunzi :lol:

:emo-yessir:

Edited by danpin
  • Upvote 1
  • Downvote 1