Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Poze la masini parcate neregulamentar !

Dio
 Share

Question

Buna , am creat ieri o pagina pe un site de Socializare cu Parcari neregulamentare din orasul Satu Mare , vreau sa va intreb daca postez acele poze pe pagina risc sa patesc ceva? Adica de exemplu daca ma vede proprietarul in timp ce ii fac poza la masina lui poate sa imi spuna ceva? Daca ma ameninta ce pot sa ii spun? Daca politia se leaga de mine ce sa le spun?

Chiar am nevoie de ajutorul vostru , vreau sa fac ceva serios din aceasta campanie in orasul meu...

Va multumesc , astept pareri/sfaturi !

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Membru

Daca tot vrei sa faci tu asa pe justitiarul si vrei sa rezolvi si alte nedreptati grave in tara asta precum parcarile neregulamentare  :wacko:  du-te fain frumos la o sectie de politie si intreaba cum poti sa fii voluntar si sa faci munca de voluntariat la Politie.  

Sau ... asisti la comiterea unei contraventii sau infractiuni, iar un politist iti cere sa fii martor in procesul-verbal pe care il intocmeste, ofera-te cu mare drag, ca patagus care face poze la masini parcate neregulamentar si caruia ii tremura chilotii in timp ce face asta ca poate ii prinde proprietarul, dar in spatiul virtual pe facebook e mare zmeu, poate sa fie oricine. Nu ma refer la tine evident, ci in general vorbind :D

Asta ca tot suntem noi mari justitiari si integrii.Sper sa stai bine cu ficatul si cu dantura ca poate te prinde un nemernic de genul asta care parcheaza neregulamentar si nenoroceste lumea facand asta si poate n-o sa-i convina ca-i fotografiezi tu masina personala, poate si pe el si le pui pe "reteaua de socializare" cu tot cu nr de inamtriculare.

Stii cum zic americanii si zic foarte bine - GET A LIFE.

• Upvote 2

• 0

Buna ziua,

Vin cu rugamintea la dumneavoastra de a ma invata ce pot face daca veciunul din stanga mea la locul de parcare de resedinta imi blocheaza accesul in autovehicul?

Trage masina lui foarte aproape de usa din stanga a autoturismului meu.

Am stat de multe ori cu el de vorba sa ne intelegem amiabil si tot degeaba.

Vreau sa stiu i se pot aplica amenzi, la cine sa apelez etc.

• 0
  • Moderator

Ai incercat sa parchezi tu masina invers?

Adica usa pasagerului sa fie spre masina lui?

• Upvote 4

• 0

Buna , am mai facut un topic pe acest subiect , dar nu am primit un raspuns care sa imi spuna daca este legal sau nu .

Am o pagina de socializare cu parcari neregulamentare , si am postat poze cu masini parcate neregulamentar si am lasat numarul vizibil , aseara mi-a scris proprietarul ca depune plangere daca nu sterg pozele pentru ca este lege care nu imi permite sa ii fac vizibil numarul .

Eu m-am documentat putin , si am aflat ca este legal sa faci poze pe domeniul PUBLIC . (dar el spune ca nu)

Este vorba despre articolul 677/2001

Deocamdata am sters poza , pana ma asigur ca are dreptate acest Domn' , dar dac voi imi confirmati ca nu este adevarat am sa o postez dinou.

Ma mir cum de celalalte pagini asemanatoare din tara nu au avut probleme/reclamatii .

Nu stiu cum sa procedez in momentul de fata , am nevoie de ajutorul vostru .

Intrebarea : Daca ii las poza cu numarul de inmatriculare , si el depune plangere ce risc sa patesc si de ce ?

Vreau mai multe detalii , si sa aflu tot ce pot despre aceasta treaba . VREAU sa imi continui activitatea pe vitor si sa stiu cum sa ma apar daca este legal .

Va multumesc !

• Downvote 4

• 0
  • Moderator

Eu m-am documentat putin , si am aflat ca este legal sa faci poze pe domeniul PUBLIC . (dar el spune ca nu)

Unde scrie treaba asta? În ce sens te-ai documentat, ce act normativ ai studiat?

• 0

Nu am studiat nimic , doar ca mi se pare foarte LOGIC sa faci poze pe DOMENIU PUBLIC , atata timp cat nu sunt indicatoare cu FOTOGRAFIERAE INTERZISA SAU ALTE CELE !

Eu vreau un raspuns daca este adevarat ce spune acel domn , nu cu ce m-am informat eu..

• 0
  • Moderator

Dio de unde ştii că alte asemenea pagini nu au probleme de acest gen? Ai făcut o statistică? Te-ai interesat pe la toate parchetele din ţară să vezi dacă mai există plângeri de acest gen? Ce te face să fii atât de sigur şi să te miri?

Edited by Catalin