Jump to content
POLITISTI.ro
maryloo

În cât timp se primeste avizul de poliţie judiciară?

Recommended Posts

maryloo

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema. Sunt in curs de mutare de la o politie municipala de la biroul de ordine publica la un post de politie rurala si pentru asta mi s-a spus ca mutarea se va definitiva dupa primirea avizului de organ judiciar. Stie  cineva cat timp poate dura aceasta procedura? Ar putea dura mai mult de 2 luni? 

Ecou

Depinde de parchet...

Poate dura o luna sau chiar mai mult...

istoricu2

din cate stiu eu, avizul pentru judiciar se da de catre procurorul general, dar depinde cat de repede se va misca seful sectiei rurale la care te duci. adica el trebuie sa intocmeasca anumite documente prin care solicita sa ti se acorde calitatea de politist judiciar :emo-yessir:

• Upvote 1

zzabest

In cazul meu au trecut 8 luni de cand s-a facut solicitarea pana cand am primit avizul. Din august 2013 pana in aprilie 2014.

• Upvote 1

Ben

La mine a durat 4 luni. Depinde de cat de repede se misca ai tai si ulterior cei de la Parchet. La Iasi in 2012 chiar a fost o surpriza sa testeze promotia de la Campina si abia apoi in urma promovarii examenului sa le dea avizul. Nu stiu ce s-a mai intamplat dupa.

bundesgrenzschutz

La mine a durat 12 luni...  :shock:

maryloo

Tin sa specific ca Serviciul mru deja a intocmit documentele necesare solicitarii acestui aviz. Sper totusi sa nu dureze chiar atat de mult. Va multumesc ptr raspunsuri.

cs777

Cand am primit avizul de politist judiciar, de la momentul raportului, pana la sosirea avizului a durat aproximativ 3 luni....depinde de la Parchet la altul.

Succes!

Edited by cs777

Patorikun

Buna ziua.

Am absolvit Scoala de politie spetimiu muresan cj , iar de luni urmeaza sa fiu repartizat la ipj. Am o nedumerire.  Daca voi lucra in prima functie pe ordine publica,pe viitor cum pot obtine avizele de politie rutiera si judiciara daca voi dori sa particip la un concurs pt sef de post sau trecere in corpul ofiterilor. Stiu ca daca as lucra la post as obtine toate avizele dar eu vreau sa stiu cum le as putea obtine daca voi lucra la OP.

Va multumesc.