Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Loricica

Abuz de incredere?

Întrebare

Loricica

09 sep 2014

Buna ziua.Numele meu este Lory si am 40 de ani.In urma cu 2 luni iubitul meu cu care aveam o relatie de 14 ani si cu care in 30 de zile urma sa ne casatorim a cumparat o masina in felul urmator, tranzactia s-a desfasurat intr-un birou de vanzari auto intre vanzatorul masinii si buletinul meu.Mai exact,eu nefiind de fata,iubitul meu mi-a cumparat masina.La 3 zile eu am facut o procura incheiata la notar prin care il mandatam pe un prieten de-al iubitului meu sa se ocupe de inscrierea masinii pe numele meu si pentru mine (cum suna textul).A cincea zi mandatarul meu se ocupase deja de scoatere ultimei serii de numere rosii cu eliberare de Autorizatie De Circulatie Provizorie pe numele meu ca detinator.Pe 27 iulie iubitul la presiunea familiei (spune el) m-a anuntat ca nu se mai casatoreste cu mine si ca vrea masina inapoi.Mi-a cerut insistent sa-i fac act de vanzare-cumparare.Speranta ca e doar o nebunie de moment m-a facut sa refuz sa fac acest lucru.Nu s-a prezentat la starea civila iar a treia zi m-a acuzat ca am furat masina prezentand domnilor de la Politie talon masinii pe numele lui.Pe scurt,el a facut un al doilea act de vanzare-cumparare,de data aceasta intre el si vanzatorul masinii iar cu actele masinii, luate de la mandatarul meu a inscris-o pe numele lui.Pentru lipsa de onoare si modul degradant in care a procedat refus sa-i dau masina.Vreau sa stiu daca eu am facut o ilegalitate si in ce consta aceasta.Mentionez ca nu vreau sa pastrez masina.A facut plangere impotriva mea acuzandu-ma de abuz de incredere.Am citit de articolul de lege care incrimineaza o asemenea fapta si nu vad cum as putea fi acuzata tot eu de asa ceva.Va multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

2 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
simplut

Buna ziua. Si la multi ani tuturor Romanilor in primul rand. Sunt nou pe acest forum, si nu stiu daca e bine ca am deschis aici acest topic. Imi cer scuze daca am gresit, doar ca sunt cam disperat si caut raspunsuri. Ca sa fiu scurt si la obiect sa nu o lungesc...prea mult. Aveam telefonul meu personal in amanet un Iphone7+ cumparat de catre mine de pe emag acte in regula tot factura pe numele meu tot. Eu aveam o datorie de 600 de lei la un " prieten " dar se pare ca n-a fost prieten ma cautat sa ii dau bani, i-am zis ca inca nu am luat salariu. El stia ca eu am telefonul in amanet, a spus hai sa-ti scoatem telefonul din amanet, am spus ok, la care el imi spune iti scot telefonul din amanet si il pastrez pana imi aduci bani,si am fost deacord nu am semnat nici-un acord nimic.Am intrat in respectivul amanet unde era telefonul meu, mi-a scos telefonul la care l-a luat si a spus cand ai banii iti dau telefonul, ne-am inteles verbal. La 2 zile il caut sa-i dau banii. Imi raspunde cu " Nu iti mai dau nimic " telefonul fiind in amanet si scos din amanet nu mai avea icloud-ul meu ca na,,,cand bagi telefon de genu in amanet trebuie sa scoti iclod-ul, acuma nu mai pot da de acea persoana...m-a blocat peste tot ..si pe facebook,  am incercat sa-l sun si de pe alt numar de telefon cu speranta ca va raspunde. Ideea e ca el are telefon in valoare de 3000 de lei iar eu raman sa platesc ratele la el, si sunt oarecum disperat dupa raspunsuri vreau sa-mi recuperez telefonul, am incercat sa-l caut dar sub nici-o forma nu dau de el se ascunde nu stiu...eu am acte care dovedesc ca eu sunt proprietarul de drept al telefonului! Intrebarea e , mai pot face ceva sa-mi recuperez acel telefon..? Multumesc anticipat!

Modificat de simplut

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Cristi

Poti formula o plangere penala pentru abuz de incredere, art.238 din Codul Penal. Insa trebuie sa propui si probe din care sa reiasa intelegerea dintre tine si individul respectiv, precum si faptul ca acesta a intrat in posesia telefonului ca si garantie pana la concurenta sumei de 600 de lei si nu cumva ati avut intelegere sa ii dai telefonul si sa iti stearga datoria. 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.