Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
MadalinMadalin

Deranjarea linistii publice.

Întrebare

MadalinMadalin

Am si eu o nelamurire. Intr-o seara am mers la mine in apartament cu inca 3 persoane. am facut putina galagie recunosc. In minutele urmatoare a venit politia. Totul sa intamplat in 30 de minute. Am deschis am vorbit frumos si civilizat mi-am cerut scuze pentru cele petrecute. Mi-a cerut buletinul si mi-a luat datele, m-a intrebat cati suntem si am zis ca 4, eu chiar daca nu am vorbit urat si mi-am cerut scuze politistul nu a fost la fel de amabil si a vorbit ba chiar urat. Si mi-a zis ca o sa-mi trimita o amenda acasa de 1000 lei. In acel apartament nu am mai facut galagie sau panarama de mai bine de 1 an. si nu am avut nici o sesizare la politie nici inainte. A fost prima oara.

Poate sa-mi de-a amenda fara sa primesc avertisment? ( in seara aceea in apartamentul respectiv mai mult de 2 ore nu am stat) iar dupa ce a plecat politia nu sa mai facut galagie deloc.

Deci e posibil sa primesc o amenda acasa (tin sa mentionez ca nu mi-a dat nimic de semnat sau nu a facut nici un act. decat ca a scris intr-un carnetel datele mele)?

Si m-ai zic ca eram 5 politisti.

Modificat de MadalinMadalin

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

17 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Da, e posibil să primeşti amendă.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
cipri83

Vezi ca treaba cum ca politistul a vorbit urat este expirata...ba chiar rasuflata rau!Vezi-ti de ograda ta si nu mai tulbura linistea publica pentru ca sanctiunile sunt mari , iar daca se repeta si se fac mai multe plangeri ai sa te trezesti si cu dosar penal!Sa vezi atunci ce urat o sa ti se para ca vorbeste politistul!

Modificat de cipri83
  • Apreciez 2

Link către postare
  • 0
MadalinMadalin

Ok. Multumesc mult pentru raspuns. Era doar un detaliu faza cu vorbitul. 

Link către postare
  • 0
drAGO5

Si m-ai zic ca eram 5 politisti.

Pe langa greselile gramaticale(m-ai erau ?), ce ai vrut sa spui ca voi erati 5 politisti in apartament, sau ca au venit la voi 5 politisti? Exprima-te corect! Este legal sa primesti amenda fara avertisment daca agentul constatator considera necesar. Nu conteaza cati erati in apartament si perioada stata acolo, ci ora si intensitatea zgomotului produs.

Link către postare
  • 0
EMPBS

Salut lume. Odata cu inceperea anului universitar m-am mutat intr-o garsoniera. Vecinul de deasupra asculta muzica la maxim (de cea mai proasta calitate posibila). Fiind un bloc de garsoniere se aude absolut ingrozitor. Inainte, obisnuia sa asculte la intervale neregulate timp, adica in orice moment al zilei (12 noaptea, 5 dimineata, etc..). Dupa un timp (cred ca a fost ,,pus la punct"), a incetat sa puna muzica noaptea, dar are un program: la 8 (fix) dimineata incepe nebunia. Tine 30 min cu pauza de 5-10 min, apoi incepe din nou. Mai ia o pauza de 2 ore, apoi incepe iar. Si tot asa pana la ora 22. Cred ca aceasta este o forma de terorizare in vecinilor. Pur si simplu nu mai pot. Doresc sa dorm pana la 10, 11, ca urmeaza un program destul stresant pentru mine, dar nu pot nici macar 2 minute dupa ora 8. Cand ajung la ora 20 acasa, iar muzica. Am incercat sa vorbesc cu acest individ(are in jur de 22 de ani) la inceput, cand punea muzica la intervale neregulate. Prima oara mi-a spus ca nu poate sa dea muzica mai incet, ca are o problema cu un vecin, si nu poate, pur si simplu, dar nu se va mai intampla noaptea. A doua oara (fiind la 6 dimineata), mi-a spus spus sa-mi cer drepturile de la ,,Ceasca" si sa nu-i mai bat la usa, sa ma mut la casa daca nu-mi convine ca asa-i la bloc. Practic, individul e un taran(nu om de la tara) obosit, fara pic de minte care sta toata ziua acasa si baga muzica la maxim. Simt in undele dimineti ca-mi vine sa ma duc la el si sa-i bag cutiul in piept. Stresul este maxim, nu ma pot concentra la facultate din cauza lipsei somnului, nu-mi pot face temele in liniste si tot asa... Seara, cand ma pun sa dorm, deja imi bubuie capul si imi ia 1 ora sa adorm de nervi. Am vorbit la asociatia de locatari despre problema, iar acestia au spus ca o sa-l informeze pe individ. Acestia nu au oare atributii pentru pastrarea linistii in bloc, sau doar strang banii pe intretine? Ce as putea face, din punct de vedere LEGAL pentru a ameliora situatia, tinand cont ca pe cale amiabila nu se poate?

Link către postare
  • 0
Catalin

Într-adevăr convieţuirea într-un bloc presupune ceva înţelegere şi concesii, dar acest lucru e valabil pentru absolut toţi locatarii, inclusiv pentru melomanii înrăiţi. Totuşi e bine să ştii că nicio lege nu poate impune bunul simţ sau compensa educaţia primilor şapte ani. Dacă individul este cretin şi incapabil să priceapă că libertatea sa se încheie acolo unde încep să se încalce drepturile ori interesul celui din jurul său, atunci nicio lege sau măsură legală nu-i v-a deschide capul.
Pentru început mergi la secţia de poliţie şi vorbeşte cu poliţistul de proximitate. El va încerca să discute şi să rezolve treaba iniţial în mod "paşnic". Dacă nu va reuşi, pentru că după cum ai putut vedea, în anumite cazuri, pur şi simplu nu ai cu cine discuta, singura soluţie rămâne un "conflict deschis" de tipul "frica păzeşte strugurii", adică de fiecare dată când deranjează, să-l reclami şi să fie sancţionat contravenţional. Aceasta nu este o rezolvare, ci în cele mai multe cazuri, măsurile coercitive în astfel de situaţii doar amplifică conflictul între vecini, din acest motiv preferabil ar fi o soluţionare "paşnică" (adică fără sancţiuni), dar sunt şi cazuri când nu este posibil şi singura soluţie rămâne acest conflict deschis, care nu rezolvă problema decât pe termen scurt şi creează animozităţi, ambiţii, etc.

Link către postare
  • 0
Scouse

Salut,

In data de 30.04.2018 am avut o interactiune cu 5 agenti de Politie.

Acestia au fost chemati de catre vecini in contextul in care la mine in apartament avea loc o mica petrecere. Fiind in afara orelor de liniste nu pot sa judec si chiar respect promptitudinea agentilor care au ajuns dupa spusele lor "La 3 minute dupa ce am fost anuntati ca este galagie". 

Problema mea este insa urmatoarea. Alcoolizat destul de bine am fost trimis la plimbare din usa de catre colegii de apartament pentru ca nu eram coerent si incepusem sa ii iau de sus pe agentii care imi colectau datele in acel moment. Ideea este ca nu am mai fost chemat sa discut cu agentii dupa ce acestia i-au legitimat pe prietenii mei. Acestia mi-au spus ca au primit toti avertismente( doar ca nu are nici unul un proces verbal semnat) iar eu voi primi o surpriza la adresa de domiciliu in cuantumul de 2000 de lei. 

Este a 2a zi de cautari si tot nu imi dau seama cum se ajunge la aceasta suma. Imi puteti spune daca pe langa deranjarea ordinii publice sunt sanse sa fi fost amendat si pentru altceva pentru a se ajunge la aceasta suma?

Si o alta mica nemalurire, din experienta voastra proprie, cam in cat timp ajunge PV-ul la domiciliu(Sanctionat in Bucuresti, domiciliul in Arges)? 

Multumesc anticipat,

Alin

• Displace 2

Link către postare
  • 0
Sache

Pentru comportamentul pe care l-ai avut nu meriți niciun răspuns!

Întreabă un avocat!

Link către postare
  • 0
iav

Căută în continuare. 

Link către postare
  • 0
Scouse

Salut si multumesc pentru raspunsuri.

Voi cauta in continuare si voi astepta procesul verbal.

P.S. @Sache, fara nici un pic de ironie, o zi de Vineri faina sa ai.

Alin

• Displace 2

Link către postare
  • 0
Bazarache

Propun ca asemenea,, cazuri"  sa fie ignorate direct de catre moderatori ..:faint:

Link către postare
  • 0
Sache

Postările unor astfel de indivizi ar trebui șterse pur și simplu. Sa își întrebe colegii de pahar ce este de făcut.

@Scouse, hai sictir!

Link către postare
  • 0
Scouse

Salut, 

Am răspuns în maniera în care și eu am primit răspunsurile.

Ca să fie situația și mai interesantă, toți cei legitimațiîn afară de mine au primit amenzile prin poștă. 

Mi-a plăcut situația, eu trebuia să mi-o fur, ei au fost avertizați verbal pe loc fiindcă efectiv nu au făcut nimic.

Acum ei au amenzi de plătit și eu nu. 

Postez în ideea în care eu caut un sfat nu ironii cum au răspuns @Sache și @Iav.

Nu vreau să jignesc pe nimeni.

O seară faină,

Alin

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Sache

Întreabă un avocat, dacă ești nemulțumit și dacă ai bani sa îl plătești!

Link către postare
  • 0
iav

Să vezi și tu cam cum s-au simțit colegii când i-ai luat tu pe sus.Deci nu-ți convine să ți se vorbească în aceiași manieră în care le-ai vorbit și tu polițiștilor.

Link către postare
  • 0
Scouse

Salut,

Din nou, nu voi nega cele intamplate si nu voi incerca sa gasesc scuze pentru comportament. Am consumat alcool, am deranjat vecinii, au venit colegii dumneavoastra. Jos palaria fara nici un fel de misto, ma bucur ca au fost prompti. Este prima interactiune cu un Politist si am zis sa cer o parere in privinta datelor initiale. Lucrurile, insa, s-au schimbat.

Prietenii mei au fost sanctionati conform legii 61/1991, articolul 3, alineatul 1 si sanctionati cu suma de 500 de lei pentru faptele prevazuta in articolul 2, punctul 26. Din fericire, suma stabilita este cea minima  si asta ma bucura. 

Mentiunile notate de catre Politist sunt urmatoarele : Refuza sa semneze P.V.C.C.. Dupa o discutie avuta cu ei pentru a nu altera faptele asa cum s-au petrecut am realizat nu a fost comunicata aceasta posibilitate la fata locului. Nu putem dovedi acest lucru din pacate, vom discuta cu un avocat(aici vine sfatul de la voi  si chiar va multumesc).

O ultima mentiune, in rubrica de "Martor asistent", este mentionat : Nu a fost de fata la intocmirea P.V.C.C. din cauza orei tarzii. Conform O.G.2/2001 am aflat ca agentul constatator trebuie sa mentioneze si de ce lipseste aceasta semnatura, ceea ce a si facut. 

Este semnatura martorului asistent obligatorie?  Din ce am citit eu tind sa cred ca nu, acesta este defapt un "intaritor" pentru dovedirea faptelor. 

Multumesc,

Alin

Link către postare
  • 0
iav

Văd că te-ai documentat. Pe noi de ce ne mai sâcâi cu întrebări la care ai deja răspuns. Faci confuzie între martorul  care a fost de față la întocmirea procesului verbal și martorul ocular. 

Dacă nu este obligatorie prezența unui martor la întocmirea procesulu verbal, cum ar putea fi obligatorie semnătura  acestuia pe procesul-verbal?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.