Jump to content
POLITISTI.ro
MonaR

Cazierul rudelor afectează înscrierea?

Recommended Posts

MonaR

Va salut cu respect!

As dori sa stiu pana la ce grad de rudenie se iau in considerare infractiunile/cazierul pentru admitere la Academia de politie? Am inteles ca un bunic a avut cazier pana in anul 1976 si vreau sa stiu daca m-ar afecta cu ceva acest lucru la admitere.

Multumesc!

Stalin

Nu te afecteaza.Ti se verifica cazierul tie,parintilor si fratilor,nu si afinilor.Succes!

MonaR

Multumesc frumos!

Adrian13

Buna seara! As dori sa va adresez o intrebare! Mi-as dorii ca pe viitor sa devin un politist. Momentan sunt la o universitate care are si sectiunea Politie locala,dar m-am gandit ca anul viitor sa incerc sa dau la Cluj Napoca sau la Campina pentru postul de agent. Insa am o dilema. Fratele meu(doar din partea mamei) a produs o infractiune, m-ar putea afecta acest lucru in cariera mea de viitor politist?

Multumesc anticipat!

Dany763

Dupa cele spuse mai sus de catre Stalin ai avea probleme in a urma o cariera de politist.

• Downvote 2

Stalin

Adrian13,incearca sa iei legatura cu cei de la Resurse Umane de la IPJ-ul de care apartii.

RPG

Stiu ca in autobiografia pe care o faci pentru admitere ti se cere sa specifici si aspecte de genul asta. Daca nu o ascunzi, sa se descopere ulterior nu cred sa ai probleme.

• Upvote 1

irinel25

Salut

Eu m-am inscris la admitere la scoala de jandami si am o problema.

Am un frate vitreg mai mare ca mine cu vreo 15 ani. Eu nu am stiut de existenta lui pana la liceu. L-am vazut de cateva ori si chiar ne-am salutat si cam atat. Tatal meu i-a platit pensie alimentara pana la 18 ani apoi a mai fost la nunta lui si atat, nu au mai tinut legatura.

Eu cand am facut autobiografia l-am mentionat si pe el. Am scris data nasteri, unde a facut scoala si adresa.

Am uitat sa trec in autobiografie despre parinti si frati daca au cazier si cand am fost sa depun dosarul domnul jandarm mi-a zis sa scriu in continuare unde am scris despre mine. Ex : nu sunt in curs de judecare si nici familia mea.

Treaba e ca azi tata mi-a zis ca fratele meu acum vreo 10 ani poate mai mult, a facut 7 luni de puscarie pentru furt ( nu stie sigur).

Ce ma fac eu acum ca in autobiografie nu am trecut si maine trebuie sa ma duc sa ma inscriu.

Edited by irinel25
  • Downvote 3

Mircea22

Buna ziua, vreau sa devin polițist, dar cred ca am un mic impas,deoarece am auzit ca dacă tatăl tău a avut dosar penal sau are dosar penal nu mai poți aplica la poliție. Treaba sta in felul următor mama a divorțat de tata de când aveam 8 ani și după a făcut dosar penal deoarece nu a plătit pensia alimentara, este adevărat ca nu mai pot aplica in politie ?

Cristi

Poți sa îți depui dosarul liniștit. Nu mai suntem pe vremea lui Ceaușescu, când se cautau "origini sănătoase".

adinaalaa

Buna ziua! Vreau sa urmez cursurile la scoala de politie din Campina, dar am o problema. Tatal meu a avut o problema, a avut 3 ani cu suspendare, anul acesta si-a incheiat pedeapsa. Credeti ca are vreo influenta intr un mod negativ?

Andreeeei

Buna ziua,as dorii sa ma înscriu la scoala de jandarmi,tatăl meu are un cazier "pătat" a facut pușcărie (acum 25-30 de ani aprox) sa mai incerc sa fac cererea de înscriere la jandarmi ? Țin sa mentionez ca tatăl meu nu este de origine română.

Marius

@Andreeeei
Ai greşit site-ul. Aici se discută despre poliţişti, nu despre jandarmi. Caută în alte părţi răspunsuri la asemenea întrebări.