Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Hărţuire şi/sau ameninţare

anG
 Share

Question

Buna ziua , am o prietena de familie , care de cateva luni bune are o problema . Ea fiind intr-o relatie cu un baiat , fosta prietena a acestuia , cu probleme mintale din cate am înțeles , nu face decat sa se ia de ea , actuala prietena a baiatului respectiv prietena mea . Ii trimite mesaje cu continut agresiv in care o insulta si o ameninta , isi creează conturi de facebook doar sa o caute pe ea sa o insulte , o suna cu nr privat și lista mai poate continua . Nimeni din anturajul respectivei , nu se gandeste sa o duca la un doctor ! Iar cand incerci sa iei legatura cu ea neaga cu nesimțire și amenință ca ea va merge la poliție să " dea in judecata ".. poate vi se pare ceva banal , dar as vrea totusi un sfat .multumesc anticipat !

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Există măsuri legislative împotriva acestei forme grave de violenţă domestică. Anul trecut a intrat în vigoare Legea nr. 174 din 13 iulie 2018 privind modificarea şi completarea Legii nr. 217/2003 pentru prevenirea şi combaterea violenţei în familie.
Potrivit actului normativ, persoanele care sunt victime ale faptelor de violenţă domestică pot obţine un ordin de protecţie provizoriu mai repede, direct de la poliţist, atunci când există un risc iminent ca viaţa, integritatea fizică ori libertatea unei persoane să fie pusă în pericol, în scopul diminuării acestui risc. Obligaţiile şi interdicţiile dispuse împotriva agresorilor prin ordinele de protecţie provizorii devin obligatorii imediat după emiterea acestora, fără somaţie şi fără trecerea vreunui termen.
Dacă nu mergi la poliţie şi nu depui plângere, nu vei rezolva nimic.

• 0
  • Moderator

Mergi la poliţie şi vei vedea acolo ce şi cum, pentru că nu pot şi nu am cum să ştiu doar dintr-o postare de câteva rânduri ce urmează etc.etc. sunt foarte multe variante. Important e să mergi şi să soliciţi ajutor specializat. Nu îţi putem spune noi aici pe forum ce se va întâmpla, pentru că nu avem toate datele necesare. Astfel de informaţii doar poliţistul care soluţionează un astfel de caz le poate oferi. Noi discutăm aici pe forum la modul general, pentru că putem să exprimăm doar opinii de principiu şi nu putem să "rezolvăm" cazuri individuale. Fiecare caz individual are particularităţile sale, care necesită o examinare minuţioasa a tuturor împrejurarilor şi al datelor existente, ce poate fi asigurată numai în cadrul oficial şi profesional (la serviciu), situaţie ce nu poate fi substitutită de postările/răspunsurile publicate pe forum.
Nu trebuie să-ţi fie teamă să mergi la poliţie şi să soliciţi ajutor. Nu mai pierde vremea!

• 0

Buna seara.Timp de o saptamana jumatate,sunt bombardat de o ruda mai indepartata (probabil si cu probleme psihice),prin telefon si sms,(mai mult sms).Imi spune ca in momentul unei succesiuni in urma cu 10 ani bunurile nu au fost impartite corect,familia mea este alcoolica/fumatoare/de proasta cultura,mama mea este "vrajitoare care face farmece",etc etc.Mesajele sunt cam 10 pe zi,in ultimul timp ajungand si la telefoane cu anonim.Am inceput si eu sa il sun noaptea cu anonim,iar mustarul mi a sarit cand mi a spus ca bunicul meu a fost securist si se va duce la CNSAS sa ia dosarul si sa mearga in instanta cu el.Atunci l-am sunat,l am injurat cateva secunde,si am incheiat conversatia spunandu-i ca,cum sa o pun mai frumos,il voi "viola" in cutia craniana.De atunci primesc mesaje cum ca se va duce la politie pentru agresare psihica.Ce e de facut?Eu risc ceva?Recunosc,a fost o iesire nervoasa necaracteristica,dar eram la capatul rabdarilor.Multumesc!

• 0
  • Membru

Art. 208 alin. 2  Cod Penal

Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

• Upvote 1

• 0

Bunã ziua! 

Am o problemã în legãturã cu un individ pe care nu îl cunosc, l-am vãzut numai prin preajma blocului în care locuiesc, într-un grup de bãrbati care stau des la terasa unui magazin alimentar. 

Vara trecutã am fãcut din pãcate greseala sã îl las sã intre în scarã, deoarece a sunat la interfon la ora la care eu îl asteptam pe prietenul meu sã ajungã. Crezând cã este el, am si întredeschis usa, dar apoi l-am încuiat la loc, individul începând sã batã insistent la usã spunându-mi sã-i deschid. Incidentul s-a încheiat prin faptul cã a ajuns prietenul meu iar individul l-a vãzut si a plecat. 

Vinerea trecutã, bãrbatul a revenit, bãtea la fel de insistent la usã si se uita pe vizor, la fel cum fãceam si eu. 

Îmi este teamã de el si de faptul cã îl voi întâlni în scara blocului si nu mã voi putea apãra. 

Ce este de fãcut?

• 0

Bună ziua! Am o întrebare la dumneavoastră. În urma cu câteva luni, eu cât și soțul primeam mesaje de la o anumita persoana, el nu dorea sa merg la politie, ca se face de râs deoarece în mesajele alea apăreau și niște probleme familiare. Mama dansului din ce am înțeles a fost la politie deoarece relația fiicei sale era oarecum compromisă la aflarea a ceea ce făcea dânsa cu mine în căsnicia cu fiul ei. (eu având și ordin de protecție deoarece îl întorcea pe mine împotriva mea și era violent). Am încercat sa ne împacam ca avem un copil și iarăși încep discuțiile cu tema de contul fals. Situația e ca el cândva mi-a adresat ca îmi face rău, ca îmi face conturi false și se folosește de el ca să îmi ia fata. Ieri apare cu o situația ca am fost citati la Tribunal cu situația contului fals, și ca îmi ia cineva telefonul și nu știu ce îmi mai face. De fiecare data cand ii spun ca nu îmi place ceva, apare chestia cu contul, precum el a făcut ceva și mi-a făcut rău și ma are cu ceva la mâna. Ce sa fac? (ma gândesc ca în situația în care eu eram în casă și telefonul era la cea mică sa îmi fac treburile casnice, dacă el chiar mi-a făcut ceva prin telefon, sau un alt cont) iar acum se folosesc de el ca să ma persecute ca eu am fost la politie și i-am făcut ordin de restricție) 

• 0

@Marius

Sunt amenințată de familia soțului (prin el, ca numai el îmi spune ce zic ei) ca s-au dus la politie cu niște mesaje, ca as fi eu cea care a trimis mesajele alea unei persoane din familia lor. Faza este ce el în trecut ma amenința ca își face cont și o sa îmi facă rău că sa îmi ia fata. În situația data dacă eu cumva ajung sa fiu judecată pentru acele mesaje, ce se poate întâmpla, cum arat ca nu sunt vinovată? (în cazul în care el avea acces mereu la telefonul meu).

• 0
  • Moderator

Dacă ameninţările se referă la săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ta şi dacă aceste ameninţări sunt de natură să-ţi producă o stare reală de temere, poţi merge la poliţie şi depune o plângere penală.