Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Modalitati de rezolvare a unor spete prin alte tari

Postare recomandată

arcan

Multam` pentru ca imi dai dreptate.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Kayne

mama mea.. cat erai aia de la K9... pfuaaa... :o

Link către postare
rahoul

si o speta putin diferita, dar de efect. cum imping 15-20 politisti o masa de 4000 de insi.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

Canadian Mental Health Association solicită în Canada ca Poliția să fie mult mai preocupată de siguranța suspecților, nu numai de cea a publicului și a polițiștilor, ca urmare a apariției unui clip în care a fost filmat modul de acțiune al polițiștilor pentru imobilizarea unui bolnav mintal.

Individul fusese internat într-un spital de boli mintale, dar a fugit din spital și s-a baricadat în casă, iar când polițiștii au ajuns la adresa respectivă pentru a-l reține în vederea reinternării, a amenințat că este înarmat cu un cuțit, încercând astfel să împiedice intervenția polițiștilor.

Criticile din partea asociației au apărut întrucât cei din asociația respectivă consideră că existența a mai multor polițiști foarte bine înarmați și pregătiți să-l anihileze, l-ar fi surescitat pe bolnav, determinându-l să nu se supună somațiilor polițiștilor. Astfel că Canadian Mental Health Association solicită pregătirea și formarea unor echipe de polițiști specializate pentru intervenția în cazul persoanelor cu boli mintale, iar folosirea teaser-ului sau a altor arme să se facă ca o ultimă soluție și în cazuri extreme.

Șefii poliției canadiene își apără subordonații și spun că principala prioritate este siguranța polițiștilor și a civililor (a publicului), iar decizia de a folosi teaser-ul, sau arma de foc este una ce se ia atunci și acolo, pe loc, întrucât fiecare astfel de situație este unică, neexistând rețete de rezolvare punctuale și dinainte stabilite.

sursa | policeone.com

• Apreciez 1

Link către postare
dcrist

Cred ca ar fi mai bine sa intre primii cei de la asociatie si sa-l scoata calm si linistit pe nebun afara :naughty: la fel si la noi, rugatii pe cei de la presa sau organizatii care le plang de mila infractorilor sa va arate ei cum se procedeaza :emo-yessir: cu ocazia asta mai scapam de idioti :clip:

• Apreciez 1

Link către postare
Eduard

Urmărire a poliţiei prin Hollywood se încheie cu focuri de armă ...

Ofiţeri LAPD au executat mai multe focuri asupra unei masini parcate intr-o benzinarie şi ucide un carjacker (Hot de masini) ca să se încheie o urmărire a poliţiei.

http://youtu.be/SZw5KcYa1tU

Modificat de Eduard

Link către postare
Cristi

Baieti, niscai corecturi mici, fara sa mi-o luati in nume de rau. Termenul corect este "Taser", cand ne referim la dispozitivul cu electrosocuri, nu "Teaser", care se traduce prin ceva care incita, incitant, cum ar fi o parte din trailerul unui film.

Link către postare
arcan

Uoau! Super eficient la nebun taserul... :good:

Link către postare
Eduard

Link către postare
TechnoCop

Buna interventia politistului care a intrat prin geamul lateral al soferului :)) , cand au deschis cealalta portiera a iesit cu persoana deja imobilizata.

Link către postare
Catalin

Cocalari parveniți au și rușii.

Priviți în clipul de mai jos, cum niște specimene de cocalari ruși parveniți se fac de râs în fața polițiștilor din Ucraina, în încercarea lor penibilă de a face pe „deștepții”.

• Apreciez 5

Link către postare
arcan

HAAAA!!!! Ce cretini...hyhyhy...se adevereste vorba ,,Prostul daca nu e si fudul, parca nu e prost destul,,...s-au mai si postat pe net idiotii....:))))))))

Link către postare
Cristi

Fiti atenti cum se face o imobilizare rapida la un individ care ameninta lumea cu o sabie prin Vancouver...

Link către postare
arcan
:mellow:

Link către postare
bozo

acum stiu la ce foloseste burta... trebuie unsa inainte de servici ca sa alunece mai bine pe asfalt ;)))

• Apreciez 4

Link către postare
arcan

1. Ala nu ameninta pe nimeni, cel putin in imagini.

2.Nu parea sabie, sau daca era totusi sabie era intr-o teaca de plastic.

3.Se vede ca sunt locali...megapenibil...vorba lui Bozo...e buna si burta la ceva...sa aterizezi pe ea ... :ner:

• Apreciez 1

Link către postare
Autolycus

Politistului i-au sarit ochelarii iar ninjalaului i-au ramas slapii in urma. :ner:

• Apreciez 1

Link către postare
McNally

Cu tot respectul pentru domnul Arcan, dar ceea ce domnia sa numeste locali sunt de fapt politisti in adevaratul sens al cuvantului de la Departamentul de Politie din Vancouver. Individul chiar detinea o sabie asupra sa, dupa cum veti vedea in clipul de mai jos, amenintand cu aceasta mai multi calatori, atat la metrou cat si pe strada. Cand a fost incoltit de politisti s-a urcat in metrou la statia Burnaby. Pe toata durata calatoriei a continuat sa ameninte calatorii cu sabia. Cand a iesit de la metrou, in statia Burrard, o echipa de politisti a incercat sa-l retina, tragand asupra lui cu lansatorul ARWEN calibru 37mm (acronim pentru Anti Riot Weapon ENfield) cat si cu taserul, ambele metode de interceptare si retinere neavand efect. Individul, care se numeste Paramveer Singh Rarru, in varsta de 23 de ani, a fugit pe strada, iar la intersectia strazilor Burrard si Georgia a fost interceptat de mai multe patrule de politisti, rezultatul fiind ceea ce ati vazut dvs. in clipul anterior. Ca o mentiune, in clip, pe langa politistii de la Vancouver Police Department apar si cei de la Vancouver Police Department Emergency Response Team; sunt cei pe care iti veti vedea ca tin in spate lansatorul ARWEN calibru 37 mm.

http://youtu.be/ryyFAzH5BDA

http://youtu.be/GA9yhP8FraM

Link către postare
arcan

Multumesc pentru lamuriri.Sunt utile, dar tot penibili mi se par.Pentru un boschetar cu o sabie de panoplie sa vina 50 de politisti inarmati care mai de care, iar pentru incatusarea lui sa stea pe el 6 politisti efectiv(nu i-am numarat dar pe acolo este numarul lor) denota in opinia mea ca ori sunt neinstruiti, ori asa cer regulamentele lor sa intervina.Ma intreb daca erau 10 cu sabie, ce faceau? Importau politisti?

Intreaba tu colegii din Bucuresti de cate ori au imobilizat Zorro din astia , iar ei fiind doar doi sau patru inarmati doar cu Carpatiul din dotare, Pe care de cele mai multe ori nu l-au scos.

Repet, in opinia mea, s-au facut de ras.Dar nu inseamna si ca am dreptate.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Dan

Părerea mea este că nu s-au făcut deloc de râs. Din contră arată cât de uniți sunt polițiștii de acolo. În afară dacă se dă prin stație semnalul ”officer down” vin toți polițiștii de pe raza câtorva state pe când la noi dispecerul îl sună pe șef acasă să vadă dacă îi dă voie să trimită colegii de la alte secții în sprijin. Tocmai prin faptul că au venit atât de mulți impun respect arată domnului cetățean ”vedeți dacă o să procedați ca el, vom veni 50 de polițiști și veți păți la fel”.

Modificat de Dan
  • Apreciez 5

Link către postare
arcan

Parerea mea, este ca s-au facut de ras, profesional vorbind. Erau ca o echipa de fotbal, care ,,unde-i mingea si gramada,,.Ce faceau daca aveau 10 indivizi din aia in acelasi timp? Trimiteau 500 de politisti? E super, daca aveau in oras in acea clipa 500 de politisti disponibili. Este o supradimensionare inutila , un ,,show force,, care nu isi are rostul.

p.s.

Mie nu imi pare o dovada de profesionalism ingramadeala aia...

Modificat de arcan
  • Displace 2

Link către postare
McNally

Ok, sper ca nu v-a suparat completarea facuta de mine. Tot ca o referire la canadieni si politia acestora, o sa pun si urmatorul clip (din pacate a mai fost vazut), in care politistii din Toronto incearca sa imobilizeze un trecator ce tinea in mana un simplu cutit: "DROP THE KNIFE..."

http://youtu.be/4H9ddFPCDkg

Si mai jos parerea unui cetatean despre politia canadiana:

"Best Police work I have seen in forever. No one dies, minimal property damage if any and the suspect is taken into custody. Everyone goes home."

Cu stima! :good:

Link către postare
Cristi

Ca sa nu mai zic ca si noi am prefera sa avem 50 de colegi la un caz din asta si sa nu stam sa ne uitam cum individul taie lumea pe strada, iar noi nu-l putem dobori ca sprayul din dotare e expirat si nu-si mai face efectul, iar statul nu ne-a platit lectii de pencak silat ca sa il doboram singuri.

Link către postare
arcan

Da stiu clipul.Si mi-a placut.Din pacate acest mod de actiune nu poate fi folosit in Romania.Presa deont-oloaga ar fi desfintat efectiv acea actiune a politiei.

Dar, repet,mi-a placut foarte mult modul de actiune.Desi foarte periculos.A fost un noroc ca ala s-a blocat intre masina si tonomat, si nu a ajuns sub rotile masinii...

Link către postare
bozo

Bravo lor pentru dotare si numarul de politisti disponibili.

Zilele trecute am intervenit 6 politisti intr-un scandal, sa batea clanul Stoaca cu alt clan... Vreo 50 de participanti... Benzina a avut numai un echipaj format din 2 politisti, restul am venit prin mijloace personale. Dotare: pistol carpati cu cartuse desertizate, la care le scot proiectilul cu mana, sau cade singur, tonfa de plastic ordinar, de jucarie, si spray iritant-lacrimogen expirat din 2006...

As vrea sa ii vad pe politistii aia in situatia asta.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.