Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Achizitie arme albe?

marevna
 Share

Question

Doresc sa achizitionez un box, un spray lacrimogen si poate si un dispozitiv electrosoc pentru aparare proprie. Sunt considerate arme albe de catre legislatia din Romania?

• Downvote 1

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu, nu le poţi purta asupra ta, pentru că e interzis de lege. Ce ar însemna ca toată lumea să poarte astfel de obiecte pe stradă?

• 0

Nu stiu ce ar insemna sa le poarte toti pe strada, insa stiu ca macar un spray paralizant tot va trebui sa port, deoarece am motive sa ma tem pentru siguranta mea. Evident ca nu l-as folosi decat in caz de pericol, ca metoda de aparare.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0

Exista vreun curs de autoaparare (nu kickboxing, arte martiale, ci specific de autoaparare) de care aveti cunostinta sau un site unde as putea posta un anunt in acest sens?

• 0

Buna ziua! De cand ma stiu am fost pasionat de sabii si istoria acestora astfel dorind sa cumpar una. Insa nu stiu care sunt legile in privinta achizitionarii de arme albe, si daca acestea pot fi aduse in tara de la un distribuitor strain. Tin sa mentionez ca nu intentionez sa o folosesc sau sa o port asupra mea si nu stiu daca am nevoie de un anumit permis pentru detinerea unui asemenea obiect.

Alte specificari despre sabia pe care doresc sa o cumpar, pentru o mai buna incadrare:

1. Arma are: 131 cm cu totul si lama are: 101 cm.
  2. Arma are o garda in cruce cu latimea de: 12 cm
  3. Grosimea este de: 6 mm central si 4,3 mm la margine
  4. Greutatea de: 2,5 kg
  5. Materialul din care este facut: Otel EN45
  6. Sabia vine in forma neascutita insa lama poate fi ascutita.

Multumesc anticipat pentru ajutor! Si imi cer scuze daca o parte din detalii sunt inutile!

AH3423.jpg