Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Replica zilei

Recommended Posts

alin2770

pseudocelebrul print din fata luncii...pentru cine stie ce spun, explicatiile sunt de prisos

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dan

Florin Georgescu, ministrul desemnat al Economiei: "Banii puşi deoparte de Ceauşescu s-au consumat pentru că lumea a vrut tv cu telecomandă, plasme şi maşini de spălat farfurii."

Dan

Ceremonia de preluare de către Ioan Rus şi Victor Paul Dobre a mandatelor la Interne şi Administraţie a fost marcată de unele probleme tehnice legate de sistemul de sonorizare, ceea ce i-a determinat pe noii miniştri să remarce că există probleme dacă nici la MAI nu mai funcţionează microfoanele.

"Nici la Interne să nu mai funcţioneze microfoanele, asta este o problemă", a spus Dobre. :hmmmt:

teolucian63

Buna faza asta Dane!!!!

cipri83

Trebuia sa-i roage pe cei de la "doi ş'un sfert" sa le monteze ca sigur functionau atunci! B)

Edited by cipri83
  • Upvote 1

Dan

sursa rtv.net

Ministrul Ioan Rus a declarat că încearcă să găsească soluţii pentru a rezolva această situaţie şi speră să găsească bani şi pentru a plăti poliţiştilor drepturile financiare rămase restante încă din anul 2011.

"Există probleme la poliţie nu numai cu norma de combustibil. Nu li s-au dat drepturile restante încă din 2011. Combustibilul le mai ajunge încă o lună jumătate, cel mult două luni", a spus ministrul Ioan Rus.

Catalin

Nu știu dacă ați văzut, dar astăzi am avut parte de un episod din serialul: „Când te ia valul și vrei să faci pe grozavul și interesantul în fața ziariștilor ... îți pierzi funcția și ești demis

Mai exact: Ioan Băla, şeful Penitenciarelor, a fost demis după ce a spus că interlopii voiau să atace închisorile

Ministrul Justiţiei, Titus Corlăţean, l-a demis pe Ioan Băla, directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, după ce acesta a afirmat că au fost dejucate trei planuri ale teroriştilor care încercau să elibereze din închisoare mai mulţi lideri ai lumii interlope.

"Referitor la declaraţiile publice total nefundamentate făcute de Ioan Băla în cursul zilei de astăzi şi preluate de mass-media, ministrul Justiţiei precizează că nu există elemente care să conducă la concluzia agravării în ultima perioadă de timp a fenomenului criminalităţii organizate în ţara noastră. Potrivit informaţiilor puse la dispoziţie de instituţiile abilitate în materie, fenomenul criminalităţii este controlat cu profesionalism de instituţiile cu competenţe în domeniu şi nu există riscuri ca el să se consolideze", se arată într-un comunicat al MJ.

sursa: adevarul.ro

Vă dați seama? Omul habar n-are pe ce lume trăiește, el confundă crima organizată cu terorismul. :ner: :doh:

Ioan Băla a afirmat miercuri că în ultimii patru ani, au fost dejucate trei planuri ale teroriştilor care încercau să elibereze din închisoare mai mulţi lideri ai lumii interlope care foloseau uniforme de poliţişti şi maşini cu însemnele instituţiei.

Băla a declarat, la Antena 3, că a fost vorba despre trei planuri de a scoate din închisoare lideri ai lumii interlope, care s-au petrecut pe parcursul a patru ani, ultima tentativă s-a petrecut în Bucureşti în urmă cu câteva luni.

După care a încercat să mai drege busuiocul:

"Am vorbit despre grupări de crimă organizată, de interlopi, nu despre grupări de terorişti", a declarat Băla. El a precizat apoi că nu a vorbit despre fapte, despre "acţiuni" ale acestor grupări în scopul eliberării anumitor lideri interlopi din penitenciare, ci despre "planuri ale acestora"

LORD

Dragii mei, cred ca stiti ca cele mai multe minciuni se spun la vanatoare, la meteo si ......in campania electorala ! Doar in focurile incrucisate ale campaniei electorale, ai ocazia sa auzi replici memorabile, savuroase, scandaloase, jignitoare, adevarat absolute, fals absolut, manipulatoare.... toate dupa lozinca : Totul pentru front, totul pentru victorie !

Si pentru a fi cu adevarat obiectiv, ceea ce nu doresc, va dau doua exemple de replici, una de la un pdl-ist sub acoperire : Andrei Plesu, fost consilier prezidential, al fostului presedinte Basescu si o replica a unui usl-ist sub acoperire : Mircea Dogaru, col. in rezerva si seful Sindicatului Cadrelor Militare in rezerva .

Mircea Dogaru :„Uniunea Europeană este moartă, un spanac de expresie germană manipulat de ruşi. Ea s-a îndepărtat definitiv de obiectivele iniţiale, cea mai rămas acum din UE nu este decât o adunătură de gangsteri. Noi nu trebuie să fim slugile lor, pentru că avem resurse şi fără noi nu se poate. De unde atâta preocupare? Te pomeneşti că nu mai poate căuta baba Dochia găina de ou, de atâta grijă faţă de Uniunea Europeană”.

Sursa : adevarul .ro din 26 iulie 2012

Daca la primul, filozofic vorbind este in ,, noaptea mintii ,, la al doilea este o impletitutra de fanatism,nationalism si lupta sindicala, care fiecare vorba intre noi imi place dar nu impinse la cote maxime.

Edited by LORD
  • Upvote 1
  • Downvote 1

LORD

Fostul premier Adrian Năstase îşi manifestă încă o dată recunoştinţa faţă de cei doi ofiţeri de poliţie care i-au salvat viaţa şi spune, într-o postare pe blogul personal, că se bucură că "s-a decis neînceperea urmăririi penale în cazul lor".

Năstase, în prezent încarcerat la penitenciarul Jilava, mărturiseşte că "în aceste două luni (n.r. - de când se află în arest), unul dintre lucrurile care mă apăsau era riscul ca ofiţerii de poliţie care veniseră, în 20 iunie (n.r. - ziua în care fostul premier a încercat să se sinucidă), să pună în executare mandatul împotriva mea, să-şi piardă slujba sau, mai mult, să fie urmăriţi penal".

Fostul premier consideră că cei doi ofiţeri şi-au făcut datoria şi, în acelaşi timp, recunoaşte că le datorează viaţa. "Cei doi ofiţeri şi-au făcut datoria şi datorită lor mai sunt, probabil, în viaţă. Din acest motiv, în spital fiind, am dorit să depun mărturie în acest sens", a scris Năstase pe blogul personal.

articol preluat de pe adevarul.ro din 25 aug.2012

Edited by LORD

Marinescu

"Cine spune că banii nu aduc fericirea nu știe să-i cheltuie." Woody Allen

LORD

Din ciclu: Daca prostia ar durea, 90 % din politicienii romani ar fi internati in spitale !

Sebastian Bodu - pentru cine nu ştie, este un europarlamentar PDL şi un tupeist din categoria Alin Popovici, Petru Luhan ş.a. - a postat joi 1 noiembrie pe Facebook o informaţie năucitoare: „A murit actorul american Morgan Freeman”. Culmea, exact la momentul postării, Freeman dădea un interviu unei televiziuni americare, secvenţe fiind preluate şi de o televiziune de ştiri din România. Abia după ce textul i-a fost comentat şi i s-a atras atenţia europarlamentarului PDL că Morgan Freeman este bine merci, Bodu a şters postarea.

Ceea ce trebuia să ştie Bodu este că informaţia privind moartea lui Freeman a apărut pe internet la mijlocul lunii septembrie şi că totul a fost o glumă a unui cineast de la Hollywood. Bodu a luat însă informaţia de acum cca 45 de zile drept una proaspătă şi a livrat-o şi românilor ca o „exclusivitate” pe Facebook. Acelaşi Sebastian Bodu ar mai fi trebuit să ştie că o glumă sinistră similară l-a mai vizat pe Morgan Freeman şi în toamna anului 2010.

preluare cotidianul.ro din 2 noimebrie 2012

Dan

sursa realitatea.net

Premierul Victor Ponta : "Facem un pic de echilibru în aşa fel încât între venitul cel mai mic într-o instituţie şi venitul cel mai mare să nu mai fie cum e acum, diferenţă de la 1 la 10, vreau să fie de la 1 la 3 sau la 4 (...) Găsim o soluţie de salarizare corectă. În acest moment, şi poliţistul pe care eu îl iau duminică noaptea şi îl trimit la accidente, incendii, zăpadă, şi sutele de generali şi colonei care stau, ascut creioane şi se ocupă de bârfe prin minister tot aceleaşi drepturi primesc, doar că unul le primeşte la salariu de 10 milioane (lei vechi-n.r.), iar altul le primeşte la salariu de 100 milioane, ori lucrul ăsta cred că ar trebui să-l schimbăm odată şi o dată. Nu mi se pare corect să te faci că lucrezi la stat şi să ai 150 milioane pentru că stai într-un birou. Când ai salariu 80 milioane poate nu trebuie să îţi mai dau şi bani de hrană şi echipament, îl dau celui care are 10 milioane şi stă în stradă"

PS Ce părere aveți despre declarațiile premierului ?

• Upvote 3

Marinescu

sper sa se concretizeze....ca de vorbe si promisiuni suntem satui...

Catalin

Sunt declaratii populiste, ce prind bine la publicul larg.

Pe mine nu ma incalzeste cu nimic daca chestorii din minister nu vor mai primi norma de hrana, ci ma intereseaza ca sa-mi fie marite veniturile mele. Dar nu in detrimentul altora, din doua motive:

- nu e frumos sa ma interesese de capra vecinului si mai ales sa ma bucure sau sa ma multumeasca daca ii moare

- s-ar putea ca in cazul in care chestorii aia nu mai primesc norma de hrana si apare vreun alt politician populist,ce propune de exemplu, sa ne impoziteze norma de hrana, chestorasii aia ce au influenta pe acolo sa nu se opuna si nici sa nu mai incerce sa-l convinga ca nu e bine

Daca tot vrea Ponta sa ne scoata din saracie sa o faca cum trebuie, nu prin populism ieftin.

• Upvote 2

Elvis

Vrajelei si iar vrajeli.

Domnule Ponta vezi ca doni chestori care ascut creioane iau salariul de merit cumulat cu salariul de excelenta de trei ani.

Prin legea pe care tocmai ai dat-o o sa le ia si in urmatorul an .

Asa ca lasa-ne, lasa-ne..............

LORD

preluare adevarul.ro

Ministrul de Interne, Radu Stroe: „Nu credeam că în Poliţia Română există atâta golănie“

Ministrul de Interne, Radu Stroe, a declarat marţi că şeful IPJ Olt, Ion Voicu, nu vine la audieri pentru că a intrat în concediu medical, dar că acesta nu va mai lucra nicio zi în Poliţie după ce va veni prima zi la serviciu, precizând că nu credea până acum că în Poliţie există "atâta golănie".

"Nu credeam că în Poliţia Română există atâta golănie. După ce acest om (comisar şef Ion Voicu, n.r.) s-a angajat în faţa secretarului de stat că se va prezenta la audieri, aflăm astăzi că şi-a luat concediu medical încă două săptămâni", a spus ministrul Afacerilor Interne.

Radu Stroe a adăugat că a găsit o soluţie foarte simplă şi de marţi va conduce altcineva IPJ Olt.

Ministrul de Interne consideră că Ion Voicu nu a venit la audieri la Ministerul Afacerilor Interne pentru că este vinovat şi fuge de răspundere.

Seful IPJ Olt Ion Voicu, trebuia să fie audiat marţi, la sediul Ministerului Afacerilor Interne, în contextul anchetei disciplinare începute pe numele său în urma controlului dispus în toamna lui 2012, la instituţia condusă de acesta, de către fostul ministru de Interne Mircea Duşa.

Comisarul şef Ion Voicu era aşteptat de Comisia de Disciplină a Ministerului de Interne, însă a anunţat că nu se va prezenta, deoarece a intrat în concediu medical şi s-a internat în spital.

Comisarul şef Ion Voicu, inspector şef al IPJ Olt, a fost internat în ultimele trei zile la secţia de cardiologie a Spitalului din Slatina, iar de marţi a intrat în concediu medical timp de două săptămâni.

Potrivit unor surse din MAI, motivele pentru care Ion Voicu a ajuns la spital ar fi "bătăi neregulate ale inimii".

Unul dintre adjuncţii şefului IPJ Olt, comisarul şef Valerian Iliescu, care trebuia să se prezinte la Poliţia Română, a anunţat, la rândul său, că nu poate veni deoarece este în concediu medical.

Totodată, celălalt adjunct al sefului IPJ comisarul şef Emilian Mladin, şi-a depus raportul de pensionare.

"Comisarul Mladin şi-a prezentat raportul, prin care solicită încetarea activităţilor în cadrul Inspectoratului. Dânsul îndeplineşte cererile de pensionare şi a motivat într-un fel anume această decizie" a declarat, marţi, corespondentului MEDIAFAX, comisarul şef Claudia Radu, purtătorul de cuvânt al IPJ Olt.

Concediul medical al şefului IPJ Olt şi cererea de pensionare a adjunctului şefului IPJ Olt vin într-o perioadă în care Corpul de Control al Ministerului de Interne efectuează o anchetă în cadrul instituţiei, în urma scandalului sexual în care o poliţistă din Olt a acuzat un ofiţer din Balş că a violat-o şi chiar a plasat-o mai multor poliţişti.

Printre cei menţionaţi în plângerea poliţistei se numără şeful IPJ Olt, Ion Voicu, şeful poliţiei Balş, Ion Şotea sau prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Balş, Laurenţiu Turcin.

"Nu s-a primit niciun document, nicio hârtie la Inspectorat cu eventuale sancţiuni aplicate de Corpul de Control al ministerului", a spus Claudia Radu.

Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, a declarat, marţi dimineaţă, la intrarea în sediul MAI, că există vinovăţie în cazul şefului IPJ Olt şi că oricum va fi suspendat din funcţie, într-o formă sau alta, precizând că cercetarea declanşată în cazul acestuia se apropie de final.

Potrivit unor surse din MAI, la data de 3 ianuarie, în prima zi lucrătoare a anului 2013, şeful IPJ Olt a fost chemat la sediul Ministerului Afacerilor Interne, unde i s-au adus la cunoştinţă acuzaţiile.

Audierea lui Ion Voicu a fost programată pentru ziua de marţi, când era aşteptat de ofiţerii Comisiei de Disciplină. Cu această ocazie, Voicu putea să prezinte şi eventuale probe prin care să-şi dovedească nevinovăţia.

Mai mulţi subalterni ai acestuia au fost audiaţi luni, de structurile de control ale Poliţiei Române.

Conform anchetatorilor, o parte dintre ofiţeri au fost chemaţi în Capitală, la sediul Inspectoratului General al Poliţiei, în timp ce alţii au rămas să răspundă la întrebări la sediul IPJ Olt, unde au fost trimişi, de la Bucureşti, opt ofiţeri ai Direcţiei de Control Intern.

IPJ Olt a făcut obiectul unui control, în toamna lui 2012, în urma denunţului formulat de un poliţist, care a semnalat mai multe nereguli.

În urma verificărilor, reprezentanţii MAI au sesizat Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova în legătură cu împrejurările în care, la data de 9 aprilie 2010, s-a organizat concursul pentru ocuparea funcţiei de şef al Poliţiei Drăgăneşti-Olt - concurs la care şeful Poliţiei Balş a avut calitatea de membru al comisiei -, existând suspiciuni de fraudare a examenului.

După ce procurorii au deschis un dosar penal pe numele ofiţerului, ministrul Mircea Duşa a cerut Corpului de Control să extindă verificările şi la nivelul IPJ Olt, iar în urma acestui control, şeful instituţiei, cei doi adjuncţi ai acestuia şi alţi opt ofiţeri cu funcţii de conducere au ajuns să fie cercetaţi prealabil pentru managament defectuos şi lipsă de reacţie în ce priveşte criminalitatea stradală.

La sfârşitul anului trecut, IPJ Olt s-a aflat din nou în centrul atenţie ca urmare a unui alt scandal declanşat după ce poliţista Melania Renghea l-a înjunghiat în abdomen pe fostul ei şef, ofiţer în cadrul Poliţiei Balş, pe motiv că acesta ar fi violat-o cu şase luni înainte.

În acest context, atât conducerea Ministerului Afacerilor Interne, cât şi cea a Poliţiei Române au decis să finalizeze cât mai repede cercetările în cazul neregulilor semnalate de Corpul de Control.

Ministrul de Interne, Radu Stroe, anunţa recent că a vrut să schimbe conducerea IPJ Olt, dar nu i-a permis legea care reglementează Statutul poliţistului.

"Am vrut să schimb conducerea IPJ Olt, însă Statutul poliţistului nu mi-a permis. Nu se poate aşa ceva! Nu este corect! Acolo este o anchetă în curs, iar subalternii celor vizaţi sunt puşi în situaţia să răspundă la întrebări legate de şefii în exerciţiu. Era normal ca, pe perioada cercetărilor, aceşti şefi să fie ţinuţi deoparte. Legea nu ne permite însă acest lucru, iar noi nu putem să facem abuzuri", a spus Radu Stroe.

De asemenea, în ceea ce priveşte ancheta penală declanşată, pentru tentativă de omor, pe numele poliţistei Melania Renghea şi pentru viol şi şantaj în ce-l priveşte pe comisarul Gheorghe Barbu, din cadrul Secţiei de Poliţie Balş, patru ofiţeri specialişti din cadrul Direcţiei de Investigaţii Criminale au fost delegaţi pentru a acorda sprijin procurorului.

LORD

Mesajul lui Ponta pentru Poliţie şi Jandarmerie

preluare gandul.info din 16 dec.2012

Premierul Victor Ponta a transmis, miercuri, un mesaj de sprijin şi încredere în Poliţie şi Jandarmerie şi a apreciat efortul de combatere a cazurilor de discriminare, precizând că nu toată lumea din poliţie se ocupă de "hărţuieli" şi explicând astfel că "orice pădure are uscături".

"E foarte bine şi apreciez efortul de a combate apariţia unor cazuri de discriminare în poliţie, vă rog însă să daţi un mesaj şi din partea mea, ca prim-ministru, că eu cred în continuare că şi Poliţia, şi Jandarmeria sunt două instituţii fundamentale ale statului în care am foarte mare încredere, că în orice pădure există uscături, dar nu trebuie confundate lucrurile. Eu nu cred că toată lumea din Poliţie se ocupă acum de hărţuieli, aşa cum cred şi că 99,9% din jandarmii din această ţară îşi fac datoria extraordinar, în condiţii foarte grele. Deci, nu vreau să apară o idee că n-avem încredere. Eu am încredere totală în aceste instituţii, şi în Poliţie, şi în Jandarmerie. Fără aceste instituţii, o ţară ar intra în haos. E foarte important să transmiteţi şi o să-l rog şi pe domnul Stroe să transmită acest mesaj de încredere şi de sprijin din partea noastră, şi orice pădure îşi scoate uscăturile. Cred că e valabil în toate domeniile, nu doar la poliţie, la jandarmerie, la sănătate sau la educaţie. Nu cred că există domeniu în care să n-avem aşa ceva. Nici nu ascundem gunoiul sub preş, nici nu generalizăm ceea ce este totuşi un fenomen izolat", a spus Ponta.

Totodată, şeful Executivului a felicitat instituţiile implicate în dejucarea atentatului terorist de la Piatra-Neamţ.

"Vreau să felicit poliţia şi SRI pentru gestionarea situaţiei de la Piatra-Neamţ. Nimic nu e mai rău pentru o ţară decât să nu reacţioneze foarte dur şi foarte rapid la ceea ce înseamnă crima organizată şi vă susţin în totalitate cu toate resursele", i-a spus premierul reprezentantului Ministerului de Interne participant la şedinţa Guvernului, în absenţa ministrului de resort.

Edited by LORD

coosstti

La noapte ma invelesc cu declaratia lui Ponta iar dimineata o pun pe farfurie si o mananc.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Dan

Radu Stroe, ministrul Afacerilor Interne amenință cu demisia : ” Dacă nu sunt bani pentru polițiști, eu plec. Nu o să trag la gard 20.000 de mașini de poliție! ”

Edited by Dan
  • Upvote 2

Dan

Victor Ponta, premierul României : ”Poliţia e foarte bună la statistici, îmi prezintă ce vrea, dar eu văd că sunt multe accidente”.

Cum vi se pare afirmația ?

TechnoCop

Daca Politia Romana ar avea niste telecomenzi care sa ghideze masinile si atentia soferilor, garatat nu ar mai exista accidente..

teolucian63

Vad ca si Ponta a gasit suspectul de serviciu in Politia Romana, respectiv Politia Rutiera!

• Upvote 1

Catalin

Afirmaţia e scoasă din context, dacă tot vrem să fim corecţi până la capăt. Şi un strop de dreptate are şi el acolo.

Mai că ai zice că citeşte ce se postează pe acest forum. Păi nu spuneam mulţi dintre noi pe aici în repetate rânduri că Poliţia Română este populată cu prea mulţi staticsticieni? Dacă un poliţist prinde un hoţ, sunt încă zece prin  birouri care îl bagă în fel şi fel de statistici!

Eu am văzut întreaga declaraţie şi pe lângă rândurile citate mai sus, a mai spus şi că salută şi e conştient de eforturile poliţiei rutiere pentru aceste scăderi înregistrate în comparaţie cu anul trecut. A spus ceva de genul: "da, e foarte bine că poliţia rutieră îşi face datoria" şi a mai ţinut să menţioneze progresele în domeniul combaterii corupţiei din acest domeniu al poliţiei,vorbind într-un mod cât se poate de serios.

Deci, omul nu este chiar atât de aerian şi nici nu bate câmpii.

Acum că şi-ar dori ca scăderile la nr de accidente să fie şi mai mari ... e altă treabă. Iar eu îi dau dreptate când spune că civilizaţia se face tot cu măsuri mai dure.

Dan

Iată ce a declarat Victor Ponta, premierul României azi 13.05.2013 :

Până la urmă te duci la articolul care spune că e nerevizuibil şi-l revizuieşti. Important este dacă vrei, important este dacă există decizia politică şi asumată. Te duci la articolul care spune că 44 e nerevizuibil şi îl revizuieşti pe ăla şi atunci e revizuibil şi 44. Eu vin şi vă spun că sunt lucruri concrete cu care ne întâlnim: Poliţia Română ţine garaje întregi de maşini confiscate şi furate, că nu avem voie să le valorificăm, că e dreptul de proprietate. Toată lumea din Europa care respectă dreptul de proprietate mult mai mult decât România le vinde domn'e, şi cu asta basta. Noi trăim în nişte situaţii absurde, adică vreţi să nu vindem maşinile confiscate că nu ştiu cine v-a zis dumneavoastră că nu se poate revizui articolul 44. Eu vreau să vă arăt că se poate dacă vrei. Întrebarea este dacă există voinţă.

Azi, dacă vrem să confiscăm o căruţă a celui care a mers să fure stâlpii de înaltă tensiune, nu avem voie, că aşa a spus Curtea. Dacă azi vrem să-i luăm maşina unuia căruia i-am luat permisul de cinci ori şi a făcut şi accidente, nu putem. Dacă azi vrem să facem conexiunea cu Republica Moldova, să îngropăm conducta în pământ, într-o lună, nu în doi ani, nu putem. Problema e că noi de ani de zile ne blocăm - autostrada spre mare a stat doi ani după exproprieri.

Edited by Dan

Cristi

5 LECŢII PENTRU INFRACTORI ÎNVĂŢATE DE LA SUSŢINĂTORII LUI BECALI

Până la ora la care citeşti asta s-au strâns lejer 50 000 de like-uri pe pagini de susţinere ale lui Gigi Becali, acest martir al naţiei pe care soarta mâhnitoare l-a dus la puşcărie. Nu vă panicaţi. E masa critică de idioţi care se strânge să protesteze, oricare ar fi cauza. Dacă mâine s-ar descoperi nemurirea şi sensul vieţii, 50 000 de români ar behăi pe internet să ne oprim din chestia asta cu răspuns la întrebări, pentru că ei nu şi-au pus întrebări niciodată. N-au ei nevoie de aşa ceva. Oricum era mai bine pe vremea lui Ceauşescu, că avea toată lumea casă şi loc de muncă. Sigur, dacă citeşti comentariile lor analfabete şi lipsite de logică, te întristezi. Că na, oamenii ăştia au drept de vot în ţara ta. Dar, dacă ai veleităţi de infractor, înveţi cum să fii un infractor iubit de public. În cinci paşi simpli.

1. Fură de la stat, nu direct din buzunarul oamenilor şi nu se supără nimeni.

Idiotul vede statul ca pe un duşman. Se bucură când cineva ia bani de la stat. Statul nu are nicio legătură cu buzunarul lui. Idiotul nu înţelege că statul suntem noi.

Să-ți explic. Salariul tău este impozitat în medie cu 27%. Asta înseamnă că pentru fiecare o sută de lei pe care îi vezi în mână, dai 27 de lei la stat. Din ce rămâne, trăiești. Dar nici ăia nu sunt toţi ai tăi. Că orice produs are în preţul lui inclusă o taxă la stat. TVA-ul. 24%. Deci dacă tu cumperi un cârnat cu 124 lei, vânzătorului i-ai dat de fapt doar 100. Ăla e preţul cârnatului. Restul se duce la stat. Cu ciupeala din salariu, ciupeala din cheltuieli și un calcul de bun simţ ajungi la concluzia că pentru fiecare leu de care te bucuri, aproape un leu se duce la stat. Şi ăsta e statul. Jumătate din banii noştri. Ăia din care se fac şcoli, străzi, spitale şi poliţişti. Toate chestiile ăstea sunt ale noastre, construite cu ajutorul nostru. Noi suntem statul.

Statul nu e dușmanul. Inamicii sunt băieţii pe care idioţii îi aleg să aibă grijă de banii noştri. Iar dacă un produs al statului valorează zece milioane de euro şi un politician deştept i-l vinde lui Becali pe o sută de mii de euro, o oaie şi o şpagă de două sute de mii de euro, noi suntem ăia care ieşim cu 9,9 milioane de euro pe minus. Dar idiotul nu vede problema aşa. Nu are simţul proprietăţii. Nici nu înţelege că ăia sunt banii lui, pentru că nu i-a văzut niciodată. Nu i-a luat nimeni direct de la el din mână. Aşa că atât timp cât furi de la stat, idiotul nu o să se supere.

Vezi genul ăsta de gândire în reacţia clasică a prostului la acest eveniment: „Huidu a omorât trei oameni şi nu face puşcărie şi Becali a ajutat oameni şi face”. Aparent să omori accidental trei oameni e mai grav în faţa legii decât să furi intenţionat de la 19 milioane de oameni. Dar furtul se iartă oricum, dacă faci treaba de mai jos.

2. Dă înapoi la idioţi 5% din ce ai furat.

Idiotul are o memorie scurtă. Dacă îi iei o sută de lei din buzunar, după care îi cumperi o ciocolată, te va considera un tip valoros, care îşi ajută aproapele. Să te vadă lumea cum arunci cu dolari în cerşetori. Plăteşte-i copilului din Vaslui născut cu trei mâini şi un picior operaţia de transformare a unei mâini în picior. Apoi angajează-l antrenor la Steaua.

Gesturile grandioase, deşi procentual nu se apropie nici pe departe de daunele făcute, prind la proşti. E ca la loterie. Sigur. Omul a luat câte zece lei de la fiecare, dar unii dintre noi pot câştiga 20 de lei! Nu e bine să fii ăla căruia Becali îi dă 20 de lei?

3. Construieşte biserici şi investeşte în fotbal.

Bisericile la noi sunt ca pilonii de la protoss, din Starcraft. Dacă treaba merge prost, trebuie să mai construieşti nişte biserici. Sigur, treaba va merge la fel de prost în continuare, dar toată lumea te va considera un băiat de comitet. Poporul român e un popor cu frică de Dumnezeu. Bisericile nu-l ajută cu nimic, dar simte el că trebuie să fie foarte multe. Românul adună biserici cum adună piţipoanca pantofi. Şi dacă ai venit la român cu o pereche de biserici, imediat te lasă să i-o tragi. O să fie convis că meriţi să ţi-o sugă. Uite ce biserici frumoase i-ai dat.

Investeşte în fotbal. Masculii de la noi sunt extrem de pasionaţi de acest sport. Poţi să fii şi Hitler, dacă ajungi patron la Steaua şi le aduci cupa şi campionatul, o să te lingă pe pantofi toţi suporterii înrăiţi. Adică vreo 10% din populaţia ţării. Pentru că fotbalul e mai important decât tâmpenii ca stat, lege, corupţie şi prostii de genul.

4. Dacă eşti prins, fă drame şi idiotul va empatiza cu tine.

Scoate-l din beci pe copilul cu mâna-picior să plângă şi să mărturisească cum i-ai reparat existenţa. Idiotul va gândi că ar fi putut şi el să se nască cu trei mâini şi un picior şi că l-ai fi ajutat şi pe el. O să te vadă ca pe un om de aur, că ipotetic i-ai salvat viaţa.

Nu uita familia. Arată-le idioţilor cât de mult suferă nevasta, copiii şi vânzătoarea de la butic că tu o să faci pârnaie. Toţi oamenii au nevastă, copii şi vânzătoare de butic. O să empatizeze cu tine. O să simtă că aşa ar putea păţi şi ei, să ajungă la puşcărie departe de familie. Fără să-şi dea seama că nu au de ce, pentru că ei nu sunt milionari şi ei nu au furat.

5. Fii foarte idiot şi idiotul te va vedea ca model în viaţă.

Becali este iubit de idioţi, că e exact ca ei: semianalfabet, plin de idei fixe, habotnic şi ţăran la suflet. Singura diferenţă dintre Becali şi băiatul de la florărie sunt banii. Dacă băiatul de la florărie ar avea banii lui Becali, ar face şi ar spune exact aceleaşi chestii.

În niciun caz nu visează vreun idiot să ajungă Bill Gates. Să vadă lucruri, să înţeleagă lucruri şi să folosească parte din bani pentru avansat medicina sau alte tâmpenii care împing lumea înainte. Idiotul vrea să spargă seminţe lângă un leu de marmură aurită şi să-şi cumpere echipă de fotbal. După care să se ducă la televizor şi să spună tot ce îi trece prin capul lui sec în legătură cu subiecte pe care nu le înţelege.

Becali e visul secret al tuturor idioţilor. Avatarul lor. Idealul lor de existenţă. Normal că o să-l iubească. Pe această pagină sunt oamenii din lista voastră de prieteni care îl susţin pe Gigi Becali. Idioţii descrişi mai sus despre care nu ştiaţi că sunt atât de aproape de voi.

Sursa : vice.com

Am citit această postare de blog în replică la toate rahaturile împărţite pe reţelele sociale şi prin canalele media pentru susţinerea unui infractor dovedit  şi m-am mai liniştit din indignarea care mă cuprinsese. Se pare că nu sunt toţi idioţi în ţara asta. 

• Upvote 6