Jump to content
POLITISTI.ro
Dan

Replica zilei

Recommended Posts

Kraft

Am fost eu cand a venit Basescu la Costesti,si multi oameni nu erau multumiti nici atunci,dar dupa ce l-au vazut si l-au pupat/salutat nimeni nu a zis "Ba Catarg ce facem cu tara asta" daca ne uitam in istorie si vedem ca noi am avut foarte multe bocatii... aur... dar l-am exploatat tot si dam tot ce e bun afara si noi luam de la ei tot ce e prost si nesanatos,lupta cu omul este foarte dificila,ei nu inteleg ca nu mai este ca pe vremea comunistilor cand nu aveai voie sa zici nimic ca erai executat(nu am trait pe vremea aceea daca gresesc va rog sa imi spuneti)acum toti au dreptul la libera-opinie si Romania duce lipsa de asa ceva+de comunicare.Este foarte trist sa vezi ca in loc sa urcam noi coboram ca "TITANICU"-se vede ca suntem condusi de un marinar ratacit.

Edited by Kraft

axle15

Baconschi : "Boc m-a demis prin sms" :ner:

Cred ca papusile Muppets sunt parfum fata de guvernul lu' Mafoamea!

Am o foarte vaga senzatie (aiurea! e certitudine!) ca pe fondul unei discutii foarte incinse cu dl.Old Jack no.7 ( Jack ,Jack Daniels ) ,dl.basexu-acest Jack Sparrow al mucilor s-al blondei de kkt , s-o gandit la "interne" .... dar cand l-o sunat pe herr Pitikot-Barba Neagra-Sfarma Pietre a incurcat si din gura pe langa damful cotidian i-o iesit "externe"...asa ca Sturmfuhrer-ul Pitikot l-a demis in direct p-ala de la "externe"....vai steau lor!....in loc sa-l demita pe Retardat Imparat (de igas cel cretin vorbesc)

Daca-l pun pa Baconschi langa limbricul ala de igas....chiar inclin sa cred ca-i real "scenariul" de mai sus...cand faceam comparatie intre gunoiul ala de igas cu Baconschi aveam in vedere si ca dl.Baconschi o fo' ambasador pe langa Sf.Scaun (ok! stiu c-a respectat linia partidului si i-a infierat cu manie pedelista/proletara pa demonstranti ,intr-o postare...probabil asa a trebuit sa fie....oricum era singurul intelectual veritabil* din guvernu' mortiilor .....sii )....si acolo n-ajunge fitecine...

Asa ca ... inca o dovada ca spurca tot ,pe ce pun "mana" ,politicienii de kkt ai Romaniei.

Herr Baconschi ,te-ai bagat in laturi .te-au mancat porcii!!!Sa-ti fie invatatura de minte!....si a propos de : "Boc m-a demis prin sms"...domnu' Baconschi ,la ce te asteptai de la Pitikot???....sa fie macho-machado si sa te intalnesti cu ipochimenul face-to-face si sa se uite de jos in sus ,la mata ,in ochi si sa-ti zica "te-am demis!Sac!Te-am demis! Saca-bac! "....te vaz om serios patroane!

igas? am un mesaj! Muriti ,mah!

*Teodor Baconschi -omul :

"...........Teodor Baconschi a devenit încă în 1990 consilier la Ministerul Culturii. În același an a obținut o bursă de studii pentru doctorat din partea guvernului francez, studiind la Universitatea Paris I între anii 1990-1994, timp în care a obținut diploma de studii aprofundate (DEA) în anul 1991 și apoi doctoratul în antropologie religioasă și istorie comparată a religiilor, cu calificativul "magna cum laude" în anul 1994 (avându-l ca îndrumător pe profesorul Michel Meslin).Reîntors în România, lucrează pentru o perioadă ca Director al Editurii Anastasia (1995-1997). În paralel, predă ca lector asociat un curs de antropologie religioasă la Facultatea de Filosofie a Universității din București, lucrând și ca Redactor-șef la emisiunea “Viața spirituală” (TVR). În anul 1996, a absolvit Studii post-doctorale ca Fellow al Colegiului Noua Europă din București.Președintele E.Constantinescu îl trimite în perioada 1997-2001 în funcția de ambasador al României pe lângă Sfântul Scaun ( !!! ). De asemenea, între anii 1999-2001, Teodor Baconschi a fost acreditat în Republica San Marino și pe lângă Ordinul Suveran al Cavalerilor de Malta.A fost rechemat în țară în anul 2001, fiind numit în funcția de director general în Ministerul Afacerilor Externe. În perioada noiembrie 2002–ianuarie 2005, deține funcția de Ambasador al României în Republica Portugheză. La 21 ianuarie 2005 este numit ca Secretar de stat pentru Afaceri Globale în Ministerul Afacerilor Externe.În data de 11 septembrie 2006, Teodor Baconschi a fost demis din funcția de secretar de stat de către premierul Călin Popescu Tăriceanu ca urmare a politicii de restructurare la nivelul ministerelor.Din 26 octombrie 2006, Teodor Baconschi deține funcția de consilier prezidențial la Departamentul pentru Relația cu Autoritățile Publice și Societatea Civilă, preluând postul lăsat liber de Claudiu Săftoiu, care fusese numit în funcția de director al SIE.Din 2 august 2007 este numit de către Președintele României ambasador extraordinar și plenipotențiar în Republica Franceză. La data de 4 martie 2008, a fost numit și în calitatea de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Principatul Andorra și Principatul Monaco ............ " sursa http://ro.wikipedia.org/wiki/

Edited by axle15

Dan

Ministerul Economiei, despre criza gazelor din România: Nu sunt probleme. Avem 75 de milioane de metri cubi şi consumăm doar 74 de milioane. :doh:

Bine că nu consumăm 74,99 milioane metri cubi, că atunci aveam o problemă.

Catalin

Primarul Craiovei a declarat că s-a simțit mai bine-n pușcărie, decât se simte în primărie. :ner: :emo-yessir:

Dorin17

Inseamna ca i-a priit!

Marinescu

"Preocupaţi să salvăm ţara, am lăsat în urmă oamenii" ...declaratia lui udrea ...pe ce lume trebuie sa traiesti ca sa faci o asemenea afirmatie???

Edited by Cristi
Daca nu te-ai grabi si nu ai manca/adauga litere la cuvinte cum ar fi?
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Dorin17

Nu stii Pathfinder? Iti iei carnet portocaliu de membru si poti sa debitezi asa ceva! N-ai vazut ca la ei este boala cu asta? Oricare posesor de carnet de membru, de culoare portocalie, sufera de aceeasi boala!

• Upvote 1

Elvis

Dorin se numeste ,,pedelita cronica".

Pathfinder traieste intr-o lume unde o rochie nu este scumpa la 30000 de euro iar o geanta de 5000 de euro este ceva banal.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • Downvote 3

Dorin17

Si te imbolnavesti de asa ceva, doar daca te mananca undeva si te inscri la ei! Vad mai nou pe la tv ca unii incearca sa se vindece, vezi Teo Trandafir, Mircea Banias si altii!

• Downvote 1

Dan

sursa replicaonline.ro

Situaţia grea cu care se confruntă judeţul Constanţa, ca urmare a căderilor masive de precipitaţii sub formă de ninsoare, urmate de gerul năpraznic, naşte dispute în rândul reprezentanţilor autorităţilor. Adrian Gâmbuţeanu, directorul Regiei Judeţene de Drumuri şi Poduri Constanţa, afirma, joi, că este nemulţumit de activitatea poliţiştilor de la Rutieră, despre care spunea că nu prea i-a văzut pe şosele. "În ciuda insistenţelor noastre către Poliţia Rutieră de a amenda şi de a interzice circulaţia fără echipamentele necesare, nu am văzut poliţişti pe teren. Le-am trimis şi adrese, însă nimic. Nu ştiu de ce, poate pentru că este prea frig afară, sau pentru că programul lor este de 8 ore... nu ştiu de ce, declara Gâmbuţeanu". În replică, şeful Serviciului Poliţie Rutieră Constanţa, comisarul-şef Constantin Dancu, susţine că nu este chiar aşa, întrucât Gâmbuţeanu nici nu avea cum să-i vadă pe poliţiştii prezenţi la datorie. Gâmbuţeanu nu are cum să vadă poliţiştii din birou. Mai bine să se uite în ograda lui şi să-şi vadă de treabă. Eu i-aş spune următorul proverb: câinele moare de alergătură... Continuarea o ştie dumnealui, ne-a declarat şeful Poliţiei Rutiere Constanţa.

post-335-0-62233000-1328343814_thumb.jpg

PS.....şi prostul de grija altuia. :ner: Genial domnul comisar şef. Felicitări. Scurt şi la obiect.

• Upvote 10
  • Downvote 1

Dorin17

Asa si trebuia sa-i spuna! Cand te doare capul de ce face altul, meriti asa ceva!

• Downvote 2

Dan

sursa mediafax.ro

Procurorul general, Codruţa Kovesi, a declarat joi că atâta timp cât Direcţia Generală Anticorupţie (DGA) este mai eficientă decât celelalte structuri, iar dacă la TV vedem doar poliţişti arestaţi se va menţine percepţia, nedreaptă, că această categorie este printre cele mai corupte.

Procurorul general a ţinut, totodată, să sublinieze că stiu că sunt multe situaţii în care politiştii şi procurorii pun pe primul plan profesia,chiar în detrimentul familiei şi se implică în soluţionarea unor cauze penale pentru care nimeni nu le oferă lauri şi de multe ori au senzaţia că efortul lor nu este observat şi nu este apreciat.

"Viaţa personală sau chiar destinul vă este influenţat de această profesie. Mulţi poliţişti înfruntă zilnic riscuri pentru a-şi face datoria şi nu întotdeauna găsim cuvinte de apreciere pentru ei. (...) Anul trecut, un fost coleg de la Sibiu, Lucian Gancea, în vârstă de 34 de ani, poliţist la Poliţia rutieră, a murit la datorie. Ştiu că şi alti poliţişti au murit sau au fost răniţi în timp ce îşi îndeplineau atribuţiile de serviciu şi nu trebuie să îi uităm şi nici să avem reţineri în a-i aminti pentru că ei sunt eroii noştrii", a mai spus Kovesi.

Ea a adăugat că de multe ori sunt mediatizate ştiri despre poliţişti care s-au asociat cu infractorii, iar despre cei care au murit la datorie sunt puţine cuvinte.

post-335-0-04351900-1330255176_thumb.jpg

"Cred că trebuie să comunicaţi mai bine, iar voi poliţiştii, să arătaţi oamenilor ce faceţi pentru ei. Dacă nu vorbiţi voi, nimeni nu o va face în locul vostru. De multe ori, vă întâlniţi cu violenţa pe stradă şi nu în filme de acţiune sau la televizor. Pentru poliţişti violenţele, consumul de droguri, accidentele rutiere, exploziile reprezintă din păcate fapte cotidiene. Şi nu spun acest lucru doar pentru a sugera cât de dificilă este activitatea dumneavoastră, ci pentru a arăta că, fără valoarea umană a celor care lucrează, instituţia ar fi ineficientă", a mai spus Kovesi.

:good:

• Upvote 5

Dorin17

Pai daca presa ne baga in aceeasi oala cu colocalarii, de aceea este perceputa imaginea asta de catre public!

• Upvote 1
  • Downvote 3

Catalin

Jiji berbecali europarlamentarul, a făcut niște dezvăluiri de care nici măcar istoricii habar nu aveau.

El a spus pe un post de televiziune că Mihai Viteazul a fost machedon și dădea bani împrumut cu dobândă. :ner:

• Upvote 3

Dorin17

E pohta ce-a pohtit el! ( jiji ) :ner:

• Upvote 1
  • Downvote 4

Marinescu

Băsescu despre gafa de la Bruxelles cand langa semnatura a pus data de 02.02.2012 in loc de 02.03.2012: "Aia e semnătura mea, frate! Ce atâta lucru?"

Cum asa ceva? :|

Marius

"E inadmisibil ca nişte cetăţeni ai României să nu aibă acces la studiile superioare doar din cauză că nu ştiu să scrie sau să citească. Vrem învăţământ şi manuale universitare într-o limbă pe care şi analfabeţii să o poată înţelege. Nu e vina lor că sunt analfabeţi, aşa s-au născut, nu au ales să fie în felul acesta” a spus Vanghelie. :ner:

• Upvote 2

Catalin

Aseară primul ministru Mihai Răzvan Ungureanu ne-a explicat o problemă de logică, citez:

Una dintre marile greşeli de logică este generalizarea.

E ca şi cum eu v-aş întreba: dacă noi doi avem o problemă, înseamnă că patronul dumneavoastră are ceva cu tot Guvernul?

:ner:

Dan

Ministrul Administraţiei şi Internelor a declarat vineri, 16 martie 2012, la Râmnicu Vâlcea, unde a avut întâlniri de lucru cu şefii structurilor teritoriale ale M.A.I. şi cu reprezentanţi ai autorităţilor publice locale din judeţul Vâlcea, că sunt inacceptabile „complicităţile” dintre lucrătorii M.A.I. sau cei ai autorităţilor locale şi mediul economic sau politic, precizând că astfel de situaţii vor fi sancţionate cu fermitate. „Vă cer să colaboraţi, dar să nu faceţi compromisuri!”.

Domnule ministru de ce nu asiguraţi necesarul de logistică pentru ca poliţiştii să nu mai fie nevoiţi să facă aceste aşa zise compromisuri ? Astfel poliţiştii de la ţară nu vor mai trage la xerox pe la primării, nu vor mai cere în stânga şi dreapta coli de scris, pixuri şi altele, cei de la structurile de intervenţie rapidă nu vor mai fi dotaţi cu echipamente tactice de consiliile judeţene. Şi ar mai fi multe dar mă opresc aici.

Edited by Dan
  • Upvote 1

Dan

Şeful Poliţiei Române, chestorul Liviu Popa, a declarat, ieri cu prilejul lansării cărţii „Istoria Poliţiei Capitalei (sec.XVIII-1949)”, scrisă de Florin Şinca "adesea am spus că imaginea noastră, a Poliţiei, este comparativă cu un pahar în care avem 1.000 de picături de apă lacrimă şi sunt poliţiştii care muncesc şi chiar îşi fac treaba cu multă pasiune şi de cele mai multe ori vă asigur cu sacrificii, şi peste care punem zece picături de tuş. Sunt poliţiştii “negri”. :hmmmt: Asta e societatea românească. Ce să faci?”

Edited by Dan
  • Upvote 1

Marinescu

Buna asta si totodata foarte adevarata

Marinescu

castigatorul Premiului Nobel pentru Literatura.

"In lumea actuala, se investeste de cinci ori mai mult in medicamente pentru virilitatea masculina si silicoane pentru femei, decat in vindecarea bolii Alzheimer. Din aceasta cauza, in cativa ani vom avea batrane cu bustul mare si batrani cu penisul tare. Dar niciunul nu-si va aduce aminte la ce servesc".

• Upvote 2

Dan

Apărătorul deputatului Mihail Boldea la recursul arestării preventive încercând să înduplece instanţa "e deputat, a făcut sport, nu bea, nu fumează, ce pericol social reprezintă?" :ner: Aşa că aveţi grijă cei ce fumaţi şi nu faceţi sport că reprezentaţi pericol social. Sau alta şi mai tare "A plecat în Kenya pentru că este un om căruia îi plac călătoriile. Când vom găsi vreodată pădurile virgine şi animalele din Kenya sau Congo?

Edited by Dan

Dan

Ţiganul care a jefuit-o pe femeia lovită de maşină la Craiova: «Doar am ajutat-o să-şi strângă lucrurile» :ner:

Ia priviţi şi voi ce o mai "ajută" coloratul în clipul de mai jos...

Edited by Dan