Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Replica zilei

Recommended Posts

SandoKhan

Sa fim seriosi. Chiar daca numarul de bugetari ar fi egal cu zero, tot ar fi o problema cu bugetul de stat, asta din cauza cheltuielilor supra-dimensionate fata de investitiile facute, investitii gen: bazine de inot in sate fara apa, terenuri de sport in panta, parcuri de agrement la tara, etc.....

Aici sunt banii de la buget si investitiile despre care se tot bat cu pumnul in piept. De aia nu sunt bani la bugetul de stat.

P.s. Aaaaa si uitasem.... contractele din energie, achizitiile facute la preturi astronomice..... Cred ca lista este interminabila.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Prezent la Şantierul Naval Mangalia în data de 12.08.2011 băsescu a dat cu cu bugetarii de pământ "Eu am un singur mesaj pentru bugetari: sunteţi prea mulţi! Avem la ora actuală 1,2 milioane de bugetari şi trebuie reduse cheltuielile pe funcţionarea statului, dacă vrem să fim un stat viabil"

In alte cuvinte "muriti, ba". Ma incomodati.

Dorin17

De pe la MAPN nu am prea văzut să se facă diponibilizări sau reduceri de norme de hrană şi altele, ca şi din alte multe sectoare bugetare. Dar probabil aceştia nu l-au supărat pe măria sa lunetistul.

Pai astia si altii nu l-au facut "javra ordinara" ! De aceea!

Dan

Gigi Becali, finanţator Steaua Bucureşti "am rezolvat deja problema cu gazonul de pe Naţional Arena. Devenise deja o problemă naţională: a fost un lucru ruşinos. Eu v-am spus de aseara că rezolv. Nu ştiam nici eu cum o să rezolv. Eu ştiam un lucru: când oamenii merg pe lună şi fac fel de fel de invenţii pe care nu ţi le poţi explica, cum să nu poţi să pui un gazon, o iarbă? Eu ştiu asta de când păşteam oile pe iarbă. Ce mare lucru e ăsta? " :ner:

• Upvote 4

Dorin17

Pai daca stie omul, atunci stie si gata ! :ner:

Kayne

stie nu stie... a sarit cu bani... low tech asa cum e...

Dan

Lia Olguta Vasilescu, senator PSD Dolj "Base a plans si la scoala de vara a UNPR. Jurnalistii vorbesc, iarasi, de sensibilitate. Eu zic ca, iarasi, a baut pana tarziu..." :beer: :ner:

post-335-0-67775300-1315652877_thumb.jpg

• Upvote 4

alin2770

o,da!!! buna asta, buna de tot

Madalin

Unul dintre putinii senatori pe care ii apreciez. :emo-yessir:

Ben

Lia.... pacat ca e cu cativa ani buni mai mare fata de mine :rolleyes:

Dan

Lia Olguta Vasilescu, senator PSD Dolj, (inconfundabilă doamna senator :good: )"Branconierul Igas: "Disponibilizatii din MAI nu au avut sange in instalatii si nu au luat examenele". Sigur nu stie conotatia expresiei... Noroc ca a avut el, sa lase 10 000 de oameni pe drumuri, care nici nu pot face altceva, fiindca au o singura pregatire. Asa e cand pui sef la politisti, insi care erau alergati de politisti ca faceau contrabanda. O tara condusa de hoti! Ce pretentii sa mai avem?"

• Upvote 4

Dorin17

Cata dreptate ai Copman!

Catalin

Ziarista Oana Stănciulescu a publicat o scrisoare catre romanii din diaspora.

Mi-a atras atentia acest pasaj:

"Și să nu uit să vă spun, dacă deschideţi televizorul şi auziţi domni care nu vorbesc corect româneşte, nu înseamnă că dumneavoastră aţi uitat limba română, ci că ei sunt agramaţi. De ce apar la televizor? Pentru că sunt miniştri, directori, mahări. Ei conduc România".

• Upvote 2

Dorin17

Cat de mult adevar a grait!

LORD

In memoriam Johnny Raducanu ( astazi a decedat ) un mare jazz-ist, un mare si simpatic tigan. Iata o monstra dintr-un interviu al acestuia :

Iliescu: "Când o să mori, o să se tragă trei salve de tun”

Johnny Răducanu: "Mă cac pe ele de salve!”

Continuarea interviului savuros cu toate picanteriile vietii muzicianului , o puteti citi pe click.ro

Dan

sursa romanialibera.ro

Deputatul PNL de Alba Călin Potor i-a cerut, marţi, printr-un comunicat de presă, ministrului Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, "să aibă sânge în instalaţie" şi "să-şi dea grabnic demisia" pentru a-şi asuma astfel eşecul neaderării României la Spaţiul Schengen, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Deputatul Călin Potor îl acuză, în comunicatul de presă, pe ministrului Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, că a "batjocorit" un număr foarte mare de foşti angajaţi ai ministerului pe care îl conduce.

"Afirmaţia publică a acestui ministru jenant, cu şcoala făcută după alte cutume decât cele normale, potrivit căreia «au fost disponibilizaţi cei care nu au avut sânge suficient în instalaţii şi nu au luat examenele», denotă din plin adevărul conţinut de zicala veche românească cu prostul şi fudulul. După ce pozează în faţa românilor drept mare patriot, mergând la omagierea lui Avram Iancu de la Ţebea şi dând lecţii de morală, acest costel igaş, cu litere mici evident, numit mai nou «traian», doar-doar o semăna cu preşedintele în vreun fel, şi-a arătat adevărata faţă, jignind cu cinism şi lipsă de politeţe mii de oameni care au avut neşansa să nu promoveze un examen. Să-l fi văzut pe costeluş igaş cum ar fi promovat examenele respective şi ce sânge ar fi curs prin instalaţiile sale, dar el, sărmanul, nici bacalaureatul nu l-a luat la timp...Măcar cei pe care i-a bălăcărit grobian au terminat liceul la timp, nu după nu ştiu câţi ani, aşa cum a procedat acest ministru penibil şi vai de capul lui", afirmă Călin Potor.

Potor mai spune că Igaş ar trebui "să aibă sânge în instalaţie" şi "să-şi dea grabnic demisia".

"Dacă are sânge în instalaţie, îl citez, să-şi dea demisia şi să-şi asume eşecul neintegrării în Schengen, nu să dea lecţii de donări de sânge şi plimbări aberante cu girofarul", declară Potor.

Călin Potor îşi explică reacţia dură pe care o are faţă de Traian Igaş spunând că "nu a reacţionat imediat după declaraţia belicoasă a ministrului de Interne pentru că nu a dorit să se coboare la un asemenea nivel", însă şi-a schimbat optica după ce a vorbit cu mai mulţi poliţişti, care sunt extrem de revoltaţi din cauza măsurilor luate de acesta.

"Iniţial nu am vrut să mă cobor la nivelul agramat al acestui băiat de paie. Mi-am schimbat însă optica după ce am vorbit în teritoriu cu mai mulţi poliţişti, care sunt extrem de revoltaţi din cauza măsurilor luate de acest costeluş. Există situaţii în care au fost daţi afară oameni foarte tineri, cu copii mici, cu rate la bănci şi care nu vor mai avea dreptul de a reintra în minister, chiar dacă va mai fi nevoie, ceea ce este inadmisibil. Reforma lui igaş a fost menită să scape ministerul de anumiţi oameni, dar o să avem surpriza să-i vedem angajaţi pe alţii, cu mai mult sânge prin instalaţii", a adăugat Potor.

post-335-0-51582700-1316869681_thumb.jpg

Catalin

Nokia a anunţat astăzi că va închide fabrica de la Jucu din Cluj, o investiţie cu care guvernanţii şi dictachiorul s-au tot lăudat în ultimii ani.

Ce credeţi voi că a declarat dictachiorul în legătură cu această decizie a celor de la Nokia?

Citez:

"Din punctul meu de vedere, nu este o noutate. Am avut frecvent discuţii cu Guvernul, mai ales după ce s-a prefigurat ca fiind aproape sigură prelungirea perioadei de criză economică, discuţii în care am cerut să vizeze crearea de locuri de muncă în deciziile pe care urma sa le ia. Am avertizat asupra acestui risc ca multinationalele să înceapă să-şi reducă activitatea în România"

Păi ce face domnul preşedinte acum? Nu mai este un "preşedinte jucător"? Sau este numai atunci când îi convine şi dă bine?

O fi devenit şi el un analist şi acum avertizează pe toată lumea?

Cum şi-a impus punctul de vedere când a dorit, acum de ce nu a mai făcut-o?

Trebuia ca guvernul pe care-l conduce să ia măsuri economice care să aducă investitori şi astfel să se creeze locuri de muncă. În schimb guernul pe care-l conduce, a luat nişte măsuri, cum ar fi de exemplu mărirea tva-ului sau sistemul de taxe exagerat de mare, ce a dat peste cap calculele acestor investitori. Şi vai, ce surpriză!? Au început investitorii să plece!

Bineînţeles, că primul ipocrit al ţării, acum a devenit un analist şi vina aparţine sistemului pe care-l conduce de vreo şapte ani de zile ... deci nu a avut timp încă să facă nimic.

Ben

Cea mai tare a fost cucoana consilier Paul-Vass (sau cum o chema-o) cand a fost intrebata daca nu cumva Nokia a plecat din cauza lipsei de infrastructura a Romaniei, iar raspunsul inteligent a fost ceva de genul : "Nokia este o companie ce activeaza in domeniul informatiei, activitatea ei nu are legatura cu infrastructura" :ner:

Pai mai duduie respectabila ce esti, fiind o fabrica de ansamblare telefoane, cum ai vrea sa ajunga piesele alea componente in Romania? Se teleporteaza? Nu trebuie sa o ia asa usor lipa-lipa pe soselele Romaniei sau sa foloseasca aeroportul cu infrastructura actualizata? Adica sa aiba mai mult de un terminal, un hangar si 10 m de pista. Dar cand scot telefoanele pe poarta ca se la vanda, ele cum ajung pe piata? Le cara muncitorii in carca, "pe drumuri de munte" (vorba lui C. Hogas) ?! Sau apeleaza la informatie ca sa fie transportate? :hmmmt:

Edited by ben
  • Upvote 1

coosstti

...Cea mai tare a fost cucoana consilier Paul-ass!

Dorin17

Suntem condusi de oameni destepti rau de tot! Vai de noi!

mirmi

sa vedeti ce petreceri face marinarul pe timp de criza la vilele lui de protocol de la Floreasca.........la ei nu o fi criza? Intra si ies sute de masini de peste 100000 de euro.

Dorin17

Ar trebui filmat si bagat pe youtube!

danpin

Corneliu Vadim Tudor are o memorie extraordinară! Uite cum ştie anul naşterii şi al morţii a peste 100 de personalităţi!

Corneliu Vadim Tudor a reuşit să impresioneze asistenţa din această seară de la Capatos cu memoria sa. Liderul PRM a reuşit să spună anii de naştere şi ai morţii a peste 100 de persoane.

http://www.cancan.ro...ati-188052.html

• Upvote 1

Dan

Minodora "artistă" de manele: "Vreau să slăbesc pentru mine şi familia mea. Pentru sănătate. La faţă nu-s urâtă de aruncat. Poate că a fost şi nesimţire, dar eu nu am mâncat ca nesimţita :blink: ci pentru că îmi place". :ner:

post-335-0-66234000-1318937585_thumb.jpg

Dorin17

A mancat de placere, dar in nesimtire! :ner: