Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Replica zilei

Recommended Posts

Dan

Am citit un reportaj despre MM-ul lui Berbecali vis a vis de recentul incident cu reportera Pro Tv bruscată în Macedonia. După cum poate mulți dintre voi știu, după ce au fost bruscați reporterii au depus plângere la poliția din Skopje. Polițiștii s-au deplasat la hotelul unde erau cazați cei din staff-ul Stelei și bineînțeles că maimuțoiul MM a început să se dea în stambă spunând :"Sunt cetăţean european! Am drepturi! Vreau să fiu tratat ca un cetăţean european, vreau să îmi arătaţi mandatul", a urlat el. Calm, unul dintre poliţişti i-a dat replica genială :

"Macedonia nu este în Uniunea Europeană! Poftim, uite duba!"  :)) 

Edited by Dan
  • Upvote 4

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

BGeorge

Tribunalul Timiș a judecat, astăzi, recursurile declarate de Boț Iulian, zis “Viscol” şi de tatăl acestuia, Boţ Iulian, zis “Costa”, împotriva deciziei Judecătoriei Lugoj de a-i aresta după scandalul cu focuri de armă în care un bărbat din clanul Mihai a fost împuşcat în picioare. Ancheta a scos la iveală faptul că în incident au fost folosite două pistoale cu glonţ care nu au fost găsite până acum. Apărătorul acestora a susţinut că este nejustificată susţinerea instanţei că membrii clanului “Viscol” trebuie să rămână arestaţi pe motiv că ar putea sustrage probe, adică armele negăsite. “Nu există nici o probă că s-au folosit aceste arme. A fost un conflict  între membrii aceleiaşi familii pentru că sunt rude. Conflictul s-a stins în cele 24 de ore când presupusele victime şi-au retras plângerile şi au declarat că nu mai vor să dea alte declaraţii. Aşa că declaraţiile iniţiale nu mai pot fi luate în considerare ca probe care să fie invocate ca motive de apărare. Boţ Iulian Junior nu a tras cu acel pistol cu bile pe care-l deţinea legal pentru că avea piedica pusă. S-a tras asupra lor şi a avut impresia că a tras şi el. Rănile de la picioare sunt după ce victima ar fi fost lovită cu o furcă în gambă, nu că ar fi fost împuşcat cu un pistol”, a susţinut avocatul celor doi.

Boţ Iulian, zis Costa, a dezvăluit şi adevăratul motiv al conflictului cu clanul Mihai – “m-am dus la cumnatul meu că mi-a datorat nişte bani pe care i-am dat eu când i-a murit tatăl. La noi, ţiganii, când m-am dus şi i-am cerut banii înapoi l-am făcut de râs. Eu i-am cerut şi el mi-a dat cu sticla-n cap. Nu aveam pistoale. Rănile la picioare şi le-a făcut singur”. Cât despre tuburile de cartuş găsite la locul scandalului a susţinut că “într-o noapte, înainte, s-a tras ca-n Texas şi de asta le-au găsit poliţiştii”. Iniţial s-a susţinut că familiile s-ar fi bătut din cauza căsătoriei unei pirande. Procurorul a cerut respingerea recursurilor. Instanţa a rămas în pronunţare.

Sursa PressAlert.ro

Cred ca sa prapadit de ras judecatorul. Deci ala s-a automutilat cu furca? :lol:

Cristi

Iată declarația politică uimitoare susținută de deputatul Ioan Munteanu în plenul Camerei Deputaților:

E din ce în ce mai clar că nimic nu mai e ca altădată. S-a schimbat vremea, dar s-au schimbat și vremurile. S-a cam terminat cu cei șapte ani de acasă, cu respectul faţă de profesori sau faţă de persoanele în vârstă. O nestăvilită bășcălie a luat locul bunului simţ și a comportamentului civilizat. Lumea s-a întors pe dos, copiii își bat ori își ucid părinţii, tineri netrebnici violează, apoi ucid cu bestialitate bătrâne neputincioase, nu mai există onoare, cinste, muncă,generozitate, nimic din ceea ce înseamnă valori morale și spirituale strămoșești.

Unde au dispărut cuminţenia românului și frica de mânia lui Dumnezeu? Neam de neamul nostru n-a cunoscut vreodată atâta violenţă, dezmăţ și nesupunere ca la acest început de mileniu. Sau, după cum spunea Alexandru Vlahuţă într-o poezie de o surprinzătoare actualitate, publicată, însă, în 1881): “vai, nenorocită ţară, rele zile-ai mai ajuns!” . Îngrijorător este faptul că suntem conduși și de oameni de proastă calitate, de analfabeţi (cu sau fără diplomă), de parveniţi și de mojici . Incultura, prostia și obrăznicia au devenit criterii și atuuri de promovare. Grav e că aproape toţi acești indivizi , considerând că li se cuvin posturile și că pot lua orice hotărâre, trag după dânșii oameni de aceeași calitate îndoielnică.  Așa se explică paradoxul din multe instituţii bugetare în care mediocrii și submediocrii ajung să facă legea și să reprezinte statul, obligându-i pe adevăraţii specialiști să-și părăsească locurile de muncă . Acești indivizi, aflaţi vremelnic în funcţii nemeritate, își fac loc în faţă dând din coate, le place să fie băgaţi în seamă, să se vorbească și să se scrie despre ei. Sunt nelipsiţi de la tot felul de sindrofii și ceremonii, de la evenimente mondene, dar și de la slujbe, parastasuri și pomeniri. Se închină cu falsă smerenie la icoane, în timp ce mintea le umblă la hoţii și șmecherii. Fac gesturi umanitare de ochii lumii, dar de fapt nu cheltuiesc nici 0,1 % din ceea ce fură.  Trăiesc într-un lux deșănţat, risipesc fără măsură banii ușor câștigaţi, petrec vacanţe în locuri exotice, adună averi peste averi și îi sfidează cu neobrăzare pe cei care ar fi meritat să ajungă în locul lor, dar n-au făcut- o pentru că le-a lipsit tupeul lor nerușinat.

Exemple de acest fel se întâlnesc la orice pas, fără ca oamenii din jur să mai aibă vreo reacţie. Într-o lume în care scara adevăratelor valori s-a răsturnat, nimeni nu se mai miră că X sau Y au ajuns acolo unde au ajuns. Şi, mai ales, cum au ajuns. ”Ei sunt mari și tari, nu au nici rușine, nici sfială  //că-ntr-o zi urmașii le vor cere socoteală’’ ( tot Vlahuţă, 1881!).

În România va trebui să se ducă o luptă foarte grea cu această categorie care a impus regulile junglei. Doar un lider respectat și autoritar, un patriot, un român adevărat mai poate readuce ţara pe calea cea bună.

Îl vom găsi? Îl vom avea? Eu nu pot decât să sper!

Sursa : criterii.ro

• Upvote 4

Cezar

Titlul trebuia sa fie: "Un deputat se complace in valul minciunii"

Este in partidul care a promovat un prim ministru care a plagiat, in partidul care l-a promovat pe Adrian Severin la Parlamentul Europei, sa nu mai vorbesc de Adrian Nastase.

Tara nu are purtarea asta datorita celor care ne conduc?

SIncer, mai lipseste Dan Diaconescu sa se planga de calitatea romanilor