Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Fostul prieten al iubitei mele imi trimite poze cu ea goala si ameninta

AndreiMarius
 Share

Question

Buna ziua,

Ma bucur ca existati si in mediul online si sper sa ma puteti sfatui.

Asa cum spuneam si in titlu, fostul prieten al iubitei mele imi trimite pe mailul de serviciu poze de natura sexuala cu ea. Poze care in mod normal trebuie sa ramana in intimitatea unui om.

Ei ii trimite mailuri de amenintare (generale, nu amenintari specifice gen "o sa te fac cunoscuta" "o sa ajungi la mana mea" etc) si sunt sanse mari sa puna pozele si pe internet, sa le trimita la parintii ei, etc.

Pozele pe care mi le-a trimis, le-a trimis de pe o adresa temporara:  temporaryadressmail@gmail.com

Poate depune prietena mea o plangere? Ar trebui sa consultam un avocat? Daca adresa de mail este temporara, sau sub un nume fals putem face ceva?

Va multumesc.

Marius

• Upvote 1
  • Downvote 1

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

primul pas ar fi sa-i raspunzi la mailurile primite cu ceva de genul
stimabile, imaginile pe care le trimiti nu-mi sunt de nici un folos, avind in vedere ca ma aflu in posesia originalului. tie nu ti-a ramas decit sa trimiti aceste poze pe mail, mie mi-e de ajuns sa ma bucur de fizicul si psihiculnatural ;)

• Upvote 5

• 0
  • Membru

Art. 207 Şantajul

(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).

(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

• 0

Iti multumesc pentru raspuns. Intre timp am mai primit poze pe mail tot de la aceeasi adresa.

Inainte de a consulta un avocat sau a merge la politie, ma gandesc sa-i zic prietenei mele sa-l sune pe individ si sa inregistram discutia telefonica. Ma gandesc ca ajuta. Ce zici?

Multumesc.

serhente Garcia iti multumesc pentru raspuns. m-a facut sa zambesc mesajul tau :)

• Upvote 1
  • Downvote 1

• 0
  • Membru

Mie nu mi se pare deloc amuzant... Chiar mi se par de prost gust astfel de glume pe un forum public si in situatia data.

Serhente, replica ta e foarte tare, numai ca nu se pot trimite raspunsuri inapoi pe adresa respectiva. Individul o foloseste special pentru ca el crede ca nu poate fi indentificat, s-a uitat prea mult la filme cu hackeri.

AndreiMarius, mergi la Politie si depunde plangere. Acolo o sa iti spuna exact ce ai de facut. Nu vrem sa punem aici mai multe informatii decat e nevoie pentru a nu fi folosite pentru a face rau.

Edited by bozo
  • Upvote 8
  • Downvote 1

• 0

Multumesc Bozo.

Crezi ca ar trebui sa inregistram o discutie telefonica cu individul inainte sa mergem la politie?