Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cumparare vehicul de la o persoana cu handicap

bogru
 Share

Question

Buna,

As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc taxa de poluare daca am cumparat o masina al carei proprietar era o persoana cu handicap(care nu a platit taxa de inmatriculare). Persoana respectiva inmatriculase masina in Romania.

Anterior cumpararii am sunat la RAR, unde mi s-a spus sa sun la finante. Acolo mi-au spus ca daca masina e inmatriculata, nu mai platesc nimic. Am mai cautat pe internet, ca vroiam sa fiu sigur, si am gasit ca o persoana cu handicap poate inmatricula o masina o data la 5 ani, ceea ce ar parea o masura impotriva fraudei. Intre timp am cumparat-o, si venind in judetul meu de resedinta (Cluj), am aflat la politie ca de fapt trebuie sa platesc.

Inca nu sunt lamurit ce trebuie sa fac. As fi recunoscator daca ma puteti ajuta.

Multumesc,

Bogdan

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Din ce știu, autovehiculele modificate pentru a putea fi conduse de persoanele cu handicap sunt incluse la capitolul excepţiilor, dar se aplică pentru cumpărarea unei singure maşini timp de cinci ani şi doar dacă automobilul este în proprietatea persoanei cu handicap.

• 0

Dacă mașina a fost deja înmatriculată din câte știu nu mai trebuie să plătești taxa de înmatriculare cel puțin pentru anul ăsta. Taxa de primă înmatriculare auto nu se plateste in cazul:

• autovehiculelor apartinand misiunilor diplomatice, oficiilor consulare si membrilor acestora, precum si altor organizatii si persoane straine cu statut diplomatic, care îsi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei;
  • autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si autovehiculele special modificate in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite în Legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata., cu modificarile si completarile ulterioare;
  • autovehiculelor destinate a fi utilizate de fortele armate, fortele de securitate a statului, de politie, de jandarmerie, de politia de frontiera, de pompieri;
  • autovehiculelor definite conform RNTR2 destinate serviciilor de ambulanta si medicina, autovehiculele speciale echipate corespunzator pentru acordarea ajutorului de urgenta, precum si autovehiculele speciale destinate serviciilor de descarcerare si stingere a incendiilor;
  • autovehiculelor speciale a caror deplasare pe drumurile publice este in general limitata numai la si de la locul de munca, ale caror motoare respecta normele privind poluarea chimica aplicabile masinilor mobile nerutiere.

Obligaţia de plată a taxei intervine:

a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate

asupra unui vehicul de catre primul proprietar din România;

b ) la repunerea în circulaţie a unui autovehicul după încetarea unei exceptări sau scutiri prevăzute la art. 3 şi

8 din prezenta lege; (cele pe care le-am postat mai sus)

c) la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul , în cazul în care, la momentul scoaterii sale

din parcul naţional, i s-a restituit proprietarului plătitor valoarea reziduală a taxei, în conformitate cu

prevederile art. 7 din prezenta lege

(2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România,

asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule

sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau

scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării.

(1) Organul fiscal competent calculează cuantumul taxei, pe baza documentelor din care rezultă dovada

dobândirii autovehiculului și elementele de calcul al taxei, depuse de către contribuabilul care intenționează

să efectueze înmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate. Lista documentelor este

prevăzută în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

(2) Valoarea în lei a taxei se determină pe baza cursului de schimb valutar al monedei Euro stabilit în prima

zi lucrătoare a lunii octombrie din anul precedent şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

(3) Taxa se plăteşte de către contribuabil într-un cont distinct deschis la unităţile Trezoreriei Statului pe

numele Administraţiei Fondului pentru Mediu, iar dovada plăţii ei va fi prezentată cu ocazia înmatriculării

sau transcrieii dreptului de proprietate asupra autovehiculului aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 4.

sursa: Legea privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule

Din păcate din textul de lege eu înțeleg că trebuie să plătești taxa.

• Upvote 2

• 0

Buna ziua.

Sunt in cautare de o masina si am dat peste un anunt pe un site de vanzari/cumparari in care era prezentat un autovehicul care era inmatriculat pe o persoana cu handicap.

In descriere era mentionat faptul ca nu o sa platesc impozit, parcare si rovinieta ci doar asigurarea.

Am sunat la acea persoana si mi-a spus ca putem face un contract de vanzare/cumparare si totul o sa fie ok.

As vrea sa va intreb, in cazul in care eu cumpar masina si facem acel contract o sa trebuiasca sa platesc tot ce trebuie sa platesc la o masina normala sau cum zice acest domn?

Sunt foarte interesat de acea oferta si daca puteti sa ma lamuriti as fi foarte recunoscator.

O zi buna si multumesc anticipat!

• Downvote 1

• 0
  • Moderator

Normal că plăteşti, doar eşti noul proprietar şi nu ai handicap. Plus de asta, aici nu se oferă sfaturi cum să eludezi prevederile legale.

Edited by Cristi
  • Upvote 4

• 0

Ce fel de moderator da un astfel de raspuns? Prin acest topic am incercat sa aflu informatii despre aceasta problema nu sa incalc legea, ba din contra incerca sa aflu cum sa nu o fac. O zi buna. Disconnected

• Downvote 6

• 0
  • Moderator

Hai, hai, lasă ipocrizia şi scuteşte-mă de vrăjelile de Buftea. Eşti interesat de acea ofertă tocmai pentru că te gândeşti că poţi fenta într-un fel prevederile legale şi vei plăti mai puţine taxe pentru ea, de aici şi întrebarea cu care ai venit pe forumul nostru. Uite cum mi se scurge o lacrimă în colţul ochiului că te-ai deconectat tu de pe forumul nostru.

• Upvote 4